Szklarska Poręba to jedno z najbardziej znanych pod względem turystycznym miejscowości w Sudetach. Obok Karpacza jest najważniejszym ośrodkiem w Karkonoszach. To tutaj swój początek mają szlaki na Szrenicę i Śnieżne Kotły. To w okolicach Szklarskiej Poręby znajdują się najbardziej znane sudeckie wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. Nie należy, jednak zapominać, że w obrębie Szklarskiej Poręby …
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie to jedna z najbardziej znanych formacji skalnych w mieście. Większość turystów podziwia je jednak jedynie z dołu, znad brzegu rzeki Kamienna. Zdradzimy Wam jednak, że można wdrapać się na ich szczyt, ulokowany 718 m n.p.m. I wcale nie trzeba się na nie wspinać. Dotrzesz tam wygodną ścieżką. Jak? O tym …
Złoty Widok w Michałowicach [Karkonosze]
Złoty Widok w Michałowicach to jeden z najlepszych punktów widokowych w Karkonoszach. Może jest mniej znany od swojego imiennika ze Szklarskiej Poręby, to naszym zdaniem, to właśnie z tego punktu widokowego z Michałowic, panorama jest piękniejsza. Poza tym szlak prowadzący na Złoty Widok w Michałowicach należy do tych krótkich i łatwych. Co więcej, po drodze …
Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie
Szlak Waloński to wytyczona trasa w Szklarskiej Porębie, która prowadzi po miejscach związanych z legendarnymi Walończykami. Przemierzając go dowiesz się na temat poszukiwania skarbów w Karkonoszach i Górach Izerskich, odwiedzisz fantastyczne punkty widokowe, nietypowe formacje skalne, a także zahipnotyzuje Cię pewien wodospad. Tak wiele atrakcji czeka na Ciebie na zaledwie 10- kilometrowej trasie. Jeśli będzie …
Wodospad Kamieńczyka – szlak, schronisko
Wodospad Kamieńczyka to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Karkonoszy. Ma wysokość 27 metrów, dzięki czemu dzierży miano najwyższego w polskiej części Sudetów. Będąc przy nim, koniecznie należy zejść do wąwozu, do którego spływają jego wody. Wrażenia nie do opisania! Wodospad Kamieńczyka składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 metrów. Za środkową kaskadą ukryta …
Malá Úpa – malownicza wieś w Karkonoszach
Malá Úpa to bardzo malowniczo położona wieś w czeskiej części Karkonoszy, tuż przy granicy z Polską. Wieś ta posiada oryginalną zabudowę pochodzącą z XIX i XX wieku. Przez jej obszar poprowadzono dwa szlaki turystyczne. Pozwalają one poznać najciekawsze zakątki tej miejscowości, a przy okazji nacieszyć oczy przepięknymi górskimi panoramami. Malá Úpa to wieś położona w …
Pecka Kraina Zabawy, czyli plac zabaw w sercu Karkonoszy
Plac zabaw w Karkonoszach? I to na terenie Parku Narodowego? Czy to w ogóle możliwe? Tak, jednak nie w Polsce, a u naszych południowych sąsiadów – Czechów. Pecka Kraina Zabawy to duży plac zabaw, który nie tylko ma za zadanie bawić, ale i uczyć! Jak połączyć zabawę z edukacją? Pecka Kraina Zabawy to duży drewniany …
Skalny Stół – szczyt z pięknym widokiem [Karkonosze]
Skalny Stół to szczyt o wysokości 1281 m n.p.m. położony we wschodniej części Karkonoszy. Jego charakterystyczną cechą jest niesamowita panorama, jaka rozpościera się z jego wierzchołka. Naturalny punkt widokowy daje możliwość podziwiania najwyższych karkonoskich szczytów, Gór Izerskich, a także Kotliny Jeleniogórskiej. Najkrótszą opcją dotarcia na Skalny Stół jest rozpoczęcie wędrówki na Przełęczy Okraj. Skalny Stół …
Wieża widokowa Eliška w czeskich Karkonoszach, blisko granicy z Polską
Wieża widokowa Eliška (pol. Elżbieta) to blisko 25-metrowa konstrukcja położona w czeskich, wschodnich Karkonoszach. Rozpościera się z niej przepiękny widok na Sudety Zachodnie oraz Środkowe. Z jej tarasu widokowego możemy dojrzeć, m.in. Góry Krucze z Kraloweckim Szpiczakiem, Góry Jastrzębie, czy Góry Stołowe ze Szczelińcem w roli głównej. U podnóża wieży znajdują się pozostałości po bunkrach …
Cieplice-Zdrój – atrakcje, co warto zobaczyć?
