Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to miejsce wyjątkowe na mapie Dolnego Śląska. Można w nim nie tylko zobaczyć ekspozycję, na którą składają się zabytkowe lokomotywy, wagony, a także budynki dawnej parowozowni z wyposażaniem, ale i przejechać się zabytkowym składem. Muzeum powstało w 2004 roku na terenie byłej lokomotywowni. Wówczas przejęło ono liczne eksponaty (w tym, m.in. 41 lokomotyw) od PKP, które zbierało zabytkową kolekcję od 1992 roku. Dzisiaj na terenie muzeum można podziwiać ok. 50 lokomotyw, w tym przepiękne parowozy pochodzące z końca XIX wieku.
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej- Zwiedzanie
W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej udostępniony dla turystów jest zabytkowy tabor kolejowy, który prezentowany jest na bocznicy kolejowej muzeum oraz na wachlarzu parowozowni. Składają się na niego lokomotywy, w tym parowozy wyprodukowane w 1890 roku. Lokomotywy znajdujące się w muzeum nie pochodzą tylko i wyłącznie z Polski, ale i z Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy USA. W Jaworzynie Śląskiej można także zobaczyć najstarszą czynną spalinową lokomotywę w naszym kraju, która pochodzi z 1940 roku, oraz najstarszy czynny polski parowóz z 1951 roku. Oprócz lokomotyw można tu także zobaczyć ok. 100 wagonów, czy kolejowe pojazdy specjalistyczne, jak np. pługi, czy drezyny.
Może Cię zainteresuje? Kolejkowo Gliwice
W Muzeum można także zobaczyć dawną infrastrukturę, która obsługiwała parowozy. Składają się na nią, m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, kanał oczystkowy, do którego zrzucano popiół, a także obrotnica znajdująca się w pobliżu wejścia do muzeum.
Podczas zwiedzania Muzeum Kolejnictwa z przewodnikiem wejdziemy także do dawnych obiektów lokomotywowni, w których urządzono kilka wystaw. Podczas przemierzania ich wnętrz można zobaczyć odrestaurowane gabinety naczelników kolei z 1930 i 1970 roku, gabinet kolejowej Medycyny Pracy, kolejową kasę, drukarnię PKP, czy unikatową makietę z lat 70., która służyła kiedyś jako pomoc dydaktyczna w szkole kolejowej.
Godziny otwarcia muzeum, a także cennik biletów wstępu znajdziecie na stronie internetowej: https://muzeumkolejnictwa.pl/
Trasa Parowozowa
Na terenie Muzeum istnieje możliwość przejazdu zabytkowym składem ciągniętym przez lokomotywę spalinową, a w sezonie letnim przez parowóz. Przejażdżka odbywa się na terenie bocznicy kolejowej, więc pokonywana odległość jest dość symboliczna. To zaledwie kilkaset metrów. Największą atrakcją tej wycieczki jest z pewnością obrót na zabytkowej obrotnicy, a także sam przejazd zabytkowym wagonem.
To, czy w danym dniu odbywa się przejazd zabytkowym składem po bocznicy kolejowej muzeum najlepiej sprawdzić na jego stronie internetowej. Przejazd ten jest dodatkowo płatny.
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej z dzieckiem
Udając się do Muzeum Kolejnictwa z dzieckiem, należy mieć świadomość, że nie wszystkie prezentowane tu eksponaty można dotknąć. Ponadto stare lokomotywy mają dość specyficzny zapach, a z bliska wyglądają nieco inaczej niż w świecie kreskówek. Istnieje jednak bardzo fajna gra terenowa, która pozwala dzieciom zabawić się w muzeum i poznawać je na “swój” sposób. Ponadto, w budynku kasowym przygotowano kącik dla dzieci, stylizowany na bajkę animowaną “Tomek i Przyjaciele”.
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej- jak dojechać?
Jaworzyna Śląska to niewielkie miasto znajdujące się pomiędzy Świdnicą a Strzegomiem. Podążając między tymi dwoma miastami drogą wojewódzką nr 382, w miejscowości Nowy Jaworów, należy za kierunkowskazami skręcić na Muzeum Kolejnictwa. Dojazd do niego jest dobrze oznakowany. Ze stolicy województwa dolnośląskiego do Jaworzyny Śląskiej dojedziemy po ok. 60 minutach jazdy.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!