Gdzie w góry z Wrocławia? Oto propozycje 25 wycieczek!
1. Kolorowe Jeziorka- Gdzie w góry z Wrocławia?
Kolorowe Jeziorka to jedna z największych atrakcji województwa dolnośląskiego. Jest to kompleks 4 barwnych zbiorników wodnych, które powstały na terenie dawnych niemieckich kopalni zajmujących się wydobyciem przede wszystkim pirytu. Jeziorka swoje barwy zawdzięczają różnorodnym minerałom obecnym w podłożu, na którym się one znajdują. Ponadto, na ich barwę wpływ mają… ilość opadu poprzedzająca naszą wizytę, czy aktualne nasilenie promieniowania słonecznego. Kolorowe Jeziorka to atrakcja unikatowa w skali naszego kraju, którą z pewnością warto odwiedzić.
2. Wzgórza Włodzckie
Wzgórza Włodzickie to niewielkie, lecz bardzo malownicze pasmo górskie leżące w Sudetach Środkowych, w okolicach Ludwikowic Kłodzkich. Najwyższym szczytem tego pasma jest Włodzkicka Góra. Wznosi się ona na wysokość 757 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, skąd rozpościerają się widoki obejmujące swym zasięgiem zarówno Sudety Środkowe jak i Wschodnie.
Więcej na temat Wzgórz Włodzickich przeczytacie TUTAJ
3. Kłodzka Góra
Kłodzka Góra (757 m n.p.m.)- to szczyt leżący w Górach Bardzkich, który należy do Korony Gór Polski mimo, że nie jest on najwyższym szczytem tego pasma. Błędy pomiarowe z lat 90. XX wieku sprawiły, że przez długi okres czasu sądzono, że wyższego szczytu w okolicy nie ma. jednak jak się okazało- o 8 metrów wyższa jest Szeroka Góra. Lista KGP od jej powstania pozostaje jednak niezmienna, stąd nadal zdobycie Kłodzkiej Góry jest wymagane do tego, by zdobyć tę popularną odznakę. My, na Kłodzką Górę tym razem wejdziemy niebieskim szlakiem wiodącym z Przełęczy Kłodzkiej (487 m n.p.m.). Po drodze zdobędziemy kilka niższych szczytów- Podzamecką Kopą (615 m n.p.m.), Grodzisko (734 m n.p.m.) oraz Jelenią Kopę (754 m n.p.m.).
Opis szlaku na Kłodzką Górę znajdziesz TUTAJ.
4. Narożnik, Białe Skały- wycieczka w Góry Stołowe
Góry Stołowe to jedno z najciekawszych pasm górskich w naszym kraju. Ich różnorodność jest tak ogromna, że z pobytu w nich będą zadowoleni zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy dłuższych wędrówek. Tym razem zaproponujemy Wammniej znaną i tym samym mniej obleganą przez turystów trasę, która wiedzie z Lisiej Przełęczy (793 m n.p.m.) na Narożnik (849 m n.p.m.), Kopę Śmierci (825 m n.p.m.), Skały Puchacza i Białe Skały. Całość tej wycieczki to zaledwie 7,6 kilometra, jednak jest ona tak ciekawa, że na to, by ją przebyć zarezerwujcie spokojnie 4 godziny.
Opis wycieczki znajdziecie TUTAJ.
5. Góry Suche- Ruprechticky Spicak, Kostrzyna, Suchawa
W Górach Suchych leżą najwyższe szczyty Gór Kamiennych. Można tu wyróżnić Waligórę (934 m n.p.m.), Suchawę (928 m n.p.m.), Kostrzynę (903 m n.p.m.), Włostową (906 m n.p.m.), czy Ruprechticky Spicak (881 m n.p.m.), na którego wierzchołku znajduje się wieża widokowa. Przez wierzchołki tych szczytów prowadzą niezwykle malownicze trasy.
