Praga na weekend? Czy to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! My do stolicy Czech udaliśmy się całkowicie spontanicznie. Spędziliśmy tutaj 3 dni, podczas których zobaczyliśmy najważniejsze atrakcje tego miasta, spróbowaliśmy czeskiej kuchni, a także… zdecydowaliśmy o tym, że musimy tutaj wrócić! Praga na weekend- co koniecznie należy zobaczyć?
Praga to jedna z najczęściej odwiedzanych przez Polaków stolic europejskich. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Po pierwsze bliskość naszego kraju. Z południa Polski do Pragi możemy dotrzeć w zaledwie 3 godziny. Drugi powodem częstych wizyt w Pradze jest ogromna mnogość atrakcji jakie czekają nas w tym mieście. Na sam początek odpowiemy Wam na pytanie, jak dojechać do Pragi, gdzie zaparkować samochód, jak się poruszać po tym mieście, oraz w jaki sposób zredukować koszty związane ze zwiedzaniem. Później natomiast przedstawimy najważniejsze atrakcje tego miasta i dołączymy interaktywną mapę, która znacznie ułatwi Wam zwiedzanie tego niezwykłego miast!
Praga- dojazd z Polski
Do Pragi z Polski można dotrzeć na różne sposoby. Najłatwiejszy i zdecydowanie najczęściej wybierany to dojazd do stolicy Czech własnym samochodem. Z południa Polski do Pragi dojechać można w zaledwie 3-4 godziny.
Należy przy tym pamiętać, aby przed przekroczeniem granicy wykupić winietę, upoważniającą nas do jazdy po czeskich autostradach. Jadąc do Pragi, ich ominięcie jest bardzo trudne. Winieta ma formę elektroniczną. Oznacza to, że nie kupujemy już jej na stacjach benzynowych i nie przyklejamy jej w formie naklejki na szybę. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę internetową https://edalnice.cz/pl/index.html, zapłacić odpowiednią kwotę (możliwa płatność przez Google Pay oraz kartą kredytową), a następnie otrzymamy potwierdzenie zakupu winiety na e-maila. Do wyboru mamy 3 warianty winiet (podajemy ich cenę za auto osobowe spalinowe)
- 10-dniowa (330 CZK)
- 30-dniowa (440 CZK)
- 1-roczna (1500 CZK)
Weryfikacja, czy mamy winietę, odbywa się elektronicznie (po wjeździe na autostradę sczytywana jest rejestracja naszego samochodu). Brak winiety karany jest bardzo wysokim mandatem.
Do Pragi można dotrzeć także pociągiem. Bezpośrednie połączenia realizowane są, m.in. z Katowic, czy Krakowa. Odpowiada za nie zarówno PKP InterCity, jak i prywatny czeski przewoźnik- Leo Express. Do Pragi kursują także autobusy Flixbus.
Oczywiście do stolicy Czech dolecimy również samolotem. Bezpośrednie loty realizowane są z Krakowa oraz z Warszawy. Linie te obsługuje również tani przewoźnik- Ryanair. Lotnisko w Pradze nie jest zbytnio oddalone od centrum miasta. Dzieli je odległość ok. 12 kilometrów.
Praga nazywana jest miastem 100 wież. Nie bez powodu. Spacerując po tym mieście, co chwile jakaś wieża wyrasta obok nas. Towarzyszą im pozłacane kopuły licznych kościołów, które odbijają się w wodach Wełtawy. Nad tą rzeką przerzucone są natomiast liczne mosty, z tym najsłynniejszym- mostem Karola. Do tego otaczające centrum miasta wzgórza, w tym zamkowe- Hradczany i Wyszehrad, z których rozpościera się wyjątkowa panorama. Pragę można zwiedzać bez żadnego planu. Przemierzając uliczki tego miasta, co chwilę natrafimy na coś, co zwróci naszą uwagę i może pochłonąć na długie minuty.
Praga- gdzie zaparkować samochód?
Znalezienie parkingu w Pradze nie jest łatwą sprawą. Jeśli przyjeżdżacie tutaj na kilka dni, to najwygodniejszą opcją będzie pozostawienie samochodu na parkingu hotelowym. Jednak większość hoteli znajdujących się w centrum miasta nawet nie oferuje swoim klientom możliwości pozostawienia samochodu na parkingu, bo zwyczajnie takiego nie posiada. Hotele znajdujące się w dzielnicach oddalonych od centrów miast, parkingi posiadają, jednak za postój na nich pobierają opłatę. Jest ona bardzo zróżnicowana. My płaciliśmy 300 CZK za dobę postoju, ale w trakcie poszukiwania noclegu spotkaliśmy się również z opłatami w wysokości 750 CZK.
