Bobrowe Skały to zbiór granitowych skał, które znajdują się na zboczach góry Ciemniak (699 m n.p.m.) w Górach Izerskich. Na skałach znajduje się punkt widokowy, który gwarantuje widok na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie. Bobrowe Skały to także mekka dla wspinaczy. Wytyczono tu aż 60 różnych dróg wspinaczkowych! Na Bobrowe Skały można dojść krótkimi trasami z Piechowic.
Bobrowe Skały mają 25-30 metrów wysokości. W przeszłości w ich pobliżu znajdowało się schronisko turystyczne, a także restauracja. Natomiast na formacjach skalnych zbudowano niewielką wieżę widokową. Nic dziwnego, bowiem rozciąga się z nich wyjątkowa panorama. Niestety, dzisiaj z czasów świetności Bobrowych Skał niewiele już pozostało. Nie ma ani restauracji, ani wieży widokowej. Mimo to warto tu podążyć. Zwłaszcza, że jest to mniej znane miejsce w okolicach Szklarskiej Poręby. A takie miejsca bardzo lubimy odkrywać.
Bobrowe Skały – jak dotrzeć?
Na Bobrowe Skały można dotrzeć zielonym bądź niebieskim szlakiem. Pierwszy z nich prowadzi z Piechowic. W najkrótszej opcji można zostawić samochód przy przejeździe kolejowym na ulicy Grzybowej. Stamtąd po 2-kilometrowym spacerze dotrzemy wprost pod Bobrowe Skały.
Jeszcze krótsza trasa na Bobrowe Skały czeka na nas, jeśli wybierzemy szlak niebieski. Możemy na niego wyruszyć przy ulicy Wolskiej w Piechowicach. Na początku lasu znajduje się tu niewielki parking na kilka samochodów. Do celu wędrówki dotrzemy po ok. 1-kilometrowym marszu.
Najdłuższa opcja dotarcia na Bobrowe Skały to rozpoczęcie wędrówki na Rozdrożu Izerskim. Stamtąd, gdzie większość turystów maszeruje ku Wysokiej Kopie, na Bobrowe Skały dotrzemy po prawie 11 kilometrach wędrówki po Górach Izerskich.
- Czytaj także: Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
Bobrowe Skały – czyli wyjątkowy punkt widokowy w Górach Izerskich
Bobrowe Skały to jeden z mniej znanych punktów widokowych w Górach Izerskich. Mając za “rywali” takie miejsca jak Złoty Widok, Diamentowy Widok, czy wieżę widokową na Młynicy ciężko się przebić na popularności. Jednak jest w nich coś, co przyciąga! Na pewno wyjątkowa jest panorama. Jednak ważna jest także dzikość, natura i bardzo mała liczba turystów. Tutaj można naprawdę odpocząć i cieszyć się wyjątkowością Gór Izerskich.
Samo wejście na punkt widokowy na Bobrowych Skałach stanowi duże przeżycie. Idzie się po drabince. Niestety barierka poprowadzona wzdłuż niej swoje lata świetności ma już dawno za sobą i raczej nie stanowi żadnego wsparcia w pokonywaniu kolejnych stopni. Warto także wspomnieć, że przed wejściem na punkt widokowy widnieje informacja, że wchodzi się tylko i wyłącznie na własne ryzyko, a wejście grozi wystąpienie uszczerbku na zdrowiu lub utratą życia.
Po pokonaniu drabinki wychodzimy na szczyt skał. Jest tu sporo miejsca, lecz lepiej nie zbliżać się do ich skraju. Są tam zamontowane barierki, ale raczej wątłej jakości. Za bardzo przed niczym nie chronią, a tylko i jedynie szpecą krajobraz.
Co widać z Bobrowych Skał?
Panorama jaka rozpościera się z Bobrowych Skał jest naprawdę bardzo rozległa. To, co oczywiście rzuca się w oczy to Karkonosze. Można je tu zobaczyć w całej okazałości. Od Śnieżki, po Pielgrzymy, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt i na Szrenicy kończąc. Nasz wzrok przyciąga również Zamek Chojnik. Widoczna jest Jelenia Góra i jej okolice. Na horyzoncie natomiast dostrzeżemy Rudawy Janowickie z Sokolikiem Dużym, Krzyżną Górą oraz Skalnikiem. Widok jest naprawdę bardzo rozległy.
Przy Bobrowych Skałach znajduje się także miejsce do zrobienia pikniku. Jest gdzie rozłożyć koc i przygotować ognisko. Krótki spacer z pięknymi widokami i spędzeniem czasu w plenerze to coś, co możemy z całego serca polecić.
- Czytaj także: Złoty Widok w Michałowicach
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!