Więcej o Górach Suchych przeczytasz TUTAJ
6. Rudawy Janowickie: Starościńskie Skały, Dolina Janówki
Rudawy Janowickie to pasmo górskie leżące we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Ich granicę wyznaczają Kotliny: Jeleniogórska, Kamiennogórska, a także rzeka Bóbr oraz Przełęcz Kowarska. Najwyższym ich wzniesieniem jest Skalnik (945 m n.p.m.), a do największych atrakcji należy zaliczyć Kolorowe Jeziorka, Góry Sokole, czy spacer przez Dolina Janówki i w jej okolicach.
7. Zamek Rogowiec z Andrzejówki
Rogowiec (870 m n.p.m.) to szczyt położony we wschodniej części Gór Kamiennych. Na jego szczycie w XIII wieku, książe Bolko Świdnicki rozkazał wznieść kamienną warownię. Miała ona na celu ochronę granic księstwa oraz ważnej drogi handlowej. Niestety, po wojnach husyckich, zamek dostał się w ręce rozbójników, którzy doprowadzili go do ruiny. Obiektu już nigdy nie odbudowano, a jego pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Na szczycie Rogowca nie tylko możemy zobaczyć ruiny zamku. Dodatkowo mamy możliwość podziwiania jednej z piękniejszych panoram, w której rolę główną odgrywają najwyższe szczyty Gór Wałbrzyskich- Borowa oraz Chełmiec.
8. Gór Kamienne- Lesista Wielka i Dzikowiec
Góry Kamienne to pasmo górskie leżące w Sudetach Środkowych. Najwyższym ich szczytem jest Waligóra, która wznosi się na wysokość 936 m n.p.m. My, tym razem zabierzemy Was w zachodnią część tego pasma. Naszym celem będzie Dzikowiec i Lesista Wielka. Wycieczkę rozpoczniemy i zakończymy w Unisławiu Śląskim.
Link do opisu trasy po malowniczych Górach Kamiennych znajdziesz TUTAJ.
9. Radunia- Gdzie w góry z Wrocławia?
Radunia (573 m n.p.m.) to drugi co do wysokości wyodrębniający się szczyt Masywu Ślęży. Jest on znacznie mniej popularnym celem wycieczek niż jego wyższa o prawie 150 metrów “siostra”- Ślęża. Pewnie wpływ na to ma fakt, iż obecnie nie ma możliwości wdrapania się na wierzchołek Raduni ze względu na ochronę przyrody. Jednak widoki, jakie rozpościerają się z jej południowych i północnych zboczy są warte tego, by tu zawitać. Najkrótszą opcją dostania się na ścieżkę okalającą wierzchołek Raduni jest rozpoczęcie wycieczki na Przełęczy Tąpadła (384 m n.p.m.). My, wybieramy nieco dłuższą opcję i wycieczkę rozpoczynamy przy zalewie w Sulistrowicach.
10. Trójgarb (Góry Wałbrzyskie)
Trójgarb do 2018 roku nie był popularnym celem górskich wycieczek. Zmieniło się to po postawieniu na jego szczycie wyjątkowej i naszym zdaniem najpiękniejszej wieży widokowej w całych polskich Sudetach. Posiada ona 4 tarasy widokowe usytuowane na wysokości 17-23 metrów, z których rozpościera się piękna panorama na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Suche, czy inne szczyty Gór Wałbrzyskich. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można również z nich dostrzec Wrocław. Na wieży znajdują się ławeczki, dlatego można tutaj przysiąść na dłużej i zachwycać się nad wspaniałą panoramą. Obok wieży widokowej znajduje się również świetna infrastruktura. Liczne ławki, wiata, a także miejsca na ognisko.
Szczegółowy opis szlaku na Trójgarb wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-walbrzyskie-trojgarb-i-jagodnik/
11. Borowa (Góry Wałbrzyskie)
Najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, na wierzchołku którego stoi futurystyczna wieża widokowa. Ma ona kształt skręconej spirali, a taras widokowy znajduje się 16 metrów nad ziemią. Można z niego podziwiać panoramę na Sudety Środkowe, Karkonosze, a także Masyw Ślęży, czy nawet Wrocław! Prz wieży znajdują się ławki, wiata, a także miejsca na ognisko. Na Borową wiedzie wiele szlaków turystycznych, z których najpopularniejsze są te prowadzące z Jedliny-Zdrój oraz Wałbrzycha.
