Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]

Zamek Chojnik to średniowieczna warownia powstała w XIV wieku z inicjatywy księcia świdnicko- jaworskiego Bolka II. Stanowił on ważny element fortyfikacyjny księstwa. Ze względu na swoje położenie, zamek był bardzo trudnym celem do zdobycia. Po okresie władania zamku przez polskich i czeskich włodarzy, przeszedł on w ręce rodu Schaffgotschów, którzy przebudowali warownię w renesansową rezydencję. W 1675 roku w zamek uderzył piorun doprowadzając go do ruiny. Ze względu na to, że ród niemiecki miał pałac w pobliskich Cieplicach, nigdy nie zdecydowano się na odbudowę zamku Chojnik. Do dzisiaj znajduje się on w stanie ruiny.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik- parking

Zamek Chojnik znajduje się w Sobieszowie- jednej z południowych dzielnic Jeleniej Góry. Najbardziej popularne szlaki wiodące ku warowni prowadzą właśnie z Sobieszowa. Przy nich znajduje się parking, który jest płatny (auto osobowe- 10 zł, stan na 2021 rok). Jeśli tu nie znajdziecie miejsca, kolejne miejsca postojowe odnajdziecie ok. 500 metrów dalej w kierunku Podgórzyna. Oba parkingi znajdziecie na poniższych mapach.

Zobacz także: Zamek Księcia Henryka- opis szlaku

Najpiękniejszym szlakiem na Zamek Chojnik

Z Sobieszowa na Zamek Chojnik możemy się dostać dwoma różnymi szlakami- czarnym, bądź czerwonym. My, proponujemy Wam wybrać na wędrówkę ku górze ten pierwszy. Początkowo dochodzimy do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. W kasie musimy zakupić bilet wstępu (tutaj znajdziecie aktualne ceny biletów), a następnie zmierzamy szlakami czerwonym i czarnym ku górze.

Po dotarciu do Płaskiego Kamienia skręcamy w lewo i od teraz będą nam towarzyszyć tylko i wyłącznie czarne szlakowskazy. Maszerujemy pięknym lasem, a co chwilę dla urozmaicenia wędrówki pokonujemy jakąś skalną przeszkodę. Po ok. 10 minutach od rozwidlenia docieramy do Zbójeckich Skał.

Ten odcinek możemy pokonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na przejściu trasy po skalnych schodach. Drugi jest dużo ciekawszy i przebiega przez Dziurawy Kamień. Co to takiego? To jaskinia szczelinowa o długości ok. 20 metrów, która zakończona jest kilku metrowym kominem. Bardzo ciekawa opcja na urozmaicenie wędrówki;) Decydując się na wejście tutaj warto jednak mieć ze sobą latarkę czołówkę.

Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Wyjście z Dziurawego Kamienia
Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Dziurawy Kamień
Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
W oczekiwaniu na mamę, aż przejdzie jaskinię Dziurawy Kamień

Teraz czeka nas krótki odcinek dojściowy do czerwonego szlaku, który przebiega po większych i mniejszych głazach, a także schodach. Po połączeniu naszej ścieżki ze szlakiem czerwonym, pozostaje nam kilka minut spaceru na Zamek Chojnik. Po drodze możemy jeszcze zatrzymać się przy jednym z punktów widokowych, jednak zdradzimy Wam, że z zamkowej baszty widok jest dużo bardziej rozległy.

Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Szlak przez Zbójeckie Skały

Zamek Chojnik- bilety wstępu, zwiedzanie

Po dotarciu na Zamek Chojnik (po ok. 1 godzinie od Zamku Chojnik)  musimy uiścić opłatę za jego zwiedzanie (7 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy- stan na 2021 rok). Co ważne, można je zakupić tylko i jedynie za gotówkę. Kasa znajduje się tuż za bramą zamku, po jego wewnętrznej stronie. Kasa jest otwarta codziennie od 10 do 16.30, a zwiedzanie zamku jest możliwe 30 minut dłużej.

Sama warownia składa się z 3 części: zamku dolnego, średniego oraz górnego. Na głównym dziedzińcu zamku znajduje się pręgierz, w pobliżu którego ustawione są krzesła, na których warto przysiąść i wsłuchać się historie i legendy zamkowe, jakie lecą z głośnika. Warto również obejść wewnętrzne mury obronne, poszukać cystern, w którym gromadzono wodę, a także wdrapać się na wieżę zamkową, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Na zwiedzanie zamku musicie przeznaczyć co najmniej 45-60 minut.

Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Widok z baszty zamkowej
Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Widok z baszty zamkowej

Do Sobieszowa wracamy czerwonym szlakiem

Po zwiedzeniu zamku, możemy udać się do zamkowej gospody, gdzie możemy się posilić, czy napić się kawy. Na drogę powrotną obieramy szlak czerwony, który ma typowo spacerowy charakter. Jest tutaj równo ułożona kostka brukowa, a jedyną trudność może stanowić nachylenie terenu. Jednak, po drodze na strudzonych piechurów czekają ławeczki, na których można przysiąść i odsapnąć. Czy można tę drogą pokonać z wózkiem dziecięcym? Generalnie tak, jednak w niektórych miejscach jest stromo, więc może być to męczące. Trasa powrotna do Sobieszowa zajmuje nam niewiele ponad 30 minut.

Zamek Chojnik - szlak, zwiedzanie, bilety [Karkonosze]
Czerwony szlak ma typowo spacerowy charakter

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!