Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków

Rudawy Janowickie to miejsce magiczne na mapie Dolnego Śląska. Niestety wiele osób, podążając ku potężniejszym Karkonoszom, mija je nieświadomie. A to błąd! W Rudawy Janowickie warto zawitać, gdyż to niewielkie pasmo górskie leżące w Sudetach Zachodnich zachwyca swoim urokiem. Jest tu wiele miejsc, które sprawią, że jak raz tutaj przyjedziecie, to będziecie chcieli ciągle tutaj wracać. Które z nich warto odwiedzić? 

10 propozycji znajdziecie poniżej: 

1. Starościńskie Skały- skalny labirynt w Rudawach Janowickich

Starościńskie Skały to nasz numer jeden w Rudawach Janowickich. Zachwyciły nas od pierwszego ujrzenia. Stanowią one kulminację Lwiej Góry, na szczycie której tworzą mini skalne miasto. Miejsce to stało się bardzo popularne wśród turystów w XIX wieku. Wszystko za sprawą księcia Wilhelma Hohenzollerna, który stworzył w okolicy park krajobrazowy ze ścieżkami i miejscami do odpoczynku. W skałach natomiast wykuto schody, a punkt widokowy zabezpieczono poręczą. Jedną z formacji skalnych należących do Starościńskich Skał nazwał Skałą Marianny- na cześć swojej żony.

Co więcej, na najwyższej skale stanęła żeliwna figura lwa, która zdobiła to miejsce przez kolejne 150 lat. Teraz już łatwiej zrozumieć etiologię nazwy góry;) (P.S. Aktualnie, figurę lwa, która zdobiła Starościńskie Skały, możemy  zobaczyć w Złotnikach Lubańskich k./ Gryfowa Śląskiego). W partie szczytowe Starościńskich Skał prowadzi czarny szlak, który odbija od niebieskiego wiodącego z Przełęczy Karpnickiej. Poprowadzono go po skalnych stopniach, którymi dochodzimy do skalnego labiryntu. Znajduje się tutaj kilka miejsc, z których można zobaczyć nie tylko pobliskie Góry Sokole, ale i Karkonosze ze Śnieżką, czy Góry Izerskie. Dobrze widoczna jest także Jelenia Góra.

Rudawy Janowickie
Starościńskie Skały. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie

Starościńskie Skały. Rudawy Janowickie

2. Skalny Most- najpiękniejsza formacja skalna w Rudawach Janowickich?

To formacja skalna, którą można scharakteryzować jednym przedrostkiem: “naj”! Najpiękniejsza, najbardziej rozpoznawalna, najchętniej fotografowana- taki właśnie jest Skalny Most. Ta potężna formacja ma ok. 30 metrów szerokości i ok. 20 metrów wysokości. Jej charakterystycznym elementem jest skalny most łączący skalną turnię z pozostałą częścią grzędy. Powstał on w wyniku erozji- elementy skały pod nim w wyniku działania różnorodnych czynników atmosferycznych uległy spękaniu i runęły w dół. Niewielki skalny pomost oparł się niszczycielskiej sile natury i dlatego możemy go podziwiać po dzień dzisiejszy. Co ciekawe, skały budujące Skalny Most charakteryzują się zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym. Formacja ta jest popularnym miejscem fanów wspinaczki. Najłatwiej jest do niej dotrzeć żółtym szlakiem z Janowic Wielkich lub niebieskim z Przełęczy Karpnickiej.

Rudawy Janowickie
Skalny Most. Rudawy Janowickie

3. Dolina Janówki. Rudawy Janowickie

Urokliwa dolina rozpościerająca się od Janowic Wielkich aż po Skalny Most i Miedziane Skały. Płynie nią potok, którego wody przyjmują wyjątkową, brunatną barwę. Do tego tworzą one malownicze kaskady. Wędrując doliną możemy podziwiać liczne formacje skalne, z których najwyższe mają nawet 20 metrów wysokości! Przez Dolinę Janówki przebiega żółty szlak z Janowic Wielkich. 

Rudawy Janowickie
Dolina Janówki. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Dolina Janówki. Rudawy Janowickie

4. Ruiny Zamku Bolczów. Rudawy Janowickie

Zamek Bolczów został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez księcia Bolka II na skalistym występie. Przy jego budowie wykorzystano naturalne formacje skalne, które wkomponowano w jego architekturę. Zamek został spalony podczas wojny 30-letniej w XVII wieku i od tamtego czasu pozostaje w ruinie. Został on, jednak na tyle zabezpieczony, że umożliwione jest jego zwiedzanie przez turystów. Oprócz możliwości zobaczenia dziedzińca zamkowego można również po kamiennych schodach wspiąć się na jedną z wież, z której rozpościera się panorama na Góry Sokole. Najkrótszą opcją dotarcia do ruin Zamku Bolczów jest podążanie zielonym szlakiem z Janowic Wielkich. 