Szczegółowy opis szlaku na Borową wraz z mapą znajdziecie TUTAJ.
12. Góra Parkowa w Bielawie
Bielawa to miasto leżące u stóp Gór Sowich. Można z niej wyruszyć na szlak by zdobyć Kalenicę (964 m n.p.m.) z wieżą widokową, Słoneczną (949 m n.p.m.), czy do schroniska PTTK Zygmuntówka. Dzisiaj chcemy Wam zaproponować krótszą wycieczkę, którą również rozpoczniemy w tym mieście. Naszym celem będzie Góra Parkowa (455 m n.p.m.), na której wierzchołku stoi wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na okolicę.
13. Chełmiec (Góry Wałbrzyskie)
Chełmiec to szczyt, który dzięki umiejscowieniu na jego wierzchołku Krzyża Milenijnego oraz przekaźnika radiowo-telewizyjnego jest bardzo łatwo rozpoznawalny. Sieć szlaków wiodąca na niego jest bardzo gęsta. Można go zdobyć albo z Wałbrzycha, albo z Boguszów-Gorce, w którym to mieście znajduje się najwyżej położony w Polsce rynek. Na wierzchołku Chełmca oprócz wcześniej wspomnianych krzyża i przekaźnika, znajduje się także ponad 100- letnia wieża widokowa, która niestety jest otwarta jedynie w weekendy. Chełmiec jest zaliczany do Korony Gór Polski.
Szczegółowy opis szlaku na Chełmiec wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/kolejny-ze-szczytow-korony-gor-polski-chelmiec/
14. Skalne Grzyby (Góry Stołowe)-Gdzie w góry z Wrocławia?
Skalne Grzyby rozpościerają się na długości ok. 2 kilometrów między Batorówkiem, a Radkowem. Jest to unikatowe miejsce na mapie Gór Stołowych, choć nie tak znane jak Szczeliniec, czy Błędne Skały. Skały, jakie można tutaj zobaczyć, jak sama nazwa mówi przyjmują kształty grzybów. Jedne są mniejsze, drugie większe, ale wśród każdej skalnej formacji można doszukać się podobieństwa do borowika, rydza, czy kurki:) Wycieczka wśród Skalnych Grzybów nie jest długa, nie ma tutaj większych przewyższeń dlatego idealnie nada się na rodzinną wycieczkę.
Szczegółowy opis szlaku wśród Skalnych Grzybów wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-skalne-grzyby/
15. Szczeliniec (Góry Stołowe)- Gdzie w góry z Wrocławia?
Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jego swoista wizytówka. Charakterystyczna płaska sylwetka masyw Szczelińca jest łatwo rozpoznawalna zarówno z bliższej jak i dalszej okolicy. Najciekawszy szlak na Szczeliniec prowadzi z Karłowa. Do pokonania mamy tutaj prawie 700 kamiennych schodów. Na osoby, które je pokonają czeka wyjątkowa panorama jaka rozpościera się z tarasu widokowego tutejszego schroniska. Będąc na Szczelińcu nie sposób nie wybrać się na trasę turystyczną poprowadzoną po jego wierzchołku. Na niej czekają na nas liczne skalne labirynty, Fotel Pradziada, na którym możemy zasiąść, a także unikatowe formacje skalne poruszające wyobraźnię każdego oraz Piekiełko, które stanowiło scenografię do Opowieści z Narnii.
