Fort Karola- niesamowity punkt widokowy w Górach Stołowych
Góry,Góry Stołowe,Polska,Sudety

Fort Karola- niesamowity punkt widokowy w Górach Stołowych

Fort Karola w Górach Stołowych to jedno z ciekawszych miejsc w tym paśmie górskim, choć mało znane. Po pierwsze to fantastyczny punkt widokowy na Szczelińce i Góry Sowie z Wielką Sową, który znajduje się bardzo blisko Drogi Stu Zakrętów. Po drugie to miejsce historyczne. Fortyfikacja powstała w celu ochrony przebiegającej w pobliżu fortu granicy austriacko-pruskiej.

Fort Karola
Fort Karola

Fort Karola- gdzie się znajduje?

Fort Karola znajduje się na zboczach góry Ptak (835 m n.p.m.), na północny-zachód od Lisiej Przełęczy (795 m n.p.m.). Najkrótsza opcja dotarcia w to miejsce to zaledwie 10-minutowa wędrówka z tej przełęczy. Znajdują się na niej dwa parkingi. Jeden, przy żółtym szlaku, który może pomieścić ok. 10 samochodów oraz drugi, nieco większy położony ok. 500 metrów dalej przy niebieskim szlaku prowadzącym na Narożnik. Oba parkingi są bezpłatne, jednak bardzo szybko się zapełniają, szczególnie w słoneczne i wolne od pracy dni. Pamiętajcie, że parkowanie wzdłuż drogi jest zabronione.

W drodze na Fort Karola
W drodze na Fort Karola

Inną opcją dotarcia na Fort Karola jest wędrówka z Karłowa. W tej wsi bez problemu znajdziecie miejsce do zaparkowania samochodu na jednym z parkingów (niestety wszystkie z nich są płatne). Z Karłowa na Fort Karola prowadzi ścieżka znakowana na dwa kolory: żółty oraz niebieski. Jej pokonanie zajmie nam ok. 40 minut.

Zobacz także: Teplickie Skały– wyjątkowe skalne miasto

Fort Karola- nieco historii

Fort Karola powstał w 1790 roku jako strażnica mająca na celu strzeżenie granicy prusko-austriackiej i przebiegającej w jej pobliżu Drogi Stu Zakrętów. Do budowy fortu użyto naturalnych skał piaskowcowych, z których zbudowany jest góra Ptak, na której zboczu znajduje się ten właśnie fort. Dodatkowo stanowił on jeden z elementów fortyfikacji budowanej przez króla Fryderyka Wielkiego. Oprócz Fortu Karola w jego skład wchodził także, m.in. fort na Szczytniku, fort Fryderyk na Kamiennej Górze, fort Wilhelm w okolicy miejscowości Huta, czy potężna Twierdza Srebrna Góra.

Fort Karola- niesamowity punkt widokowy w Górach Stołowych

Dodatkowo były plany, by wybudować kolejny fort na szczycie Szczelińca. Za tym pomysłem opowiadał się także Franz Pabel, czyli ówczesny sołtys Karłowa i pierwszy przewodnik sudecki. Prawdopodobnie tą nominację uzyskał właśnie za propagowanie budowy fortu na największej atrakcji Gór Stołowych. Jak dobrze wiemy, do realizacji tego pomysłu ostatecznie nie doszło.

Czytaj także: Adrspach- Skalne Miasto w Czechach

Fort Karola dzisiaj

Fort Karola został opuszczony przez Prusaków w XIX wieku. Od tamtego czasu zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj można zobaczyć fragment muru, z niesamowicie malowniczym fragmentem bramy. Dlaczego tak ją opisujemy? Ma kształt łuku i jest zawieszona nad skalną przepaścią! Wiemy, trudno Wam to sobie wyobrazić? Koniecznie zatem musicie to zobaczyć na własne oczy! Fort Karola ma także dziedziniec o wymiarach 10 na 14 metrów, na którego środku stoi monument wskazujący kierunki świata.

Fort Karola- niesamowity punkt widokowy w Górach Stołowych

Z dziedzińca po schodach koniecznie należy udać się na punkt widokowy. To, co rzuca się od razu w oczy to oczywiście Szczelińce. Nieco dalej widoczne są Góry Sowie z Wielką Sową oraz Kalenicą, a także Wzgórza Włodzickie. Bardziej na wschód widoczne są natomiast Góry Bardzkie. Jeśli natomiast zawędrujemy pod szczyt Ptaka w kierunku Karłowa, to ujrzymy bardzo ładny widok na Narożnik z półką skalną, z której również rozpościera się niesamowita panorama.

Widok na Szczelińce
Widok na Szczelińce
Widok na Góry Sowie
Widok na Góry Sowie

Gdzie dalej?

Fort Karola to propozycja na szybki, krótki wypad. Ze względu na to, że można tu w szybki sposób dostać się z Lisiej Przełęczy, można go rozważyć jako miejsce do oglądania Zachodu Słońca. Wizytę na Forcie Karola warto połączyć z odwiedzeniem pobliskiego Narożnika, Skalnej Czaszki, Skał Puchacza, czy Białych Skał.

Widok na Narożnik ze szlaku na Fort Karola
Widok na Narożnik ze szlaku na Fort Karola

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *