Idealne góry na szybki wypad z Polski- czy takie istnieją? Naszym zdaniem tak. Mowa o Alpach Julijskich. Sami zostaliśmy nimi oczarowani. Naszym zdaniem są kompleksowe. Odnajdą się w nich zarówno miłośnicy górskich trekkingów, via ferrat, jak i sportów zimowych. Ogromnym plusem tego pasma górskiego jest jego łatwa dostępność z naszego kraju, a także mała ilość turystów w porównaniu do innych popularnych kierunków turystycznych.
Artykuł sponsorowany powstał na zlecenie tickets.pl
Góry dla każdego!
Alpy Julijskie to góry dla każdego. Nas przyciągnęły one ze względu na via ferraty. Żelaznych dróg jest tutaj sporo, a co ważne prowadzą one na najwyższe tutejsze szczyty- Triglav, Mangart, czy Prisojnik. W Alpach Julijskich jest także sporo szlaków pozwalających spełniać się miłośników górskich trekkingów. W ich trakcie mamy możliwość oglądania przepięknych widoków, a to wszystko w ciszy i spokoju, jakiej nie da się doznać w polskich górach.
Alpy Julijskie to także miejsce dla tych, którzy kochają góry, jednak nie lubią się w nich męczyć. Czekają tu na nich przepiękne wąwozy, jak np. wąwóz Vintgar, malownicze jeziora czy niesamowite wodospady. Nas szczególnie urzekł wodospad Kozjak, znajdujący się w Dolinie Soczy. Aby do niego dotrzeć, należy przejść tajemniczy wąwóz. Na jego końcu gwarantujemy, że wypowiecie na głos wielkie “wow”! Nie sposób także wspomnieć o jeziorach, które są ikoną Alp Julijskich. Mowa, chociażby o Jeziorze Bled, na środku którego znajduje się wyspa, a nim kościół. Rejs łódką po tym jeziorze to obowiązkowy punkt pobytu w Alpach Julijskich. Innym wartym odwiedzenia jeziorem, jest jezioro Bohinjskie. Malowniczo położone, u stóp Triglava jest nieco bardziej dzikie w porównaniu do jeziora Bled. Ma to jednak swój wyjątkowy urok.
Będąc przy Dolinie Soczy, nie sposób o niej wspomnieć. To nie tylko malowniczy kanion, jaki tworzy ta rzeka oraz przepiękne wodospady. Dolina Soczy to mekka dla miłośników raftingu. Będąc w Alpach Julijskich, koniecznie należy spróbować również takiej formy aktywności.
Jeśli już rozmawiamy o aktywnościach, to Alpy Julijskie są miejscem idealnie skrojonym pod fanów sportów zimowych. W Kranjskiej Górze znajduje się jedna z najnowocześniejszych w Europie stacja narciarska. Na miłośników szusowania na dwóch deskach czeka kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych, w tym te certyfikowane przez FIS, czyli Międzynarodową Federację Narciarską. Na tych trasach odbywać się mogą najważniejsze zawody narciarskie na świecie.
W pobliżu Kranjskiej Góry znajduje się inna ważna z punktu widzenia miłośników sportów zimowych miejscowość. Mowa o Planicy. Oprócz słynnego kompleksu skoczni narciarskich, w tym tej największej na świecie, znajduje się tutaj kilkadziesiąt kilometrów tras przygotowanych dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Co ważne, trasy do narciarstwa biegowego funkcjonują tutaj także w lecie, w odpowiednio przygotowanej do tego celu hali sportowej.
Przez Alpy Julijskie poprowadzono także setki kilometrów tras rowerowych. Są one w większości odseparowane od ruchu samochodowego, a infrastruktura dla cyklistów jest naprawdę topowa. Najbardziej znaną trasą rowerową przebiegającą przez Alpy Julijskie jest Alpe Adria, łączącą austriackie Alpy z Morzem Adriatyckim.
Jak najszybciej dojechać w Alpy Julijskie?
Z Polski w Alpy Julijskie można dotrzeć w zaledwie kilka godzin. Samochodem, z południowej granicy naszego kraju potrzebujemy mniej więcej 7 godzin czasu. Wszystko dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad. Jednak należy pamiętać, że w przypadku zdecydowania się na podróż samochodem, oprócz kosztów paliwa, należy także doliczyć opłaty drogowe za przejazd autostradami w Czechach, Słowacji, Austrii i Słowenii.
W związku z tym niejednokrotnie szybszą i tańszą opcją dotarcia w okolice Alp Julijskich jest wybór połączeń samolotowych. W celu wyszukania optymalnego połączenia najlepiej jest skorzystać z jednej z wyszukiwarek lotów. Jaka jest najlepsza wyszukiwarka lotów? To ta, która oprócz wyboru jak najtańszego połączenia lotniczego, sprawdza nam także najdogodniejsze godziny przylotu i odlotu.