Jeśli przyjeżdżasz do Pragi na 1 dzień, to najwygodniejszą (i najtańszą!) opcją zaparkowania samochodu będzie jego pozostawienie pojazdu na jednym z parkingów P+R. Znajdują się one na obrzeżach miasta, jednak w pobliżu stacji metra, przez co dojazd do centrum jest łatwy i bardzo szybki. Dzienna opłata za pozostawienie na nim samochodu wynosi od 50 do 100 CZK. Jest jeden minus takich parkingów- maksymalny czas parkowania na nich wynosi 12 godzin. Dla osób jadących z Polski najłatwiej będzie zaparkować na następujących parkingach:
- Černý Most (końcowa stacja linii metra B);
- Letňany (końcowa stacja linii metra C);
Praga jest podzielona na strefy parkingowe. Miejsca parkingowe w nich są wyznaczone liniami w danych kolorach. Nie są one bez znaczenia:
- kolor niebieski: oznacza, że mogą na tych miejscach parkować tylko i wyłącznie mieszkańcy danego obszaru. Takie miejsca parkingowe znajdują się zazwyczaj w centrum miasta oraz przy stacjach metra;
- kolor pomarańczowy: na tak oznaczonych miejscach parkingowych, parkowanie dla “obcych” jest możliwe do 3 godzin;
- kolor fioletowy: na tak oznaczonych miejscach parkingowych, parkowanie dla “obcych” możliwe jest do 24 godzin;
Większość miejsc parkingowych w Pradze objęta jest strefą płatnego parkowania przez całą dobę, przez 7 dni tygodnia. Tylko na nielicznych, na obrzeżach miasta, opłata za parkowanie pobierana jest od poniedziałku do piątku.
Praga- gdzie znaleźć nocleg?
Wydawałoby się, że najwygodniejszą opcją wyboru noclegu w Pradze będą hotele w samym jej centrum. Stare Miasto lub Mała Strana mają swoje plusy- od razu po wyjściu z hotelu możemy zająć się zwiedzaniem miasta. Minusem takiego rozwiązania jest niestety zazwyczaj ich wysoka cena, a także to, że raczej nie oferują one parkingów (to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przyjeżdżają do Pragi swoim samochodem).
Tańsze noclegi znajdują się natomiast na obrzeżach miasta. Warto jednak wybrać taki nocleg, który znajduje się blisko stacji metra. To pozwoli na bardzo szybkie dotarcie do centrum miasta (w kilkanaście minut), mimo noclegu oddalonego od niego o nawet kilkanaście kilometrów. Hotele na obrzeżach Pragi posiadają zazwyczaj swoje własne parkingi, na których bez problemu będziecie mogli zostawić swój samochód.
My, przy szukaniu noclegu w Pradze korzystaliśmy z wyszukiwarki noclegów Booking. Poniżej znajdziecie wyszukiwarkę noclegów, dzięki której możecie znaleźć ten najbardziej optymalny. Rezerwując przez nią booking odpala nam drobną prowizję (kilka złotych z każdej rezerwacji) na dalszy rozwój naszego bloga. Dla Was cena noclegu jest bez zmian, a my możemy rozwijać bloga i nasze pomysły. Dzięki 😉
Praga- komunikacja miejska (metro, tramwaje, autobusy)
Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Miasto posiada aż 3 linie metra, które docierają do jego najdalszych zakamarków. Dzięki temu możemy w ciągu kilkunastu minut dostać się z peryferii miasta do jego centrum. Metro kursuje codziennie od 5:00 do 24:00, w odstępach 2-3-minutowych.
Praktycznie cała Praga pokryta jest siecią tramwajową. Tramwaje jeżdżą również po centrum miasta, znacznie ułatwiając jego zwiedzanie. Możemy wsiąść do tramwaju i przejechać kilka przystanków, by znaleźć się przy interesującej nas atrakcji.
W przeciwieństwie do rozbudowanej sieci tramwajowej sieć linii autobusowych jest raczej uboga. Autobusy nie są popularnym środkiem transportu w Pradze.
