Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Góry Bystrzyckie,City Break,Góry Orlickie,Góry Stołowe,Polska

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć

Duszniki-Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość leżąca na Ziemi Kłodzkiej, pomiędzy Górami Stołowymi, Bystrzyckimi oraz Orlickimi. Miasto położone jest w pięknej dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która przepływa przez jego centrum. Znane jest przede wszystkim z rozwijającego się od XVIII wieku uzdrowiska. Oprócz poznania jego walorów warto jeszcze odwiedzić Muzeum Papiernictwa mieszczące się w budynku dawnej papierni, dowiedzieć się, na czym polega związek miasta z Fryderykiem Chopinem, a także wyruszyć do Zieleńca, w którym znajduje się jeden z największych kompleksów narciarskich w naszym kraju.

Duszniki-Zdrój trochę historii

Historia Dusznik-Zdroju sięga X i XI wieku, kiedy w okolicach miasta wzniesiono drewnianą warownię, którą następnie przebudowano w murowany zamek. Wokół niego zaczęli się osiedlać ludzie związani głównie z handlem. Na początku XIV wieku, osada na tyle się rozrosła, że w 1346 roku otrzymała ona prawa miejskie. Była wówczas ważnym ośrodkiem handlowym na drodze z Czech na Śląsk.

Panorama na Duszniki-Zdrój
Panorama na Duszniki-Zdrój

Historia uzdrowiskowa Dusznik-Zdroju rozpoczyna się w 1769 roku, kiedy to ujęcie wody “Zimny Zdrój” zostało wpisane na listę źródeł wód leczniczych. Od tego momentu rozpoczął się intensywny rozwój miasta, właśnie w kierunku rozbudowy uzdrowiska. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstały pierwsze urządzenia kąpielowe, pawilony zdrojowe, a także zajazdy i gospody.

Znaczenie uzdrowiskowe Dusznik-Zdroju na początku XIX wieku było dość spore, o czym może świadczyć fakt przybycia do miasta Fryderyka Chopina w 1826 r. Muzyk przyjechał do Dusznik-Zdroju wraz z rodziną na kurację.

Późniejsze lata to dalszy rozwój uzdrowiska. Powstała pijalnia wód mineralnych, zakład przyrodoleczniczy, hala spacerowa, a także park zdrojowy. Zwiększona ilość kuracjuszy przybywających do Dusznik-Zdroju oraz do innych miejscowości Ziemi Kłodzkiej to także zasługa linii kolejowej łączącej Kłodzko z Kudową-Zdrój, która została uruchomiona w 1905 roku. W 1945 roku, Duszniki-Zdrój znalazły się po raz pierwszy w swojej historii w granicach Polski.

Duszniki-Zdrój- co warto zobaczyć?

Jeśli wydaje Wam się, że Duszniki-Zdrój to miasto, w którym tylko i jedynie znajdują się sanatoria i warto przyjechać tu jedynie na turnus rehabilitacyjny, to jesteście w dużym błędzie. Odnajdą się tutaj także rodziny z dziećmi, miłośnicy aktywnego spędzania czasu oraz… melomani. W takim razie, co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju?

1. Duszniki-Zdrój- Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostało utworzone w 1968 roku w budynku, w którym w przeszłości mieścił się młyn papierniczy. Budynek ma wyjątkowy i unikatowy charakter- jest drewniany, pokryty gontem, a od zachodu jego szczyt jest zakończony barokowymi zdobieniami. Ciekawym elementem jego architektury jest pawilon wejściowy w kształcie wieży, który pełni równocześnie funkcję mostku umożliwiającego przejście przez Bystrzycę Dusznicką i wejście do wnętrza muzeum.

Duszniki-Zdrój Muzeum Papiernictwa
Duszniki-Zdrój Muzeum Papiernictwa

Oprócz możliwości zwiedzania typowo muzealnych wnętrz, w których poznamy metody i historię wyrobu papieru, możemy tutaj także w ramach prowadzonych warsztatów sami spróbować czerpać papier.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Warsztaty wytwarzania papieru w Muzeum Papiernictwa

2. Duszniki-Zdrój Rynek i starówka

Rynek w Dusznikach-Zdroju to niewielki plac otoczony z czterech stron kamienicami, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Barokowe kamienice poprzedzielane są nowszymi, które uzupełniały luki pojawiające się, m.in. po pożarach miasta. W ten oto sposób powstał zwarty obraz głównego placu miasta. W jego centralnej części możemy dojrzeć figurę Matki Bożej z 1725 roku, którą wzniesiono w podziękowaniu za uchronienie mieszkańców Dusznik-Zdrój przed zarazą. Tuż przed figurą znajduje się natomiast pręgierz, który jest repliką oryginalnego, jaki znajdował się w przeszłości w tym miejscu.

