Skalne Miasta to cel wycieczek wielu turystów. Nic dziwnego, ponieważ to one pobudzają naszą wyobraźnie i wprowadzają w stan oczarowania. Za każdym razem, gdy się zameldujemy w kolejnym ze skalnych miast, to jesteśmy pełni podziwu dla tych wyjątkowych tworów matki natury. Większość skalnych miast, do jakich Was zabierzemy znajduje się na polsko-czeskim pograniczu. Udamy się też z krótką wizytą do Niemiec, oraz do województwa małopolskiego, gdzie czekają na Was równie ciekawe skalne miasta. Wszystkie Skalne Miasta, które opisujemy znajdziecie na poniższej mapie. Pozwoli Wam ona efektywnie zaplanować ich zwiedzanie:)
Skalne Miasta w Polsce:
1. Błędne Skały
Błędne Skały to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w polskich górach. Skalny labirynt, który się kryje pod tą nazwą znajduje się na zboczach góry Skalniak. Aby tu dotrzeć należy dojechać do parkingu przy Szosie Stu Zakrętów, na odcinku Kudowa-Zdrój – Karłów. Można rozpocząć wycieczkę z dolnego parkingu, bądź wjechać, aż pod samo wejście do Błędnych Skał.
Na Błędne Skały składa się zespół bloków skalnych, które tworzą niezwykle ciekawy skalny labirynt. Wąskie przejścia, skalne korytarze, czy formacje o kształtach, które pobudzają naszą wyobraźnię to znaki rozpoznawcze tego miejsca. Świetnie będą się tutaj bawić zarówno dzieci, jak i ci starsi. Urok tego miejsca docenili także filmowcy. Kręcono tutaj, m.in. “Opowieści z Narni”.
2. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wznosi się on na wysokość 919 m n.p.m. W jego partii szczytowej znajduje się wyjątkowe skalne miasto, przez które poprowadzono trasę turystyczną. Znajduje się na nim mnóstwo poruszających wyobraźnię formacji skalnych. Najwyższą z nich jest Fotel Pradziada. Do innych sławnych formacji skalnych, które tu spotkamy należy małpolud, wielbłąd czy kaczka. Trasa turystyczna prowadzi również przez słynne Piekiełko, w której był kręcony film Opowieści z Narnii.
Będąc na Szczelińcu Wielkim koniecznie należy także odwiedzić wyjątkowo położone schronisko turystyczne. Jako jedyne w Polsce leży ono na półce skalnej. Z przed niego rozpościera się przepiękna panorama, m.in. na Broumowskie Ściany, Karkonosze oraz Góry Kamienne.
3. Skalne Grzyby
Skalne Grzyby to bardzo ciekawe skalne miasto rozciąga się na długości ok. 2 kilometrów między Batorówkiem oraz Radkowem na terenie Parku Narodowego Góry Stołowe. Jego wyróżnikiem na tle innych jest ogromne nagromadzenie formacji skalnych mających kształt skalnych grzybów. Są one przeróżnej wielkości. Na odwiedzających to miejsce czeka również punkt widokowy, zwany Pielgrzymem. Wycieczkę po Skalnych Grzybach można rozpocząć w Batorówku, przy Drodze Stu Zakrętów na odcinku między Karłowem a Radkowem, lub z Wambierzyc.
4. Radkowskie Skały
Radkowskie Skały rozciągają się na odcinku ok. 2 kilometrów między Karłowem a Radkowem. Są zdecydowanie mniej znane niż największe atrakcje Gór Stołowych, jak Szczeliniec czy Błędne Skały. Dzięki temu jest tu dużo mniej turystów, a przez to w spokoju można cieszyć się pięknem przyrody. Parking pozwalający zobaczyć Radkowskie Skały znajduje się przy Drodze Stu Zakrętów na odcinku między Radkowem a Karłowem.
Więcej na temat Radkowskich Skał przeczytasz we wpisie: Radkowskie Skały- opis szlaku
5. Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały
Naszym zdaniem szlak przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały to najbardziej widokowy i jeden z najciekawszych szlaków w całym Parku Narodowym Góry Stołowe. Przemierzając go mamy możliwość podziwiania pięknej panoramy ze szczytu Narożnika. Na naszej drodze pojawi się również Skalna Czaszka, czyli najbardziej pobudzająca wyobraźnię formacja skalna w Górach Stołowych, a także potężne Białe Skały, przy których choć na chwilę możemy się poczuć jak małe krasnoludki.