Szczegółowy opis szlaku na Szczeliniec wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-szczeliniec-wielki-zima-z-karlowa/
Będąc w okolicy koniecznie odwiedź Twierdza Srebrna Góra
16. Broumovske Steny (Góry Stołowe)- Gdzie w góry z Wrocławia?
Komu się marzy by skorzystać z uroków huśtawki zawieszonej na drzewie na wierzchołku góry, z której rozpościera się panorama na wyżej wspomniany Szczeliniec? Taka możliwość istnieje, gdy zawędrujemy na Korunę, jeden ze szczytów leżących w Broumovskich Stenach. Gdy zdecydujemy się na wędrówkę po tym paśmie czeka nas przynajmniej 20-kilometrowy spacer wśród wyjątkowych i bardzo ciekawych formacji skalnych, z których godne uwagi są przede wszystkim: Skalne Dziwadło oraz Kamienna Brama. Możemy tutaj również znaleźć skalne grzyby, a po trudach wycieczki posilić się w gospodzie Hvezda.
Szczegółowy opis szlaku wśród Broumovskich Sten wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/broumovske-steny-druga-wizyta/
17. Jawornik Wielki (Góry Złote)- Gdzie w góry z Wrocławia?
Złoty Stok większości turystom kojarzy się głównie z Kopalnią Złota. Zwiedzanie tej wyjątkowej atrakcji można połączyć wraz z wejściem na Jawornik Wielki. Szlak, który wiedzie na ten szczyt przebiega tuż obok pięknego pensjonatu- Złotego Jaru, a także obok wejść do sztolni, pamiętających czasy górników złota. Na Jaworniku Wielkim mieści się niewielka wieża widokowa, z której rozpościera się panorama na Góry Bardzkie, Sowie, a także Przedgórze Paczkowskie z Jeziorem Otmuchowskim i Zalewami: Kozielno i Topola.
Szczegółowy opis szlaku na Jawornik Wielki wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/jawornik-wielki-ze-zlotego-stoku/
18. Kalenica (Góry Sowie)- Gdzie w góry z Wrocławia?
Kalenica to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich. Na jego wierzchołku stoi prawie 100 letnia wieża widokowa, z której rozpościera się jedna z piękniejszy panoram w całych Sudetach. Widać z niej zarówno część wschodnią Sudetów z Górami Opawskimi, Sudety Środkowe, jak i Karkonosze. Na północy wyłania się Ślęża, a także Wrocław z charakterystycznym Sky Towerem. Na Kalenicy, obok wieży znajduje się wiata, a także miejsce na ognisko. Najpopularniejsze szlaki, które wiodą na tą górę prowadzą z Przełęczy Jugowskiej, Woliborskiej, bądź z Bielawy.
Szczegółowy opis szlaku na Kalenicę wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/gory-sowie-kalenica-z-bielawy/
http-manawpodrozy-pl-2019-04-na-kalenice-czyli-spokojny-spacer-po-html/
19. Wielka Sowa (Góry Sowie)- Gdzie w góry z Wrocławia?
Wielka Sowa to najwyższy szczyt wznoszący się w Górach Sowich. Na jego wierzchołku stoi wieża widokowa, która została wzniesiona w 1906 roku! Wejście na wieżę jest płatne, ale warto skorzystać z tej możliwości, gdyż widoki jakie się z niej rozpościerają są wyjątkowe. Na Wielkiej Sowie znajduje się bogata infrastruktura. Wiaty, ławki, miejsca na ognisko, a do tego w okresie letnim funkcjonują tutaj również punkty gastronomiczne. Najpopularniejsze szlaki na ten szczyt wiodą z Przełęczy Jugowskiej oraz z Przełęczy Walimskiej.
Szczegółowy opis szlaku na Kalenicę wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/wielka-sowa-szlaki-i-wieza-widokowa/
20. Ślęża- Gdzie w góry z Wrocławia?
Ślęża to góra, która jest świetnie widoczna z Wrocławia, a to za sprawą przekaźnika radiowo- telewizyjnego umieszczonego na jej wierzchołku. Masyw Ślęży od dawien dawna związany jest z kultem pogan, o czym świadczą liczne kamienne figury, na które można się natknąć wędrując po okolicznych szlakach. Na szczycie Ślęży ulokowano schronisko, kościół, a także żelbetonową wieżę widokową. Są tutaj liczne i ławki i miejsca, w których można rozpalić ognisko. Najpopularniejsze szlaki na Ślężę wiodą z Przełęczy Tąpadła oraz z Sobótki.