Bilety na komunikację miejską: Co bardzo ważne, jeden bilet uprawnia do poruszania się wszystkimi środkami transportu na terenie Pragi. Co więcej, oprócz możliwości korzystania z metra, tramwaju, czy autobusu, posiadając bilet komunikacji miejskiej, możemy także skorzystać z promów kursujących między dwoma przeciwległymi brzegami Wełtawy, bądź pływających na wyspy ulokowane na tej rzece. Posiadając okresowy bilet na komunikację miejską możemy także skorzystać z kolejki linowej wywożącej na wzgórze Petřín.
Przyjeżdżając do Pragi, warto rozważyć zakup biletu okresowego– dobowego, bądź 3-dniowego. Co ważne, przejazd dzieci do 15. roku życia oraz seniorów powyżej 65. roku życia jest bezpłatny. Seniorzy w wieku 60-65 lat mogą liczyć na 50% zniżkę. Pozostali płacą pełną kwotę za bilety.
Praga- bilety wstępu do atrakcji (Praga CoolPass)
Bilety wstępu do atrakcji w Pradze są dość drogie. Płaci się tutaj praktycznie za wszystko- za wejście do kościoła, za wejście na zabytkowy cmentarz, czy za wejście na wieże widokowe. Bilety wstępu w te miejsca wynoszą zazwyczaj ok. 200-300 CZK. Jak widzicie, jeśli zdecydowalibyśmy się wchodzić do wszystkich dostępnych dla turystów miejsc, to byłoby to spore nadszarpnięcie naszego portfela. Jeśli decydujemy się na dogłębne zwiedzanie Pragi, wraz z wejściem do wielu miejsc, to warto rozważyć zakup karty City Card Praga Cool Pass lub Praga Visitor Pass.
Praga Cool Pass kosztuje:
1 dzień- 55 euro
2 dni- 80 euro
3 dni- 102 euro
4 dni- 106 euro
5 dni- 110 euro
6 dni- 118 euro
Posiadacze tej karty mogą wejść do znacznej większości atrakcji turystycznych w Pradze bez jakiejkolwiek dopłaty. Oprócz wstępu do wielu zabytków i muzeów, z tą kartą mamy także możliwość skorzystania z bezpłatnego rejsu po Wełtawie. Z ważniejszych zabytków, których karta Praga Cool Pass nie obejmuje, należy zaliczyć wieże znajdujące się na końcach Mostu Karola, ratusz na Starym Mieście, Bramę Prochową, oraz wieżę widokową na wzgórzu Petřín.
City Card Praga Visitor Pass jest nieco droższa, lecz umożliwia wstęp do większej ilości atrakcji. Z nią wejdziemy na wieże widokowe, do ratuszu miejskiego, oraz mamy możliwość skorzystania ze spaceru z miejskim przewodnikiem. Dodatkowo, posiadając City Card Praga Visitor Pass możemy korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. Jej ceny są następujące:
89 euro- 48 godzin
72 godziny- 119 euro
120 godzin- 155 euro
Karty możesz zakupić na portalu: https://www.praguecards.com/pl/
Gdzie zjeść w Pradze?
Praga jest dość drogim miastem, również jeśli chodzi o restauracje. W centrum miasta za drugie danie obiadowe w restauracji trzeba zapłacić ok. 300-400 CZK. Jest jednak kilka miejsc, w których można zjeść znacznie taniej, a i posiłki są tam bardzo smaczne. Jednym z nich jest Havelská Koruna ulokowana na Starym Mieście, niedaleko Bramy Prochowej. Jest to coś na wzór baru mlecznego, jednak posiłki jakie są tu serwowane są naprawdę bardzo dobre. Królują oczywiście knedliki w różnym wydaniu. Nam najlepiej samkowały te z gulaszem wieprzowym. Drugie danie obiadowe można tutaj zjeść za 150-200 CZK. Zupa kosztuje natomiast w okolicach 60 CZK.
Czytaj także: Budziszyn- co warto zobaczyć?
Pozostając w temacie knedlików, to drugim wartym odwiedzenia miejscem na mapie kulinarnej Pragi jest Bistro Knedlin na Nowym Mieście. Serwuje się tutaj przeróżne knedliki, zarówno te na słodko, jak i na słono. Są knedliki z owocami, mięsem, serem, czy warzywami. Co ważne, knedliki można kupować pojedynczo, dzięki czemu można spróbować różnych smaków. Ceny? Od 59 CZK do 89 CZK za jednego knedlika.
Praga na weekend- czyli co warto zobaczyć?