6. Głazy Krasnoludków
Głazy Krasnoludków to rezerwat przyrody położony w północno- zachodniej części Gór Stołowych, w okolicach wsi Gorzeszów. W przeciwieństwie do wyżej opisanych skalnych miast, ten nie znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Na to skalne miasto składają się formacje skalne, zwane Gorzeszowskimi Skałkami. Rozpościerają się one na odcinku o długości blisko 1,5 kilometra. Wzdłuż nich wytyczono szlak turystyczny. Trasa prowadząca przez rezerwat Głazy Krasnoludków jest krótka i łatwa, stąd idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi.
7. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
To jedyne skalne miasto w Polsce w naszym zestawieniu, które leży poza Dolnym Śląskiem. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to unikatowa atrakcja województwa małopolskiego. Owe miasto tworzą rozrzucone na wzgórzu liczne formacje skalne, które posiadają niezwykłe, wręcz fantazyjne skały. Jakby tego było mało, powstanie tego miejsca owiane jest tajemniczą legendą, którą w czasie wizyty koniecznie należy poznać. Zwiedzanie Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach nie powinno zająć więcej niż 2 godziny. Warto do tego czasu dołożyć jeszcze kilkadziesiąt minut i udać się do pobliskiego Wąwozu Czarownic.
Skalne Miasta w Czechach:
1. Skalne Miasto Adrspach
Skalne Miasto w Adrspach to najsłynniejsze ze skalnych miast w całych Czechach. Przez to także należy do tych najchętniej odwiedzanych przez turystów. To tutaj znajduje się słynna brama, która była scenografią dla filmu Opowieści z Narnii.
Wstęp do skalnego miasta Adrspach jest płatny, a co więcej ruch tutaj jest regulowany. Co to oznacza? Na daną godzinę do tego skalnego miasta może wejść tylko i jedynie określona liczba turystów. W związku z tym bilety należy rezerwować, niekiedy z wyprzedzeniem.
Więcej na temat skalnego miasta Adrspach przeczytacie we wpisie: Skalne Miasto w Czechach- Adrspach
2. Teplickie Skały
Teplickie Skały znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie skalnego miasta Adrspach. Są mniej znane od niego, ale to nie znaczy, że nie są godne uwagi. Tutaj też zobaczymy wysokie na kilkadziesiąt metrów formacje skalne, tworzące malownicze krajobrazy, których kształt wielokrotnie pobudzi naszą wyobraźnię. Naszym zdaniem to miejsce jest dużo piękniejsze niż Adrspach. Jest tu dużo mniej turystów, a przez to znacznie spokojniej.
Wstęp do Teplickich Skał jest także płatny, jednak nie ma tu możliwości kupienia biletu z wyprzedzeniem. Opłatę za wejście uiszcza się w kasie.
3. Sępie Skały i zamek Bischofstein
W pobliżu Teplickich Skał znajduje się kolejne skalne miasto zwane Sępimi Skałami. To wysokie na kilkadziesiąt metrów formacje skalne, wzdłuż których poprowadzono szlak turystyczny. Niedaleko Sępich Skał znajduje się kolejne skalne miasto, jednak o znacznie mniejszych rozmiarach. Jest to zamek Bischofstein. Jak sama nazwa mówi, korzystając z naturalnego podłoża skalnego, zbudowano tu zamek, którego ruiny możemy podziwiać aż do dzisiaj.
4. Krizovy Vrch
Krizovy Vrch to szczyt położony nieopodal skalnego miasta Adrspach, bardzo blisko polsko-czeskiej granicy. Jest on świetnym pomysłem na krótką wycieczkę, bądź jako uzupełnienie odwiedzin skalnego miasta Adrspach. Czeka na nas tutaj mnóstwo ciekawych formacji skalnych oraz piękny punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na Adrspach, Góry Kamienne, Zawory, a także Karkonosze.
5. Broumowskie Ściany
Broumowskie Ściany to część Gór Stołowych, która leży po czeskiej stronie granicy. Można się w nie zapuścić rozpoczynając wędrówkę w polskiej Pasterce. Najwyższym szczytem tego pasma jest Bożanowski Szpiczak, chociaż to Koruna częściej przyciąga turystów. Wszystko za sprawą słynnej huśtawki, z której korzystając można oglądać piękny widok na Szczelińce, Góry Sowie oraz Góry Kamienne. W Broumowskich Ścianach koniecznie należy także zobaczyć Skalny Teatr oraz Kamienną Bramę. Można tu spędzić cały dzień, a i tak nie gwarantujemy, że uda Wam się wszystko zobaczyć.
