Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Rudawy Janowickie,Góry,Polska,Sudety

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości

Miedzianka to miejscowość położona w Rudawach Janowickich w zakolu rzeki Bóbr. Historia tej miejscowości jest ściśle związana z górnictwem rud miedzi, ołowiu, srebra oraz uranu. Ich wydobycie rozpoczęło się w XIV wieku. Z czasem, funkcjonujące tu kopalnie potrzebowały coraz większej liczby rąk do pracy. W związku z tym wznoszono kolejne budynki mieszkalne, a także budynki użyteczności publicznej. Wybudowano kościoły, szkołę, przychodnie. Miedzianka stała się samowystarczalnym miastem. Powstał tu także browar, który miał duże znaczenie gospodarcze dla rozwoju miejscowości. Niestety, po II wojnie światowej, historia dla miasta okazała się niesprzyjająca.

Do Miedzianki przyjechali Rosjanie, którzy postanowili w tutejszych złożach poszukiwać złóż uranu. Pracując przy tym doprowadzili do znacznej dewastacji pokopalnianych szybów i korytarzy, których jak się okazało było aż 12 pięter. Miedzianka w każdej chwili mogła się zapaść. Ze względu na niebezpieczeństwo z tym związane, w 1972 roku zdecydowano o przeniesieniu mieszkańców do Jeleniej Góry i zburzeniu miasta. Miedzianka praktycznie przestała istnieć. Zostało kilka budynków, w tym kościół z 1826 roku i niezwykłe wspomnienia, które niektóre osoby starają się ocalić od zapomnienia. Jedną z nich jest właściciel nowego Browaru Miedzianka.

Browar Miedzianka
Browar Miedzianka- stary budynek
Browar Miedzianka
Browar Miedzianka to także restauracja i miejsca noclegowe z pięknym widokiem na Góry Sokole

Browar Miedzianka

Browar Miedzianka to zupełnie nowy budynek, w którym kultywowana jest tradycja piwowarstwa zapoczątkowana kilkaset lat temu w Miedziance. W związku z tym znalazł się on na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina, które zrzesza winnice i browary funkcjonujące zgodnie z tradycją regionu. Browar Miedzianka stoi w niedalekiej odległości od starych budynków browaru, którego największy rozwój przypadł na końcówkę XIX wieku, gdy zakładem kierował Edward Franzky. Do produkcji piwa używał on słodu, który sam wytwarzał. Co więcej, unowocześnił on proces warzenia złotego trunku.

Ciekawostką jest fakt, że do produkcji piwa używano wody pochodzącej z miejskich wodociągów, a także z własnego ujęcia. Browar przetrwał obie wojny światowe, jednak został on zlikwidowany wraz ze zburzeniem całej Miedzianki. Pozostały wspomnienia i receptura piwa o nazwie „Złota Miedzianki”, które nadal można tutaj spróbować. 

Browar Miedzianka
Sala restauracyjna- Browar Miedzianka
Browar Miedzianka
Browar Miedzianka
Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
W Browarze Miedzianka produkcja piwa odbywa się na naszych oczach

Browar Miedzianka to nie tylko miejsce, w którym wytwarzany jest złoty trunek. Znajduje się tutaj także restauracja, mały sklepik, a także kilka pokojów noclegowych. Siedząc sobie w sali restauracyjnej, mamy możliwość konsumowania piwa i jednocześnie podglądania, w jaki sposób jest ono wytwarzane. Na dolnym poziomie restauracji znajduje się fermentownia oraz leżakownia, natomiast na drugim poziomie jest warzelnia.

W menu znajdziemy 9 różnych rodzajów piw, w których króluje oczywiście Złoto Miedzianki powstające na wzór piwa warzone w starym browarze, a także Cycuch Janowicki. Skąd taka nazwa? Siedząc na tarasie browaru, możemy spoglądać w kierunku zachodnim na dwa górskie szczyty, które wyróżniają się na tle pozostałego krajobrazu. To Krzyżna Góra oraz Sokolik Duży– nazywane potocznie „cyckami” Rudaw Janowickich. Stąd nazwa złotego trunku wytwarzanego w Browarze Miedzianka:)

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Słód wykorzystywany do produkcji piwa. Browar Miedzianka
Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
W menu Browaru Miedzianka znajduje się 9 piw, które można konsumować i jednocześnie spoglądać na Góry Sokole

Miedzianka to nie tylko historia piwowarstwa i górnictwa. W okolicy znajduje się sporo bardzo ciekawych atrakcji, które polecamy odwiedzić!