Mimo wszystko postanowiliśmy przygotować wpis, w którym przedstawimy miejsca, które w Pradze naszym zdaniem koniecznie należy odwiedzić. Podzielimy się z Wami naszymi tipami, dzięki którym zwiedzanie Pragi będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Podpowiemy Wam także jak uniknąć tłumów. Chociaż te ogromne liczby turystów w tym mieście również mają swój unikatowy urok. Pokażemy także te atrakcje, na które udało nam się wpaść całkowicie przypadkowo. Wszystko zaznaczymy na mapie, którą będziecie mogli zapisać w swoich telefonach i podążać naszym śladem. Praga na weekend? Jesteście gotowi na taką przygodę?
Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí)
Rynek Staromiejski w Pradze to jedno z najbardziej obleganych turystycznie miejsc w całym mieście. Zawdzięcza to nie tylko swojej wysokiej randze, ale i wyjątkowym budynkom, które się na nim znajdują. Najbardziej wyróżniającym się z nich jest XIV-wieczny ratusz, położony na zachodniej pierzei rynku. Praski ratusz wieńczy 70-metrowa wieża, na którą można wejść. Przy okazji można zobaczyć “od środka” słynny Praski Zegar Astronomiczny.
Jest on znakiem rozpoznawczym praskiego ratusza. Znajduje się na jednej z jego ścian. Ten stworzony w 1410 roku zegar składa się z trzech części- jedna z nich wskazuje na aktualne położenie planet, druga wskazuje miesiące. Trzecia część to figury apostołów, które w charakterystycznej procesji pokazują się zebranym przed zegarem turystom każdego dnia co godzinę od 9.00 do 23.00.
Drugą, po ratuszu charakterystyczną budowlą na praskim rynku jest Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem. Ta gotycka budowla nie znajduje się bezpośrednio przy płycie rynku, jednak jest integralną częścią jego krajobrazu. Budowa kościoła została ukończona w XV wieku. Świątynia od samego początku była związana z husytami, na których czele stał Jan Hus.
To właśnie jego pomnik, z 1915 roku stoi na środku praskiego rynku. Towarzyszą mu inne postacie symbolizujące ruch reformatorski, który wzniecił. Tuż obok pomnika Jana Husa, stoi kolumna maryjna, która jest jednak dość nowym obiektem na płycie rynku, bo została na nim ustawiona w 2020 roku.
Na Rynku Staromiejskim w Pradze stoi jeszcze jeden kościół. To świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja. Została ona wzniesiona w XVIII wieku w stylu barokowym. Potężna jej kopuła robi ogromne wrażenie. Jeśli kościół będzie otwarty, warto zaglądnąć do jego środka. W centralnym punkcie świątyni wisi potężny szklany żyrandol, który został wyprodukowany w hucie szkła w Piechowicach, koło Jeleniej Góry. Obecnie kościół św. Mikołaja jest świątynią protestancką, choć w swojej historii służył również katolikom oraz prawosławnym.
Będąc na rynku, warto rozglądnąć się dookoła. Wokół niego wyrastają przepiękne kamienice. W ich wnętrzach znajdują się siedziby słynnych galerii, jak Galeria Narodowa, czy Central Gallery. Na rynku oczywiście funkcjonuje wiele restauracji i kawiarni, a charakterystycznym ich elementem są bryczki ciągnięte przez konie.
Klementinum- dawne kolegium jezuickie z imponującą biblioteką
Niedaleko staromiejskiego rynku, w drodze na Most Karola znajduje się Klementinum. To budynek dawnego kolegium jezuickiego. Zakon ten do Pragi został sprowadzony w połowie XVI wieku w jednym konkretnym celu- stłumienia ruchu reformatorskiego zapoczątkowanego przez Jana Husa.
Klementinum stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Pragi, które polecamy Wam odwiedzić. Znajduje się tutaj bogato zdobiona biblioteka, która zrobi wrażenie na każdym, kto ją zobaczy. Jej zbiory pochodzą, m.in. z klasztoru w Oybin na Górnych Łużycach. Szkoda, tylko że można ją podziwiać sprzed drzwi wejściowych. Pobyt w takiej bibliotece byłby z pewnością ciekawym doświadczeniem. W Klementinum zobaczymy także Obserwatorium Astronomiczne, z którego korzystał mieszkający tutaj, Jan Kepler. W trakcie zwiedzania mamy również możliwość wejścia na wieżę widokową, skąd rozpościera się przepiękny widok na Stare Miasto i Hradczany.
W Klementinum mieszkali i pracowali wybitni przedstawiciele świata nauki i sztuki. Oprócz wspomnianego Keplera, miejsce to jest związane, m.in. z Albertem Einsteinem, czy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.