Cieplice-Zdrój to jedna z dzielnic Jeleniej Góry, która do 1976 roku była samodzielnym miastem. Jest ona uznawana za najstarsze polskie uzdrowisko. Pierwsze wzmianki na temat odkrycia na terenie Cieplic leczniczych wód termalnych pochodzą już z XIII wieku. Miejscowość ta swój rozkwit zawdzięcza przede wszystkim rodzinie Schaffgotschów, która od XIV wieku była jej właścicielem. To oni …
Śnieżka – szlaki, mapa, schroniska [Karkonosze]
Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach, który wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. Ponadto jest ona najwyższym szczytem całych Sudetów, a także całych Czech. Dzięki temu, po jej zdobyciu zapiszemy sobie kolejną górę nie tylko do kolekcji Korony Gór Polski, ale i Korony Europy. Na wierzchołku Śnieżki znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych górskich …
Zamek Księcia Henryka na wzgórzu Grodna -szlak, mapa, dojazd
Zamek Księcia Henryka to XIX-wieczny dworek myśliwski wzniesiony na szczycie Wzgórza Grodna (504 m n.p.m.) będącego najwyższym wzniesieniem, tzw. Wzgórz Łomnickich. Położony jest on między Sosnówką, a Marczycami. Z jego wieży roztacza się przepiękna panorama obejmująca swym zasięgiem Karkonosze z najwyższą Śnieżką, a także Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na Wzgórze Grodna prowadzą krótkie i …
Wodospad Szklarki- szlak, dojazd, parking [Karkonosze]
Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad znajdujący się w polskiej części Karkonoszy. Ma 13,3 metrów wysokości i choć jest niższy o prawie o połowę od najwyższego po polskiej stronie Wodospadu Kamieńczyka, to zachwyca swoim urokliwym charakterem i unikatowym wyglądem. Najkrótszy szlak na Wodospad Szklarki należy do bardzo łatwych i możemy go polecić całym …
Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki z Jagniątkowa – opis szlaku [Karkonosze]
Śnieżne Kotły to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całych Karkonoszach. Są to kotły polodowcowe położone u stóp Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.), których ściany opadają nawet 200 metrów w dół. Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się polodowcowe Śnieżne Stawki, które nadają temu miejscu alpejskiego charakteru. Najpopularniejszym szlakiem na Śnieżne Kotły jest czerwony prowadzący od …
Zamek Chojnik – szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Zamek Chojnik to średniowieczna warownia powstała w XIV wieku z inicjatywy księcia świdnicko- jaworskiego Bolka II. Stanowił on ważny element fortyfikacyjny księstwa. Ze względu na swoje położenie, zamek był bardzo trudnym celem do zdobycia. Po okresie władania zamku przez polskich i czeskich włodarzy, przeszedł on w ręce rodu Schaffgotschów, którzy przebudowali warownię w renesansową rezydencję. …
Karkonosze: Śnieżne Kotły od Spindlerovego Mlyna
Kierunek Spindlerovy Mlyn Karkonosze odwiedziliśmy wielokrotnie, jednak w góry zawsze wychodziliśmy ze Szklarskiej Poręby, czy Karpacza. Tym razem decydujemy się na rozpoczęcie wycieczki u naszych południowych sąsiadów, a konkretnie w Spindlerovym Młynie. W planach mamy, by podjechać aż na Przełęcz Karkonoską i stamtąd ruszyć na spacer granią. Jednak tuż przed końcem miasteczka, gdy droga zaczęła …