Kolorowe Jeziorka, czyli odwiedzamy największą atrakcję w Rudawach Janowickich w okolicy wsi Miedzianka

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Malownicze Purpurowe Jeziorko

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, która swoją wyjątkowością zachwyca tysiące turystów każdego roku! Są one unikatowe na skalę krajową, drugich takich po prostu w Polsce nie ma! 

Gdzie znajdują się Kolorowe Jeziorka? Leżą one w okolicach wsi Wieściszowicie, skąd najlepiej wyruszyć na ich zwiedzanie. W tej miejscowości znajdują się liczne parkingi, na których bez problemu znajdzie się miejsce dla Waszego samochodu. 

Kolorowe Jeziorka to kompleks 4 zbiorników, które są pozostałością po wydobyciu w tym regionie pirytu. Pierwsza kopalnia w tej okolicy powstała w 1785 roku. Ostatnia została zamknięta w 1925 roku. Wyrobiska, jakie po nich pozostały szybko zapełniły się płynącą z gór wodą. 

Skąd, jednak ich wyjątkowe barwy? Są one efektem różnorodnego składu skał, które stanowią podłoże dla jeziorek. W efekcie możemy podziwiać jeziorko żółte, purpurowe, błękitne (zwane inaczej szmaragdowym) oraz zielone. W skałach je otaczających znajdziemy związki żelaza, siarki, czy miedzi, których procentowa zawartość jest zróżnicowana (dlatego kolory są różne). Na barwę jeziorek wpływ ma także ilość wody, jaka się w nich znajduje, a także intensywność promieniowania słonecznego. 

Zwiedzanie Kolorowych Jeziorek jest całkowicie bezpłatne. Czas, jaki warto poświęcić na to, by w pełni podziwiać ich piękno to przynajmniej 3 godziny. 

Z Janowic Wielkich po najciekawszych zakątkach Rudaw Janowickich w okolicy wsi Miedzianka

Wycieczka po Rudawach Janowickich, jaką możemy rozpocząć w Janowicach Wielkich to jedna z najciekawszych opcji wędrówki po tym paśmie górskim. W czasie kilkugodzinnej wędrówki odwiedzimy wyjątkowe miejsca, które zaspokoją niejednego malkontenta.

Dolina Janówki

Z Janowic Wielkich ruszamy za żółtymi znakami Doliną Janówki- potoku, którego wody przybierają czerwoną barwę! A to wszystko za sprawą pirytu- związku siarki i żelaza, którego duże stężenie znajduje się w okolicznych skałach. Potok w wyższych partiach doliny tworzy malownicze kaskady, a uroku temu wszystkiemu dodają wyrastające wysokie na kilkanaście metrów formacje skalne.

Skalny Most

Jedną z najciekawszych jest Skalny Most. Ta szeroka na ok. 30 metrów i wysoka na ok. 20 metrów skała jest przedzielona skalnym pomostem. Powstał on w wyniku zjawisk erozyjnych, podczas których zniszczeniu uległy skały znajdujące się bezpośrednio pod nim.

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Skalny Most

Starościńskie Skały

Podążając niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy Karpnickiej warte uwagi są także takie formacje skalne jak Skała Piec oraz Starościńskie Skały. Te drugie są kulminacją Lwiej Góry, na której szczycie tworzą unikatowe skalne miasteczko. Prowadzą do niego wydrążone w skale schody, więc tym bardziej warto to miejsce odwiedzić. A na szczycie czeka nietuzinkowa niespodzianka- widoki obejmujące swym zasięgiem Góry Sokole, Karkonosze, a także Góry Izerskie. Można usiąść i zachwycać się tak wspaniałą panoramą do woli!