Most Karola
Spacerując ze Staromiejskiego Rynku, tzw. Drogą Królewską dotrzemy do najbardziej znanego zabytku Pragi, czyli Mostu Karola. Jego budowę rozpoczęto w 1357 roku, a kamień węgielny podłożył Karol IV Luksemburski. To właśnie od jego imienia most wziął swoją nazwę. Pomnik króla znajduje się na wschodnim brzeg Wełtawy, przy wejściu na most. Most Karola jest najdłuższym kamiennym mostem w Europie. Ma aż 516 metrów długości i łączy Stare Miasto z dzielnicą Mała Strana. Na obu jego końcach zbudowano wieże, które dzisiaj są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Most zdobi aż 30 kamiennych figur, które umiejscowiono po obu jego stronach.
Z mostem związana jest także tragiczna historia. To właśnie z niego, pod koniec XIV wieku do Wełtawy wyrzucono Jana Nepomucena. Przypomina o tym jego figura oraz tabliczka wskazująca, gdzie dokładnie został wyrzucony święty. Dotknięcie jego figury, ma gwarantować szczęście. Ciekawostką jest natomiast fakt, że do zaprawy spajającej kamienie na Moście Karola użyto kurzych jaj, a konkretnie białek.
Most Karola jako najbardziej znana atrakcja Pragi jest także najbardziej zatłoczonym miejscem w tym mieście. Generalnie, to zazwyczaj ciężko przez niego przejść. Aby zobaczyć go w pełnej okazałości, najlepiej jest tutaj przybyć bardzo wcześnie rano. My byliśmy po 9 i było już tu ciasno. Jeśli nie lubicie tłumów, musicie być tutaj dużo wcześniej.
Dzielnica żydowska Józefów (cz. Josefov)
Rozciągająca się na północ od Rynku Starego Miasta dzielnica Józefów to dawna dzielnica żydowska. Dzisiaj jest tutaj sporo ekskluzywnych kamienic, w których funkcjonują najdroższe na świecie sklepy. Prym w nich wiedzie ulica Paryska. To, co jednak ważne z punktu widzenia historii Żydów to kilka synagog, które można tu zobaczyć. Znajduje się tu, m.in. najstarsza synagoga w Europie, czyli pochodząca z 1270 roku Synagoga Staronova.
Nas najbardziej zainteresowała jednak Synagoga Hiszpańska, której kolorowa elewacja robi ogromne wrażenie. Zachowało się jeszcze kilka innych synagog. Wszystko przez to, że Adolf Hitler wybrał Pragę jako miejsce, które miało upamiętniać Żydów. W związku z tym zachował tu wszelkie obiekty ich kultu. Synagogi można zwiedzać, tylko należy pamiętać, żeby nie robić tego w szabat. Są one wtedy zwyczajnie zamknięte i tak jak my, od ich drzwi po prostu się odbijecie.
Nowe Miasto
Nowe Miasto to dzielnica Pragi, której nazwa może być nieco myląca. Wszystko dlatego, że jej początki sięgają XIV wieku! Budowę Nowego Miasta zarządził król Karol IV Luksemburski. Miała ona być połączeniem między Starym Miastem i zamkiem na Hradczanach z rezydencją wzniesioną na wzgórzu Wyszehradzkim. Nowe Miasto aż do 1784 roku było samodzielnym tworem, dopiero pod koniec XVIII wieku zostało włączone do Pragi.
Nowe Miasto wyróżniało się od innych miast budowanych w okresie średniowiecza. Szerokie ulice, duże place kontrastowały z wąskimi gotyckimi uliczkami znanymi, chociażby ze Starego Miasta w Pradze. Chociaż początkowo było to bogate miasto, to z czasem zaczęła tu rządzić bieda. Pod koniec XIX wieku zdecydowano o całkowitej przebudowie Nowego Miasta. Stare kamienice zburzono, a w ich miejsce wzniesiono nowe, duże, nawiązujące do epoki secesji. Zbudowano wówczas również dworzec kolejowy, który mieści się w tym samym budynku również dzisiaj.
Ciekawym budynkiem, będącym sztandarowym przykładem epoki secesji jest Obecní dům. Dzisiaj funkcjonuje tu sala koncertowa oraz restauracja. Czasami organizowane są wycieczki, w czasie których można zwiedzić to miejsce dogłębniej niż tylko z zewnątrz i holu wejściowego. Obecní dům znajduje się tuż obok Bramy Prochowej (jednej z bram wjazdowych na Stare Miasto) i jest uznawany za miejsce, gdzie rozpoczyna się, tzw. Droga Królewska.