Rudawy Janowickie
Ruiny Zamku Bolczów. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie
Ruiny Zamku Bolczów

5. Schronisko PTTK Szwajcarka- jedyne schronisko w Rudawach Janowickich

Budynek schroniska został wzniesiony w stylu szwajcarskim w 1823 roku. Inicjatorem jego budowy była rodzina Hohenzollernów, która zaadoptowała go na domek myśliwski oraz leśniczówkę. Dopiero po II wojnie światowej, Tadeusz Steć- słynny propagator turystyki w Rudawach Janowickich postanowił stworzyć tutaj schronisko górskie. Najłatwiej jest tutaj dotrzeć z Przełęczy Karpnickiej. Wędrując z niej za zielonymi szlakowskazami do celu powinniśmy dotrzeć w ok. 20 minut. 

Rudawy Janowickie
Schronisko PTTK Szwajcarka. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie
Schronisko PTTK Szwajcarka. Rudawy Janowickie

6. Husyckie Skały

To 20-metrowa wychodnia skalna, z której rozpościera się widok na Sokolik Duży. Jej nazwa pochodzi od wydarzeń, jakie miały miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 roku. Husyci uciekający z płonącego Zamku Sokolec mieli tak popędzić na koniach, że runęli z tej skały, prosto w przepaść. Na Husyckich Skałach znajdują się ławeczki, przy których można usiąść, odpocząć i nasycić oczy pięknym widokiem. Aby tutaj dotrzeć należy kierować się ze Schroniska Szwajcarka w stronę Krzyżnej Góry i Sokolika Dużego. Na Husyckie Skały dotrzemy po ok. 10 minutach. 

Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Husyckie Skały. Rudawy Janowickie

7. Krzyżna Góra

Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sokolich. Z Husyckich Skał prowadzi na nią stroma ścieżka znakowana na czarny kolor. Przy samym szczycie wspomagająco zamontowano nawet metalowe barierki. Aby się dostać w najwyższy punkt Krzyżnej Góry, należy także pokonać wykute w skale stopnie. Góra ta początkowa nazywana była Sokolą Górą, jednak po zamontowaniu na niej w 1830 roku krzyża, przemianowano ją na Krzyżną Górę. Znajduje się tutaj punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na najwyższe szczyty Rudaw Janowickich, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, a także Sokolik Duży

Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Schody prowadzące na Krzyżną Górę
Rudawy Janowickie
Krzyżna Góra widziana z Sokolika Dużego

8. Sokolik Duży

Sokolik Duży (642 m n.p.m.) to drugi, co do wysokości szczyt Gór Sokolich. Jego szczyt znajduje się na wierzchołku potężnego granitowego ostańca, na który dostaniemy się po schodach. Piękna, metalowa konstrukcja prawdopodobnie powstała pod koniec XIX wieku i była odpowiedzią na wzmożony ruch turystyczny w okolicy. Na Sokoliku Dużym znajduje się ławeczka, na której można usiąść i podziwiać panoramę bardzo podobną do tej, jaką można zobaczyć z Krzyżnej Góry. Aby się tutaj dostać, najłatwiej jest podążać od strony Husyckich Skał za czerwonymi szlakowskazami. Ten odcinek nie powinien zająć więcej niż 15 minut marszu. 

Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Sokolik Duży. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Schody prowadzące na szczyt Sokolika Dużego

9. Kolorowe Jeziorka. Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka to jedna z największych atrakcji województwa dolnośląskiego. Jest to kompleks 4 barwnych zbiorników wodnych, które powstały na terenie dawnych niemieckich kopalni zajmujących się wydobyciem przede wszystkim pirytu. Jeziorka swoje barwy zawdzięczają różnorodnym minerałom obecnym w podłożu, na którym się one znajdują. Ponadto, na ich barwę wpływ mają… ilość opadu poprzedzająca naszą wizytę, czy aktualne nasilenie promieniowania słonecznego. Wycieczkę po Kolorowych Jeziorkach najłatwiej rozpocząć w Wieściszowicach, gdzie znajdują się liczne parkingi. 

Rudawy Janowickie
Kolorowe Jeziorka- jeziorko purpurowe
Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Kolorowe Jeziorka- jeziorko błękitne

10. Ostra Mała i Skalnik

Będąc w Rudawach Janowickich koniecznie trzeba zdobyć najwyższy szczyt tego pasma- Skalnik (945 m n.p.m.). Najwyższy wierzchołek tego szczytu jest jednak zalesiony i nie posiada jakichkolwiek walorów krajobrazowych. Te, jednak odnajdziemy na wysuniętym najbardziej na zachód wierzchołku Skalnika. Stworzono tutaj punkt widokowy zwany Ostra Mała (935 m n.p.m.). Stopnie w skale wieńczącej wierzchołek wykuto już w XIX wieku. Od tego czasu odwiedzający to miejsce mogą zachwycać się piękną panoramą obejmującą Karkonosze, Góry Sokole, czy Kotlinę Jeleniogórską. 

Rudawy Janowickie
Schody prowadzące na punkt widokowy Ostra Mała
Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Szczyt Skalnika
Rudawy Janowickie - atrakcje, co zobaczyć, lista szlaków
Formacja Skalna Konie Apokalipsy, tuż pod wierzchołkiem Ostrej Małej

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!