Góry Pieprzowe to niewielkie pasmo górskie leżące we wschodniej części Gór Świętokrzyskich. Wzgórza te wznoszą się na wysokość ok. 200 m n.p.m., a ich wiek szacowany jest na 500 milionów. Nazwa tych gór pochodzi od lessowej skały, z której są zbudowane. Ma ona kolor czarny, a przez to, że jej konsystencja wygląda jak drobne ziarenka, może ona przypominać czarny zmielony pieprz. Inna geneza nazwy tych gór wskazuje na to, że w przeszłości w Górach Pieprzowych mnisi hodowali pieprz.
Przez Góry Pieprzowe prowadzi czerwony szlak turystyczny. W czasie wędrówki nim będziemy mogli podziwiać piękny widok na Sandomierz i Dolinę Wisły, a także zobaczyć mnóstwo dzikich róż, które tworzą tutaj największe naturalne rosarium w Polsce. Jesteście gotowi na wycieczkę po Górach Pieprzowych?
Czy Góry Pieprzowe są najstarszymi Górami w Polsce?
Góry Pieprzowe zbudowane są z pradawnych łupków kambryjskich, a to oznacza, że powstały ok. 500 milionów lat temu. Przez to są one uważane jako najstarsze góry Polski (dla przykładu wiek Karpat szacuje się ona ok. 70 milionów lat). Teza ta jest jednak wątpliwa, gdyż wiek pojedynczych skał znalezionych w Bystrzycy Górnej, w Górach Sowich datowany jest na ok. 1,2 miliarda lat.
Zobacz także: Sandomierz- miejsca, które warto zobaczyć
Góry Pieprzowe- gdzie rozpocząć wycieczkę?
Wycieczkę po Górach Pieprzowych można rozpocząć w kilku miejscach, w zależności od tego, jaką ich część mamy zamiar przejść. Dogodnym wariantem rozpoczęcia wędrówki jest ulica Błonie w Sandomierzu, z której wzdłuż Starorzecza Wisły można dostać się na najwyższe wzniesienia tego pasma. Inną opcją jest wyruszenie na wędrówkę z Kamienia Łukawskiego. Tutaj mamy dwie możliwości. Po pierwsze samochód możemy zostawić przy Willi Dzika Róża pod adresem Kamień Łukawski 61 (opłata za postój- 10 zł) lub w okolicach pętli autobusowej w tej samej miejscowości.
My proponujemy Wam dojechać do Kamienia Łukawskiego autobusem komunikacji miejskiej lub busem lokalnych przewoźników, a następnie przejść przez całe Góry Pieprzowe czerwonym szlakiem i kolejno wałem wzdłuż starorzecza Wisły dojść na Stare Miasto do Sandomierza.
Wędrując przez Pieprzówki
Tak jak już wspomnieliśmy, przez Góry Pieprzowe poprowadzono szlak o kolorze czerwonym. Jego długość w grzbietowej części pasma to zaledwie ok. 1,5 kilometra. Trasa jest jednak na tyle ciekawa, emocjonująca i bogata w walory krajoznawcze, że na przejście tego fragmentu należy przeznaczyć co najmniej 1 godzinę. Co ważne szlak ten nie należy do łatwych, o czym przypominają stosowne tabliczki, które mówią o wejściu na niego na własną odpowiedzialność.
Jest stromo, a nawierzchnia lessowa jest śliska, zwłaszcza po opadach deszczu. Z tego względu nie zalecamy, by tę trasę przechodziły o własnych siłach małe dzieci. Naszą dwuletnią Tosię nieśliśmy w nosidle. Przemierzanie tej trasy ułatwiają nam rozciągnięte liny, których można się chwycić w czasie pokonywanie trudniejszych fragmentów. W Górach Pieprzowych w 1979 roku utworzono rezerwat przyrody. Z tego względu wędrując przez nie, nie należy zbaczać ze szlaku, ani zrywać jakiejkolwiek roślinności.
Zobacz także: Łysica- szlak, mapa
Malowniczy widok na Wisłę
Wędrując czerwonym szlakiem, możemy spoglądać na Dolinę Wisły, nad którą można dojrzeć mnóstwo gatunków ptaków. Miłośnicy ich oglądania mogą się poczuć tutaj jak w raju, szczególnie o poranku. Przemierzając trasę, nasz wzrok przyciągają także winnice znajdujące się na zboczach Gór Pieprzowych, a także liczne sady. Góry te są także uważane za największe naturalne rosarium w Polsce. Rośnie tutaj ich 12 różnych gatunków, a maj i czerwiec, kiedy kwitną, są uważane za najpiękniejsze miesiące do wędrówki po tutejszym szlaku.
Góry Pieprzowe- punkt widokowy
W Górach Pieprzowych, w okolicach Willi Dzika Róża znajduje się punkt widokowy. Wejście na niego jest płatne (5 zł- stan na 2022 roku, choć jak my byliśmy tu w listopadzie, to opłaty nikt nie pobierał). Warto, jednak na ten punkt widokowy wejść, gdyż rozciąga się z niego przepiękny widok na Sandomierz. Znajdują się tutaj ławeczki, na których można usiąść i podziwiać ten magiczny krajobraz. Szczególnie pięknie jest tutaj o zachodzie Słońca.
Zobacz także: Góra Miedzianka
Z Gór Pieprzowych do Sandomierza
Z punktu widokowego czeka nas zejście nad starorzecze Wisły. Początkowo jest stromo, więc spoglądając na piękny widok, musimy jednocześnie zachować sporo uwagi. Na tym odcinku pokonujemy także sporej wielkości fragment odsłoniętych skał lessowych. Na nim widać dokładnie, że ich wygląd przypomina pieprz. Teraz czeka nas spacer wzdłuż Starorzecza Wisły. Jest niezwykle przyjemnie i malowniczo. Docieramy do ulicy Błonie w Sandomierzu. Z niej, wędrując wałem przeciwpowodziowym, możemy dotrzeć na sandomierskie Stare Miasto.
Góry Pieprzowe, choć niewielkie to potrafią zauroczyć. My w czasie naszego pobytu w okolicach Sandomierza, w Góry Pieprzowe wracaliśmy 3-krotnie, tylko po to, by pozachwycać się pięknymi krajobrazami, jakie się z nich rozciągają. To pasmo górskie odwiedziliśmy w listopadzie, gdy jesienne mgły wypełniały Dolinę Wisły. Według przewodników najpiękniej jest tu w maju, gdy kwitną nie tylko róże, ale także liczne drzewa owocowe.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!
Uprzejmnie informuję, że choc koło Sandomoerza jest less (kremowa skała) to ĺupk8 budujace te Gòry są łupkami a nie lessem. Pozdrawiam serdecznie, ładne zdjęcia.