Centralnym punktem Nowego Miasta jest Plac Wacława. Długi na 750 metrów i szeroki na 60 metrów jest jednym z większych placów w europejskich stolicach. Początkowo funkcjonował jako targowisko. W późniejszym okresie był świadkiem ważnych wydarzeń, jak np. Aksamitnej Rewolucji z 1989 roku, kiedy to gromadziło się na nim setki tysięcy osób. Zwieńczeniem placu jest monumentalny budynek Muzeum Narodowego.
Czytaj także: Görlitz- co warto zobaczyć?
Spacerując po Nowym Mieście, można natrafić na wiele różnorodnych sklepów. Naszą uwagę przykuł potężny sklep z zabawkami- Hamleys. To miejsce, gdzie nie tylko można kupić zabawki, ale i spędzić mnóstwo czasu na zabawie. W środku znajduje się, m.in. potężna karuzela wiedeńska, motylarnia, strefa wodna, czy gadające drzewo. Pomiędzy piętrami można natomiast poruszać się przy pomocy zjeżdżalni. Nam ten sklep przypominał ten znany z filmu Kevin sam w Nowym Jorku. Takie małe, niespełnione marzenie z dzieciństwa mogło się spełnić tym razem. Uwaga! Jeśli zwiedzacie z dziećmi, to możecie spędzić w nim naprawdę sporo godzin!
Wyszehrad- wzgórze zamkowe
Kolejnym obowiązkowym punktem, który należy zobaczyć na wschodnim brzegu Wełtawy w Pradze, jest Wyszehrad. To wzgórze zamkowe, które obok Hradczan było siedzibą władców czeskich. W X wieku Wratysław II uczynił z Wyszehradu swoją główną siedzibę. To z jego polecenia wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, który możemy oglądać po dzień dzisiejszy. Później, miejsce to straciło na znaczeniu, ponieważ władcy Czech woleli zamieszkać na Hradczanach.
W XV wieku zamek na Wyszehradzie został splądrowany i spalony przez husytów. Przez kilkaset lat nic się na nim nie działo, aż do końca XVIII wieku, kiedy to rządzący wówczas Austriacy postanowili zbudować tu twierdzę i osadzić jeden z garnizonów. Przestarzała konstrukcja forteczna, została już pod koniec XIX wieku zamieniona w ogólnodostępny park i taką funkcję to miejsce pełni także dzisiaj. Obok kościoła św. Piotra i Pawła znajduje się cmentarz, na którym pochowani są ważne osobistości związane z życiem politycznym, czy kulturowym państwa czeskiego.
Wyszehrad to także świetny punkt widokowy na Stare Miasto, Wełtawę, Hradczany, Strachov, czy nowoczesną zabudowę Pragi. Widać z niego, że miasto to zostało wzniesione na licznych wzgórzach, jakie rozciągają się wzdłuż najdłuższej czeskiej rzeki.
Mała Strana (Malá Strana)
Mała Strana to zabytkowa dzielnica Pragi, która położona jest na zachodnim brzegu Wełtawy. Położona jest tuż u podnóża wzgórza, na którym stoi Zamek Praski. Na Małą Stranę dostaniemy się, schodząc z Mostu z Karola. Możemy podążać dalej tzw. Drogą Królewską, aż dojdziemy na Hradczany. My, jednak polecamy Wam nieco pospacerować po tej wyjątkowej dzielnicy Pragi, która nie odbiega swoim urokiem od Starego Miasta.
Na Małej Stranie czekają na nas malownicze uliczki, wzdłuż których możemy oglądać przepiękne kamienice, pałace i ogrody. Przenikają się tutaj różne style- gotyk, renesans, barok oraz secesja. Skąd taka różnorodność? Mała Strana została założona w XIII wieku, jako osobne miasto. Przez wieki, musiała się ona zmagać z różnymi przeciwnościami losu. Pożary, wojny husyckie, bieda- to wszystko spowodowało, że jej mieszkańcy musieli opuszczać swoje domostwa. Przejmowali je bogaci mieszczanie, którzy budowali tu swoje kamienice i pałace. Chętnie się tutaj lokowali, ze względu na bliskość królewskiej rezydencji oraz katedry św. Wita.
Czytaj także: Drezno- co warto zobaczyć?