6. Skalne Miasto Ostaš
Skalne Miasto Ostaš to kolejne niezwykły skalny labirynt położony niedaleko polsko-czeskiej granicy. Znajduje się ono na zboczach szczytu o takiej samej nazwie. Jego charakterystyczną cechą jest piaskowcowa płaska część szczytowa, która poprzecinana licznymi szczelinami, tworzy skalny labirynt. Zbocze szczytu usiane jest natomiast licznymi, przeróżnymi formacjami skalnymi, które pobudzają fantazję osób odwiedzających to miejsce.
7. Prachowskie Skały
Prachowskie Skały to naszym zdaniem najpiękniejsze skalne miasto w całych Czechach. Znajdują się one na terenie Czeskiego Raju, kilka kilometrów na zachód od Jiczyna. Na odwiedzających czeka tutaj kilka kilometrów znakowanych szlaków, 2848 kamiennych schodów i 10 punktów widokowych, z których można podziwiać niesamowite formacje skalne. Przemierzając ścieżki poprowadzone wśród Prachowskich Skał natrafimy także na ciasne przejścia, z których najwęższe ma ok. 40 centymetrów! Chociaż w Prachowskich Skałach do przejścia jest tylko kilka kilometrów szlaków, to gwarantujemy Wam, że możecie tu zabawić nawet i cały dzień. Zwłaszcza kiedy wędrujecie z dziećmi.
8. Czeski Raj- Złoty Szlak
Niedaleko Prachowskich Skał znajduje się kolejny piękny szlak na terenie Czeskiego Raju, zwany Złotym Szlakiem lub Złotą Ścieżką. Nic dziwnego bowiem prowadzi on po wspaniałym skalnym mieście, które nie tylko pobudza naszą wyobraźnię, ale i gwarantuje przepiękne widoki. Złota Ścieżka rozpościera się pomiędzy dwoma zamkami- Valdstejn oraz Hruba Skala.
9. Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria to region położony w północnych Czechach, w pobliżu granicy z Niemcami, na terenie Gór Połabskich. Charakteryzuje się on ogromną ilością formacji skalnych nagromadzonych na niewielkim obszarze. Wśród nich wytyczono wiele ciekawych, wręcz fantazyjnych szlaków, a także utworzono liczne punkty widokowe. Jednym z najbardziej znanych atrakcji tego regionu jest Pravcicka Brama. To największy w Europie naturalny łuk skalny, którego rozpiętość to aż 26,5 metra! Innymi wartymi odwiedzenia miejscami jest Wąwóz Edmunda oraz przepiękny punkt widokowy- Mariina Skala.
Skalne Miasta w Niemczech:
1. Szwajcaria Saksońska
Szwajcaria Saksońska to część Gór Połabskich położona na granicy niemiecko- czeskiej, ok. 40 km na południowy- wschód od Drezna. Nazwę temu regionowi nadał Adrian Zingg- jeden ze szwajcarskich malarzy, który przebywał w tej okolicy w XVIII wieku. Stęskniony za ojczyzną i zachwycony tutejszymi krajobrazami, region ten nazywa Szwajcaria Saksońska. Nazwa ta szybko przyjmuje się wśród miejscowych i turystów odwiedzających tę okolicę. Staje się ona popularna również wśród niemieckich malarzy. W tym czasie Caspar David Friedrich maluje jeden z najsłynniejszych obrazów okresu romantyzmu- Wędrowiec nad morzem mgły. Ku czci malarzy zainspirowanych tutejszymi krajobrazami powstał nawet 112- kilometrowy szlak zwany Drogą Malarzy.
Najbardziej znanym miejscem w Szwajcaria Saksońska jest Most Bastei, który można uznać za symbol tego regionu. Inną ciekawą atrakcją jest twierdza Konigstein, wznosząca się ponad 240 metrów nad poziomem płynącej obok Łaby. To, co jednak najbardziej nas zachwyciło znajduje się w okolicach uzdrowiskowej miejscowości Bad Schandau. To fantastyczne skalne miasta, jakich tu jest przynajmniej kilkanaście.
2. Góry Łużyckie
Góry Łużyckie to wysunięte najdalej na zachód pasmo górskie Sudetów. Leży na granicy trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Znajduje się tutaj kilka ciekawych skalnych miast, które zbudowane zostały ze skał piaskowcowych. Widokami, jakie się w nich rozpościerają zachwycali się już przed laty niemieccy przedstawiciele romantyzmu. Spędzali oni tu sporo czasu i tworzyli swoje dzieła. Głównym miasteczkiem, wokół którego znajduje się najwięcej formacji skalnych jest Oybin.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!