Duszniki-Zdrój - Rynek
Duszniki-Zdrój – Rynek
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Figura Matki Bożej na dusznickim rynku

Na dusznickiej starówce warto także odwiedzić kościół pw. św. Piotra i Pawła, który znajduje się przy ulicy Kłodzkiej. To barokowa budowla, w środku bogato zdobiona z unikatową, zdecydowanie wartą uwagi amboną, która ma kształt… wieloryba. 

Przemierzając ulice Dusznik-Zdroju warto także wypatrywać figury koguta. Zwierzę to znajduje się w herbie miasta i niejako stało się jego symbolem. 

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Ambona w kościele św. Piotra i Pawła
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Dusznicki kogut

3. Aleja i Dworek Chopina- Duszniki-Zdrój

Ze starówki w Dusznikach-Zdroju do zdrojowej części miasta najłatwiej jest się dostać, podążając aleją Fryderyka Chopina. Ma ona blisko 1 kilometr długości i doprowadza nas pod budynek Teatru Zdrojowego, zwanego potocznie Dworkiem Chopina. A co wspólnego ma Chopin z Dusznikami-Zdrój? W 1826 roku zaledwie 16-letni Fryderyk wraz ze swoimi siostrami i mamą, przyjechał do Dusznik-Zdroju na kuracje. Wówczas dał on dwa koncerty, z których dochód przeznaczony został na sieroty. Te koncerty uważane są za pierwsze, zagraniczne wystąpienia artysty. Po II wojnie światowej, gdy Duszniki-Zdrój znalazły się w granicach Polski, ówczesne władze naszego kraju skrzętnie wykorzystały fakt odwiedzin w przeszłości tego miasta przez znakomitego muzyka.

Chcąc podkreślić polskość miasta, zorganizowali w mieście w 1946 roku Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który nieprzerwanie odbywa się aż do dzisiaj (co ciekawe, jest to najstarszy festiwal muzyczny w Polsce). Natomiast Teatr Zdrojowy, w którym odbyły się koncerty Fryderyka, przemianowano na Dworek Chopina. Dzisiaj w tym budynku również można usłyszeć dzieła kompozytora. W Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju odnajdziemy także popiersie Chopina oraz jego pomnik.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Dworek Chopina- Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Aleja Chopina
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Pomnik Chopina- Duszniki-Zdrój

4. Duszniki-Zdrój: Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych oraz zakładem przyrodoleczniczym

W Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju nie tylko można spacerować pięknie zagospodarowanymi alejkami, ale i również napić się wody mineralnej pochodzącej z tutejszych źródeł. W parku możemy znaleźć dwa ujęcia wód leczniczych- Agata oraz Jacek. Jeśli chcemy natomiast posmakować wód mineralnych z ujęć Pieniawa Chopina oraz Jan Kazimierz, to musimy się udać do XIX- wiecznego budynku, w którym funkcjonuje Pijalnia Wód Mineralnych. W przeciwieństwie, do źródeł w parku, pobór z tutejszych jest płatny. Tuż za pijalnią znajduje się muszla koncertowa oraz dawna hala spacerowa, w której obecnie znajduje się restauracja. 

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Pijalnia Wód Mineralnych. Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Pijalnia Wód Mineralnych. Duszniki-Zdrój

Naprzeciwko Pijalni Wód Mineralnych znajduje się natomiast zakład przyrodoleczniczy Jan Kazimierz. To największe sanatorium w mieście. W Parku Zdrojowym warto również zwrócić uwagę na fontannę multimedialną, która w okresie letnim “gra” w rytm muzyki Chopina.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Jan Kazimierz

5. Torfowisko pod Zieleńcem- Duszniki-Zdrój

W granicach administracyjnych Dusznik-Zdrój znajduje się wyjątkowa perełka przyrodnicza- Torfowisko pod Zieleńcem. Aby do niego dojechać, należy z centrum Dusznik-Zdroju podążać w stronę Zieleńca. Torfowisko zajmuje powierzchnię ponad 200 hektarów. Można na nim obserwować ogromną ilość przeróżnych gatunków mchów i torfowców, a także brzozę karłowatą, sosnę bagienną, czy rosiczkę. Przez torfowisko poprowadzono szlak turystyczny o kolorze zielonym.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Torfowisko pod Zieleńcem
Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Torfowisko pod Zieleńcem