Do najciekawszych zabytków Małej Stany należy kościół św. Mikołaja znajdujący się na małostrańskim rynku. To barokowa świątynia, która jest centralnym obiektem w dzielnicy. Na Małej Stranie znajduje się także wiele budynków będących ambasadami i konsulatami różnych krajów. Odnajdziemy tu także budynki czeskiego parlamentu oraz czeskie ministerstwa. Nad dzielnicą góruje klasztor na Strachovie, wokół którego znajdują się winorośla. Spod klasztoru rozpościera się przepiękny widok na Małą Stranę, Stare Miasto oraz Hradczany. W klasztorze znajduje się bogato zdobiona biblioteka. Jest ona udostępniona do zwiedzania dla turystów. Nam nie udało się jej zobaczyć, a to wszystko przez sjestę… która tu obowiązuje. Nie przychodźcie zatem tutaj w porze lunchu;)
Innym ciekawym obiektem na Małej Stranie jest ściana Lennona. Jest ona nie tylko hołdem dla tego wybitnego muzyka, ale i manifestem walki o wolność Czechów. Będąc na Małej Stranie koniecznie należy także zobaczyć najwęższą uliczkę Pragi. Ma ona zaledwie 70 cm szerokości, a ruch na niej reguluje… sygnalizacja świetlna! Niedaleko niej znajduje się bardzo przyjemna piernikarnia, gdzie można nawet samemu spróbować stworzyć własne pierniki. Mała Strana to także dzielnica, gdzie odnajdziemy pomniki słynnego Davida Černego. O nich więcej napiszemy jednak później.
Hradczany- Zamek Praski, Katedra św. Wita i Złota Uliczka
Zamek Praski to jeden z najważniejszych obiektów w całych Czechach. Powstał w XI wieku i od samego początku służył czeskim władcom. Mieszkali tu czescy królowie, a obecnie mieszka tu czeski prezydent. Zamek Praski wraz z przylegającymi do niego zabudowaniami jest uznawany za największy kompleks zamkowy w Europie. Warto także wspomnieć, że fasada zamku ma ponad 500 metrów długości.
Hradczany są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Wejście na teren zamkowy jest bezpłatny, natomiast za wejście do poszczególnych obiektów należy zapłacić. Co ważne obowiązuje tutaj jeden wspólny bilet wstępu. Niestety, przed każdym z budynków ustawia się długa kolejka turystów, chcących go odwiedzić. Te kolejki skutecznie nas zniechęciły do tego, by zdecydować się na wstęp do wnętrz zamkowych i oczekiwania w kolejkach z naszą 3-letnią Tosią.
Na kompleks zamkowy składa się oprócz Zamku Praskiego, także zamkowe ogrody, pałace, katedra św. Wita, czy bazylika św. Jerzego. Zwłaszcza te dwa ostatnie obiekty są godne odwiedzenia. Potężna katedra św. Wita robi ogromne wrażenie już z zewnątrz. Strzeliste okna z przepięknymi witrażami to jej znak rozpoznawczy. Katedra została zbudowana w XIV wieku. To w niej wnętrzach odbywały się koronacje czeskich królów, a także niektórzy z nich są w niej pochowani. Drugim ciekawym obiektem sakralnym, który można zobaczyć na Hradczanach, jest bazylika św. Jerzego. To romański kościół z X wieku, który w wyniku przebudowy zyskał barokową fasadę. Wnętrze ma natomiast typowo, romański charakter.
Miejscem, które jest obowiązkowym punktem na mapie Pragi, jest najsłynniejsza ulica w tym mieście, czyli Złota Uliczka. Wypełniają ją charakterystyczne małe, kolorowe domki. Mają one bardzo małe okna i drzwi. Są bardzo urocze. Złota Uliczka została zbudowana w XV wieku i początkowo służyła łucznikom broniącym zamku. Później, do tutejszych domów wprowadzili się złotnicy, którzy zostali ściągnięci tu na polecenie króla. Legenda głosi także, że swoje pracownie mieli tu również alchemicy, którzy intensywnie pracowali nad wytworzeniem złota. To właśnie od nich uliczka wzięła swoją nazwę. W XIX i XX wieku zamieszkiwali ją zwykli prascy mieszkańcy. W jednym z domów na początku XX wieku mieszkał Franz Kafka.