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Starościńskie Skały
Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Widok na Góry Sokole ze Starościńskich Skał

Zamek Bolczów

W drodze powrotnej do Janowic Wielkich obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta na Zamku Bolczów. Ta średniowieczna warownia powstała na skalnym występie, a część jego ścian stanowią naturalne formacje skalne. Zamek uległ spaleniu w XVII wieku i od tego czasu pozostaje ruiną. Można, jednak go zwiedzać. Udostępniony jest nie tylko jego dziedziniec, ale i można wdrapać się na jedną z wież, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę.

Do Janowic Wielkich wracamy zielonym szlakiem. Całość opisanej wycieczki to ok. 13 kilometrów, na której pokonanie warto zarezerwować 5-6 godzin. Polecamy!

Góry Sokole, czyli odwiedzamy Cycuchy Janowickie

Góry Sokole to niewielki masyw górski, który jest świetnie widoczny z Browaru Miedzianka. Jego najwyższymi szczytami są Krzyżna Góra oraz Sokolik Duży, w których partiach szczytowych utworzono punkty widokowe. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że przed laty na tych terenach stwierdzono obecność sokoła wędrownego. Dzisiaj, niestety po tym ptaku nie ma śladu, ponieważ praktycznie całkowicie on wyginął na terenie naszego kraju. Nam pozostaje się delektować pięknymi krajobrazami, jakie przyjdzie nam oglądać, wędrując po tutejszych szlakach. 

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Krzyżna Góra widziana z Sokolika Dużego

Schronisko Szwajcarka jako punkt obowiązkowy wędrówki po Górach Sokolich

Wycieczkę po Górach Sokolich proponujemy rozpocząć na Przełęczy Karpnickiej. Znajdują się tutaj sporej wielkości parkingi, więc z postojem samochodu nie powinniście mieć żadnych problemów. Z przełęczy ruszamy zielonym szlakiem ku Schronisku Szwajcarka. Po drodze mijamy mural upamiętniający Wandę Rutkiewicz. Nie ma w tym ani krzty przypadku, gdyż Góry Sokole były i są mekką dla wielu wspinaczy. Tutaj swoją przygodę z tym sportem rozpoczynało wielu znanych himalaistów. Po ok. 20- minutowym spacerze docieramy do miejsca wyjątkowego. Schronisko Szwajcarka zostało zbudowane w 1823 roku. Jest to z pewnością jedno z piękniejszych sudeckich schronisk. Wybudowane przez rodzinę Hohenzollernów w stylu szwajcarskim cieszy oko i stanowi schronienie po dzień dzisiejszy. 

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Schronisko Szwajcarka to jeden z piękniejszych tego typu obiektów w Sudetach

Na Krzyżną Górę i Sokolik Duży

Spod Schroniska Szwajcarka wyruszamy na krótką wycieczkę, której celem będzie zdobycie Krzyżnej Góry oraz Sokolika Dużego. Na ten pierwszy szczyt prowadzi szlak czarny. Końcowy odcinek podejścia na niego to zmierzenie się z wykutymi w skale stopniami, które wyprowadzą nas na taras widokowy, na którym znajduje się krzyż. Stojąc obok niego, możemy podziwiać widoki na najwyższe szczyty Rudaw Janowickich, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, a także na nasz następny cel wycieczki, czyli Sokolik Duży. 

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Na Krzyżną Górę prowadzą wykute w skale, kamienne stopnie
Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Widok z Krzyżnej Góry w kierunku Karkonoszy

Na Sokolik Duży dostaniemy się, jeśli będziemy podążać za czerwonymi szlakowskazami. Aby się na niego dostać, musimy wspiąć się po pięknych, XIX -wiecznych, metalowych schodach. Na szczycie Sokolika znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się bardzo podobna panorama do tej, którą mogliśmy podziwiać z Krzyżnej Góry. Jest tutaj jednak więcej miejsca i znajduje się ławeczka, na której można przysiąść i podziwiać piękne krajobrazy. 

Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Na Sokolik Duży prowadzą XIX- wieczne schody
Browar Miedzianka w zapomnianej miejscowości
Sokolik Duży zwieńczony jest piękną formacją skalną, z której rozpościera się piękna panorama

Wpis został zrealizowany w ramach kampanii #SzlakMaSmak realizowanej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *