Góry Stołowe są unikatowe w skali naszego kraju. Po prostu, drugich takich nie znajdziecie! Ich różnorodność sprawia, że ich przemierzanie jest niczym czytanie dobrej książki- intrygujące i ciekawe. W celu ścisłej ochrony tych pięknych terenów, w 1993 roku stworzono tutaj Park Narodowy Gór Stołowych, w którym na turystów czeka ponad 100 kilometrów szlaków pieszych. Które z nich warto odwiedzić? Poniżej nasz subiektywny wybór:)
1. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) Góry Stołowe
Oczywiście, w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najwyższego szczytu całych Gór Stołowych- Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Najpopularniejszy szlak, który na niego wiedzie prowadzi z Karłowa. Po drodze czeka na nas blisko 700 kamiennych schodów, po pokonaniu których stajemy tuż obok jednego z piękniej położonych schronisk w całych Sudetach. Z jego tarasu rozpościera się piękna panorama na Broumovske Steny, a także Wzgórza Włodzickie, czy Góry Sowie. Będąc na Szczelińcu nie sposób odmówić sobie przyjemności z przejścia ścieżki dydaktycznej. To tutaj czekają na nas najciekawsze formacje skalne. Będziemy mieli także możliwość wejścia na Fotel Pradziada (najwyższy punkt na Szczelińcu), podziwiać piękne widoki z Tarasów Południowych, czy przejść przez Piekiełko- miejsce, w którym kręcono sceny do Opowieści z Narnii.
2. Skalne Grzyby
Gdzie w Górach Stołowych wybrać się na grzybobranie? Jest takie jedno miejsce, w którym ilość ich zagęszczenie jest naprawdę spore! To obszar Skalnych Grzybów. Miejsce to nam przypadło do gustu z dwóch powodów. Po pierwsze formacje skalne zrobiły na nas duże wrażenie, a po drugie jest to miejsce znacznie mniej popularne wśród turystów, dlatego możemy tutaj delektować się ciszą i spokojem. Najpopularniejszymi miejscami, z których można ruszyć na Skalne Grzyby są Batorówek, parking przy Radkowskich Skałach przy Drodze Stu Zakrętów, czy Wambierzyce.
3. Radkowskie Skały Góry Stołowe
Radkowskie Skały to formacje skalne, które zachwyciły nas od pierwszego ujrzenia. Wycieczkę rozpoczynamy przy Stroczym Zakręcie na Drodze Stu Zakrętów łączącą Radków z Kudową- Zdrój (znajduje się on bliżej tej pierwszej miejscowości). Tutaj, możemy wybrać niebieski, bądź zielony szlak, które po połączeniu tworzą pętlę. Przy zielonym szlaku wznoszą się wysokie na 20- 30 metrów skalne baszty, które ciągną się na długości prawie 1 kilometra. Przy niebieskim natomiast znajdują się formacje skalne, które możemy dosłownie dotknąć, wcisnąć się w niejedną szczelinę, czy podziwiać panoramę na Szczeliniec i Broumovske Steny ze skalnego punktu widokowego. Wizyta w Radkowskich Skałach wiąże się jedynie z 4-kilometrowym spacerem, więc jeśli ktoś nie jest fanem długich wędrówek, spokojnie może wybrać tą opcję.
4. Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały
To chyba najpiękniejsza pętelka w całych Górach Stołowych, a do tego nie jest ona tak bardzo oblegana przez turystów. Wycieczkę rozpoczynamy na Lisiej Przełęczy (parking przy Drodze Stu Zakrętów tuż przed Karłowem jadąc od strony Kudowy- Zdrój), skąd niebieskim szlakiem udajemy się w kierunku szczytu Narożnika (849 m n.p.m.). Z niego rozpościera się piękna panorama na Szczelińce i Błędne Skały. Następnie czeka nas wędrówka ku Skałom Puchacza, gdzie co rusz czekają na nas widoki na Góry Orlickie i Bystrzyckie. Ostatnim akcentem wycieczki jest przejście przez Skalną Furtę i wzdłuż wysokich na blisko 30 metrów Białych Skał.
5. Garncarz, Wysoki Kamień i Szczytnik Góry Stołowe
Tym razem przeniesiemy się w najbardziej wysuniętą na wschód część Gór Stołowych, mianowicie w okolice Polanicy- Zdrój. Z tego, uzdrowiskowego miasteczka warto wybrać się na Gancarz, Złoty Widok oraz Piekielną Górę. Oprócz ciekawych formacji skalnych czekają na nas również piękne widoki na dolinę Bystrzycy Dusznickiej i szczyty ją otaczające. Jeśli macie ochotę na dłuższą wędrówkę, wycieczkę warto przedłużyć o zdobycie Szczytniku, w którego pobliżu znajduje się taras widokowy, a także Zamek Leśna.
6. Błędne Skały Góry Stołowe
To najbardziej poplątany labirynt skalny w naszym kraju. Liczne zaułki, ciasne przejścia sprawiają, że wizyta w Błędnych Skałach jest świetnym sposobem na spędzenie czasu dla całych rodzin. Uwaga! Przejścia, na czworaka, kucaka czy z wciągniętym brzuchem są tutaj standardem!:) Również ciężko może być przejść z większym plecakiem. Na Błędne Skały możemy się udać albo z parkingu zlokalizowanego przy Drodze Stu Zakrętów (w tym przypadku czeka na nas ponad godzinny spacer w jedną stronę), albo wjechać własnym samochodem tuż przed wejście do labiryntu (wjazd płatny).
A na koniec… Broumovske Steny
Przemierzając polskie Góry Stołowe, nieraz będziecie spoglądać w kierunku Broumovskich Sten. Ta malownicza część Gór Stołowych jest nasycona ogromem ciekawych formacji skalnych. Jednym z ciekawszych miejsc jest Koruna z huśtawką na szczycie oraz Skalne Divadlo, czyli w wolnym tłumaczeniu na polski język Skalny Teatr (można usiąść i się rozmarzyć….:). Aby przemierzyć całe Broumovske Steny musimy zarezerwować sobie przynajmniej 7-9 godzin. Najlepszymi punktami startowymi są Chata Hvezda, Halvnoc, Suchy Dul, czy polska Pasterka.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!