Hradczany przez większość dnia i to niezależnie od pory roku są bardzo oblegane turystycznie. My byliśmy tutaj w listopadową, deszczową sobotę i jak wspomnieliśmy wyżej, kolejki do obiektów na Hradczanach były bardzo długie. Podsunięto nam jednak pomysł, aby przyjść tutaj wieczorem, gdy wszystkie obiekty zamykają się dla turystów. Tak też zrobiliśmy, na Hradczany poszliśmy ok. godziny 18. Spotkaliśmy wówczas kilkanaście osób w całym kompleksie. Dominowała cisza, która na spokojnie pozwalała zobaczyć to miejsce. Niestety nie mogliśmy wejść do wnętrza katedry, czy bazyliki, ale spokojnym krokiem mogliśmy przejść słynną Złotą Uliczkę. Polecamy każdemu taką wizytę w tym miejscu!
Wzgórze Petřín- kolejka i wieża widokowa
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest wzgórze Petřín. To z niego rozciąga się najpiękniejsza panorama na całą Pragę. Na wzgórze można dostać się na dwa sposoby- pieszo od strony Małej Strany (dokładnie spod klasztoru na Strachovie), albo kolejką linową (podobną do tej, która kursuje na górę Żar), która swoją dolną stację ma przy ulicy Ujezd. Wjeżdża ona na Petřín w ciągu kilku minut. Co ważne, przejazd kolejką jest bezpłatny dla osób posiadających bilet okresowy na komunikację miejską (dobowy, 3-dniowy lub miesięczny).
Na wzgórzu Petřín znajduje się wzniesiona w 1891 roku w związku z Wystawą Jubileuszową wieża widokowa, która swoim kształtem przypomina wieżę Eiffla. Na wieżę można wejść po 299 krętych schodach. Z jej tarasu widokowego rozpościera się przepiękny widok na Pragę. Na wzgórzu Petřín znajduje się także obserwatorium astronomiczne, ogród różany, największy stadion świata na Strahovie (może on pomieścić nawet 230 tysięcy widzów, jednak swoje lata świetności ma już dawno za sobą), a także chyba najdziwniejszy zabytek Pragi- mur głodowy. Czemu najdziwniejszy? Bo właściwie nie wiadomo, w jakim celu powstał. Istnieje teoria, że Karol IV chcąc dać zatrudnienie praskiej biedocie, nakazał im budowę 1-kilometrowego muru.
Wzgórze Leteńskie (Letenské sady)
Pozostając w tematyce ciekawych punktów widokowych w Pradze, nie sposób nie wspomnieć o Wzgórzu Leteńskim. Znajduje się ono na zachodnim brzegu Wełtawy, w samym centrum Pragi. Aby na nie dotrzeć, należy z dzielnicy żydowskiej Józefów przejść przez Most Svatopluka Čecha na drugi brzeg Wełtawy. Stąd po schodach dotrzemy na wzgórze. Idąc mostem zauważymy bardzo charakterystyczny element Wzgórza Leteńskiego, czyli potężny Praski Metronom.
Na Wzgórzu Leteńskim znajduje się sporych rozmiarów park. Co ważne, jeśli szukacie w Pradze placu zabaw, to tutaj takowy znajdziecie. To, co jednak wyróżnia to miejsce na tle innych to wspomniany wcześniej metronom. Został on tutaj umiejscowiony w 1991 roku w miejscu największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Pomnik przywódcy radzieckiego zbudowany został w 1955 roku, a jego zburzenie nastąpiło już w 1962 roku. Sprzed Metronom rozpościera się przepiękna panorama na Stare Miasto, oraz Wełtawę z licznymi mostami, w tym z Mostem Karola. Dla tego widoku, zdecydowanie warto się tutaj wdrapać.
David Černý- kontrowersyjne rzeźby na ulicach Pragi
Na sam koniec naszego przeglądu miejsc do zobaczenia w stolicy Czech, chcemy wspomnieć o kontrowersyjnych rzeźbach, których autorem jest David Černý. Rzeźby te można spotkać, spacerując po Pradze. Do najsłynniejszych należy rzeźba króla Wacława na martwym, odwróconym koniu, którą można oglądać na Nowym Mieście. Również w tej dzielnicy zobaczyć można ruchomą głowę Franza Kafki (akurat jak my zwiedzaliśmy Pragę, to była ona w remoncie). W dzielnicy Mała Strana ciekawą rzeźbą tego autora są dwaj politycy, którzy… sikają na Czechy. Jego autorstwa jest również rzeźba trabanta na nogach, który ulokowano obok ambasady niemieckiej, a także ta przedstawiająca dzieci, wspinające się po wieży telewizyjnej.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!