Góra Wszystkich Świętych to szczyt wznoszący się na wysokość 647 m n.p.m. we Wzgórzach Włodzickich. Leży on w pobliżu Nowej Rudy. Na jego wierzchołku znajduje się 15-metrowa wieża widokowa, która oferuje piękne widoki na okolicę. Chociażby dla tej panoramy warto się tutaj wybrać.
Góra Wszystkich Świętych- szlak
Na Górę Wszystkich Świętych prowadzi kilka szlaków turystycznych. Wszystkie są niewymagające i spokojnie z ich pokonaniem poradzi sobie każda osoba posiadająca, chociaż odrobinę kondycji.
-
Szlak czerwony ze Ścinawki Średniej: ok. 3,5 km i 1 h marszu
-
Szlak zielony z Nowej Rudy przez Górę św. Anny: ok. 6,5 km i 2 h marszu;
-
Szlak czerwony ze Słupca: ok. 2,5 km i 45 minut marszu
My wybraliśmy ostatnią opcję. Samochód zaparkowaliśmy na ulicy Piwnej w Słupcu (jednej z części Nowej Rudy), skąd z czerwonymi szlakowskazami ruszyliśmy ku górze. Trasa w głównej mierze przebiega asfaltową drogą. Dopiero pod koniec skręca w prawo i wiedzie po schodach, wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej (istnieje możliwość przebycia tego odcinka asfaltem aż pod Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, w tym celu wystarczy cały czas iść na wprost). Pokonując kolejne stopnie schodów, dochodzimy w końcu pod Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej, które jest pierwszym przystankiem naszej dzisiejszej wycieczki.
P.S. Pod samo sanktuarium można także podjechać samochodem.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej na Górze Wszystkich Świętych
Po pół godziny wędrówki ze Słupca meldujemy się pod Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Wybudowano je w 2. połowie XVII wieku pod szczytem Góry Wszystkich Świętych. Kościół w 1680 roku zbudowali okoliczni mieszkańcy w podziękowaniu za uratowanie przed śmiercią w wyniku panującej wówczas epidemii dżumy. Jeśli tylko kościółek jest otwarty, to można do niego wejść, pomodlić się, bądź podziwiać jego barokowe wnętrze.
Zobacz także: Twierdza Srebrna Góra
Góra Wszystkich Świętych- wieża widokowa
Spod Sanktuarium na szczyt Góry Wszystkich Świętych pozostaje nam kilkuminutowy spacer. Nie ma tu dużych wzniesień, a szlak prowadzi przez rozległą łąkę. Dzięki temu już teraz mamy przedsmak widoków, jakie czekają na nas z wieży widokowej. Nam ten odcinek zajął jednak sporo czasu, gdyż Tosia ani nie chciała być w nosidle, ani nie chciała wędrować na własnych nóżkach. Zainteresował ją śnieg, który stał się idealnym elementem zabawy. Sama wieża ma ponad 100 lat. Została wzniesiona w 1913 roku z piaskowca wydobywanego w lokalnej kopalni. Dzięki materiałowi, z którego została wykonana, ma charakterystyczną czerwoną barwę. Wieża została wybudowana z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, a jej patronem został feldmarszałek Helmut Karl von Moltke, którego płaskorzeźba do dzisiaj znajduje się nad wejściem do wieży.
Wieża ma ok. 15 metrów wysokości, a na jej taras widokowy wiodą kręte schody. Na górze nie ma zbyt dużo miejsca, jednak widoki, jakie się stąd rozpościerają, zaspokoją niejednego górskiego malkontenta. Możemy podziwiać pobliskie Góry Sowie i Góry Stołowe. Nieco dalej widoczne są Góry Kamienne oraz Karkonosze ze Śnieżką. Gdy spoglądniemy w przeciwnym kierunku, to dojrzymy natomiast Góry Bardzkie, a także Masyw Śnieżnika. Jest na czym zawiesić oko!
Pod wieżą znajduje się także wiata turystyczna, a także miejsce na ognisko. Można tu zrobić piknik i spędzić naprawdę bardzo miło czas w pięknych okolicznościach przyrody.
P.S. Z wieży na Górze Wszystkich Świętych dojrzymy także kolejną wieżę widokową znajdującą się w pobliżu Nowej Rudy- mianowicie wzniesioną na szczycie Góry św. Anny. Z Góry Wszystkich Świętych można się do niej dostać podążając za zielonymi szlakowskazami. Wycieczka taka nie powinna zająć więcej niż 90 minut marszu w jedną stronę. O Górze św. Anny i o tym, co można ujrzeć z wieży widokowej, znajdującej się na jej szczycie przeczytacie TUTAJ.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!