Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt znajdujący się w Górach Bardzkich. Jednak ze względu na błędy pomiarowe sprzed lat jest ona zaliczana do Korony Gór Polski. Na jej szczycie stoi wysoka na 34,5 metrów wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na Sudety oraz Przedgórze Sudeckie. My na Kłodzkiej Górze meldowaliśmy się już kilka razy. Tym razem, by zdobyć ten szczyt, wybieramy szlak żółty, którego przemierzanie rozpoczniemy w Jaszkówce.
Jaszkówka-Kłodzka Góra- parking
Jaszkówka to wieś znajdująca się przed samym Kłodzkiem, jeśli podążamy drogą krajową nr 46 od strony Nysy. Gdzie znajdziemy parking w tej miejscowości? Kilkanaście miejsc postojowych zlokalizowanych jest w pobliżu Zajazdu Kukułka. To znana w okolicy restauracja, z której tarasu rozpościera się piękna panorama na Kotlinę Kłodzką oraz otaczające ją góry. Aby tutaj trafić, należy przez Jaszkówkę jechać niezwykle uważnie, gdyż musimy skręcić w wąską uliczkę. To zadanie ułatwi nam kierunkowskaz wskazujący na dojazd do Zajazdu Kukułka.
Żółtym szlakiem na Kłodzką Górę
Dawny Zajazd Kukułka, a obecnie Dom Krawca, Schneiderbaude znajduje się na szlaku żółtym prowadzącym z Kłodzka na Kłodzką Górę. Szlakowskazy mówią, że z Jaszkówki do celu naszej dzisiejszej wycieczki mamy niecałe 2 godziny drogi. Do tego szacunku podchodzimy z dużą rezerwą, bo Tosia rwie się do tego, by sama przemierzać szlak, więc z pewnością pójdzie nam wolniej;) Trasa początkowo wiedzie wygodną, szeroką ścieżką i powoli wznosi się ku górze. Wędrujemy w lesie, więc widoków tutaj żadnych. Za to Tosia ma frajdę z kolejnego podniesionego patyka, czy podarowanego nam kamienia. Przekonujemy się, że świat oczami dziecka wygląda zupełnie inaczej!
Obszerna (573 m n.p.m.) i Jedlak (658 m n.p.m.)
W ten oto sposób zupełnie niespodziewanie zdobywamy pierwszy szczyt dzisiejszego dnia- Obszerną (573 m n.p.m.). Szczerze, gdyby nie tabliczka zawieszona na drzewie nie zarejestrowalibyśmy tego faktu. Tosia zaczyna się powoli poddawać, więc to najwyższa pora, by zamontować ją do nosidła. Ta chwila nastąpiła w odpowiednim momencie, gdyż po zejściu na przełęcz, skąd naszym oczom ukazuje się szczyt Kłodzkiej Góry zaczynamy podejście na Jedlak (658 m n.p.m.). Zaczyna się robić trochę stromo, a nasz dzidziut oddaje się w objęcie Morfeusza. Ta to ma wyczucie czasu!
Po zdobyciu Jedlaka czeka nas niewielkie zejście, po czym przed nami wyrasta ostatnie podejście na Kłodzką Górę. Po drodze mijamy trasy Singletrack Glacensis i po krótkim, lecz intensywnym wysiłku docieramy pod szczyt Kłodzkiej Góry. Tuż przed nim Tosia się wybudza, więc postanawiamy dać jej szansę samodzielnego wejścia na szczyt. Udaje się! Tosia sama wdrapuje się na wierzchołek Kłodzkiej Góry.
Kłodzka Góra- wieża widokowa i szczyt
Szczyt Kłodzkiej Góry na przestrzeni ostatnich lat zmienił się nie do poznania. Wybudowano tutaj ponad 30-metrową wieżę widokową, w związku z czym wycięto znaczną ilość drzew, które tutaj rosły. Zrobiło się sporo miejsca do biwakowania. Wyznaczono także miejsce na rozpalenie ogniska. Są tutaj także dwie tabliczki z nazwą szczytu i jego wysokością. Pod jedną z nich odnajdziecie skrzyneczkę z pieczątką, którą możecie podbić Wasze książeczki i w ten sposób potwierdzić zdobycie Kłodzkiej Góry.
Creme de la creme Kłodzkiej Góry jest jednak wieża widokowa. Ta metalowa konstrukcja ma aż 34,5 metra wysokości, a jej najwyższy taras widokowy znajduje się na 30. metrze. Przy silniejszym wietrze buja nią w każdą stronę! Dlatego, wejście na nią dla osób z lękiem wysokości może być sporym wyzwaniem. Jednak, kto wysokości się nie boi, niech śmiało zmierza po schodach ku górze! Widoki, jakie ujrzycie, z pewnością Was zahipnotyzują! Widać praktycznie całe Sudety Wschodnie, a także Sudety Środkowe. Przy sprzyjającej pogodzie możemy także dojrzeć Karkonosze z Królową Śnieżką!
Do Jaszkówki wracamy po własnych śladach
Po zejściu z wieży i napełnieniu brzuszków ruszamy w drogę powrotną. Tuptamy po swoich śladach. Tosia już zmęczona, grzecznie siedzi w nosidle. Całość wycieczki ma ok. 10 kilometrów długości. Ile czasu należy przeznaczyć na jej pokonanie? Według szlakowskazów ok. 3 godzin. Nam, jednak z naszą małą wędrowniczką zajęło to o 1,5 godziny więcej.
Opis szlaku na Kłodzką Górę z Przełęczy Kłodzkiej przeczytacie TUTAJ
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!