6. Zieleniec- Duszniki-Zdrój

Zieleniec to część Dusznik-Zdroju, położona na wysokości 800-900 m n.p.m. Znajdują się tu przede wszystkim obiekty związane z największym kompleksem narciarskim w Polsce- Zieleniec Ski Sport Arena. Funkcjonuje tutaj aż 30 różnych tras narciarskich. W Zieleńcu znajdują się przede wszystkim obiekty hotelowe, ale i schronisko PTTK Orlica. Wart uwagi jest także kościół św. Anny z 1902 roku, który znajduje się… na środku stoku narciarskiego. W okresie letnim w Zieleńcu funkcjonuje także bike park, czyli sieć rowerowych dróg przeznaczonych dla fanów MTB.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Kościół św. Anny w Zieleńcu

7. Dusznik Arena na Jamrozowej Polanie

Pozostając w temacie sportów, obiektem wartym uwagi jest Dusznik Arena, leżąca na Jamrozowej Polanie. To jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków biathlonowych w całym naszym kraju. Funkcjonują tutaj także ogólnodostępne, udostępnione bezpłatnie trasy przeznaczone do biegów narciarskich.

8. Singletrack Glacensis

W Dusznikach-Zdrój znajdują się także trasy należące do sieci dróg rowerowych Singletrack Glacensis. To potężna sieć dróg rowerowych (ok. 250 kilometrów), która pokrywa Ziemię Kłodzką i pozwala na odwiedzenie jej ciekawych zakamarków.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Single Track Glacensis to ponad 250 kilometrów tras rowerowych na Ziemi Kłodzkiej, w tym w okolicach Dusznik-Zdrój

9. Schronisko PTTK pod Muflonem Duszniki-Zdrój

Zaledwie 30 minut marszu ze zdrojowej części Dusznik-Zdroju dzieli nas od schroniska PTTK pod Muflonem. Najkrótsza opcja dotarcia do niego to podążanie za żółtymi szlakowskazami. Podejście w niektórych momentach jest dość strome, jednak widoki rozpościerające się sprzed schroniska oraz jego wyjątkowy klimat doceni każdy wędrowiec.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Schronisko pod Muflonem

10. Górskie wędrówki

Duszniki-Zdrój są z 3 stron otoczone górami, więc spędzając tutaj czas, nie sposób nie wyruszyć na górską wycieczkę. Można pokusić się o wędrówkę po pełnych tajemnic Górach Stołowych, wdrapać się na zaliczaną do Korony Gór Polski Orlicę lub zanurzyć się w mało popularne turystycznie Góry Bystrzyckie i zawędrować w kierunku Polanicy-Zdrój.

Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć
Na szczycie Orlicy

Duszniki-Zdrój – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Duszniki-Zdrój leżą przy drodze krajowej nr 8, która łączy Wrocław z przejściem granicznym w Kudowie-Zdroju. Ze stolicy Dolnego Śląska dotrzecie tu po ok. 100 minutach jazdy samochodem. Duszniki-Zdrój są również bardzo dobrze skomunikowane kolejowo. Dojeżdżają tutaj i to dość często pociągi Kolei Dolnośląskich, a także PKP Inter City. Dworzec Kolejowy w Dusznikach-Zdroju znajduje się ok. 10 minut od rynku. 

W Dusznikach-Zdroju samochód najlepiej jest pozostawić na parkingach miejskich. W centrum i w pobliżu uzdrowiskowej części miasta znajdują się 3 takie parkingi, a postój na nich jest bezpłatny. Parkingi miejskie w Dusznikach-Zdroju znajdziesz przy ulicy: 

  • Stawowej (w pobliżu starówki); 
  • Wojska Polskiego (w pobliżu części uzdrowiskowej oraz szlaku prowadzącego do schroniska PTTK Muflon); 
  • Kłodzkiej (w pobliżu Muzeum Papiernictwa);

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. says:

    Artykuł doskonale ukazuje, jak wiele unikalnych miejsc i pięknych krajobrazów oferuje to urokliwe uzdrowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *