Góra Miedzianka to szczyt leżący w Górach Świętokrzyskich, który wznosi się na wysokość 354 m n.p.m. Jest to miejsce, z którego rozpościera się nietuzinkowa panorama na pozostałe wierzchołki Gór Świętokrzyskich, ale jest to również miejsce, które może się poszczycić bogatą historią związaną z wydobywaniem różnego rodzaju kruszców.
Historia górnictwa na Górze Miedzianka
Historia górnictwa w obrębie Góry Miedzianki sięga XIV wieku. Jakie kruszcze wówczas tu były wydobywane? Oczywiście była to przede wszystkim miedź. Jednak ponadto było stąd także pozyskiwane srebro oraz wapień. Ten drugi miał wyjątkową barwę, gdyż minerały tu obecne nadawały mu niebieskiego oraz zielonego koloru. Po pracach górniczych po dzień dzisiejszy pozostało ok. 4 kilometry podziemnych chodników. Ich wstęp jest możliwy przez szyby, do których dojście można łatwo znaleźć. Niektóre są jednak zakratowane, a ze względu na fakt, iż jest to teren rezerwatu przyrody, aby je eksplorować, konieczne jest uzyskanie stosownych zgód.
Góra Miedzianka- jak dojechać?
Do Miedzianki najłatwiej jest dojechać z Chęcin, do których dotrzemy krajową “7” łączącą Warszawę z Krakowem. Z tej drogi do parkingu pod Miedzianką jest zaledwie ok. 10 kilometrów. Parking dla osób chcących zdobyć Miedziankę znajduje się pomiędzy wsiami Miedzianka oraz Zajączków. Jest on nieco schowany w gęstwinie lasu, stąd go łatwo przegapić. Spójrzcie jednak na poniższą mapkę, która powinna Wam pomóc zlokalizować stosowne miejsca parkingowe.
Z parkingu na szczyt Miedzianki wyjdziecie w ok. 10-15 minut. No, chyba że macie na pokładzie dziecko, które wszystko dookoła interesuje, to wówczas czas ten pomnóżcie przez dwa.
Góra Miedzianka- jak dojść?
Z parkingu na Miedziankę wędrujemy nieoznakowaną ścieżką. Jest ona jednak dobrze wydeptana, więc na pewno nie będziecie mieli problemów, by ją znaleźć. Po chwili docieramy jednak do szlaku znakowanego na kolor żółty, który wyprowadzi nas na szczyt Miedzianki. Po drodze mijamy jeszcze Sztolnię Trzy Kominy, do której wejście jest zakratowane.
Zobacz także: Łysica- szlak, mapa
Wejście na Górę Miedzianka, choć jest krótkie, to wcale nie należy do wybitnie łatwych. Jest tu dość stromo, a wędrówki nie ułatwiają także wszechobecne wystające kamienie. Wysiłek włożony w wędrówkę zostaje jednak bardzo szybko wynagrodzony, gdyż z Miedzianki rozpościera się wyjątkowy widok. Co takiego widoczne jest z jej szczytu?
Możemy spoglądać na praktycznie całe Góry Świętokrzyskie z najwyższym ich pasmem- Łysogór. Świetnie widoczne są także malownicze ruiny Zamku Chęciny, a przy dobrej widoczności podobno można stąd także dostrzec nawet Tatry!
Czytaj także: Góry Pieprzowe- najstarsze góry w Polsce!
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!