Szczegółowy opis szlaku na Ślężę wraz z mapą znajdziecie w linku poniżej:
https://manawpodrozy.pl/poganskie-wierzenia-czyli-z-wizyta-na-slezy/
21. Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdrój
Wzgórze Gedymina to szczyt wznoszący się na wysokość 532 m n.p.m, na którego szczycie wznosi się 33-metrowa wieża widokowa. Leży on w pobliżu takich miejscowości jak Wałbrzych i Szczawno-Zdrój. Inaczej zwany jest Górą Parkową. Etymologia tej nazwy związana jest z tym, że położony jest on w Parku Zdrojowym uzdrowiskowej części tej drugiej miejscowości. Wzgórze Gedymina przed II wojną światową było miejscem spotkań kuracjuszy, mieszkańców okolicznych miejscowości, a także europejskiej arystokracji. Na szczycie znajdowała się gospoda, zwana Belwederem. Były tu dwie skocznie narciarskie, tor saneczkowy, a u podnóża wzniesienia funkcjonowało pole golfowe. Aktualnie trwają prace, by Wzgórze Gedymina znów centrum spotkań ludzi. Jednym z elementów tych działań jest nowo wybudowana wieża widokowa.
22. Radkowskie Skały w Górach Stołowych
Radkowskie Skały znajdują się na wysokości 600-700 m n.p.m. w bliskim sąsiedztwie Drogi Stu Zakrętów łączącej Radków z Kudową- Zdrój. To skupienie formacji skalnych, które pobudzi wyobraźnię każdego turysty, który tutaj zawita. Wędrówka przez Radkowskie Skały wiąże się z marszem przez niewiele ponad 2 kilometry. Jednak ile czasu tutaj spędzimy, już tylko zależy od nas samych.
Więcej na temat Radkowksich Skał przeczytacie TUTAJ.
23. Kraina Wygasłych Wulkanów
Jest w Polsce taki region, w którym przed laty roiło się od wulkanów. Dzisiaj pozostały po nich liczne wzgórza, poprzecinane wąwozami, wśród których można doszukiwać się skał bazaltowych- charakterystycznych dla budowy geologicznej wulkanów. Rozpościera się on między dzisiejszym Jaworem, Bolesławcem, a Jelenią Górą. Najwyższym szczytem, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym “wulkanem” jest Ostrzyca Proboszowicka (501 m n.p.m.). My, tym razem wybierzemy się we wschodnią część Kraina Wygasłych Wulkanów. Odwiedzimy Park Krajobrazowy Chełmy, w którym zachwycać się będziemy nad Wąwozem Myśliborskim, Małymi Organami Myśliborskimi, Rezerwatem nad Groblą, a także wejdziemy na dawne wulkany: Radogost, Bazaltową Górę oraz Rataj.
24. Góry Krucze
Góry Krucze to niewielkie pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych, które jest zaliczane do Gór Kamiennych i leży na ich zachodnim krańcu. Góry Krucze od zachodu graniczą one z Bramą Lubawską oraz z Karkonoszami, od południa, z Broumovskimi Stenami, a od wschodu z Zaworami, czyli częścią Gór Stołowych. Tereny te do tej pory, były dla nas nieodkryte. Aż w końcu zostaliśmy namówieni, by trochę poznać górskich szlaków rozciągających się na południe od Lubawki i Chełmska Śląskiego. Naszym celem na pierwszą wycieczkę w tych górach stała się Krucza Skała, a także najwyższy szczyt całego pasma, czyli Kralovecky Spicak, wznoszący się na wysokość 881 m n.p.m.
25. Ścieżka Hochbergów
Ścieżka Hochbergów to blisko 10-kilometrowa trasa prowadząca przez Wąwóz Pełcznicy. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie potężnego Zamku Książ, który należy do największych tego typu obiektów w naszym kraju. Mimo, że po drodze nie zdobędziemy żadnego szczytu to doznania hedonistyczne z wędrówki są najwyższej jakości.
Więcej o Ścieżce Hochbergów przeczytacie TUTAJ.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!