Site icon www.manawpodrozy.pl

Zamek na wodzie w Wojnowicach

Zamek na Wodzie w Wojnowicach

Zamek na Wodzie w Wojnowicach

Zamek na wodzie w Wojnowicach, na Dolnym Śląsku to jedna z nielicznych tego typu budowli, którą można zobaczyć w naszym kraju. Jego wyjątkowość polega na tym, że ściany, XIV-wiecznej warowni są bezpośrednio oblewane przez wodę znajdującą się w zamkowej fosie. Zamek na Wodzie w Wojnowicach znajduje się ok. 20 kilometrów na zachód od Wrocławia. Jest on udostępniony do zwiedzania dla turystów, a wejście do przy zamkowego parku jest bezpłatne.

Zamek na wodzie w Wojnowicach jest oblewany bezpośrednio przez wody fosy

Zamek na wodzie w Wojnowicach to średniowieczna warownia, posiadająca sporo elementów związanych z renesansem. Nic dziwnego, bowiem jego poważna przebudowa miała miejsce w XVI wieku, kiedy Europę ogarnęła epoka odrodzenia. Zamek ma kształt prostokąta. Jest prosty, bez większych zdobień. Z jego architektonicznej bryły wyróżnia się wieża. Mimo swojej prostoty zamek ulokowany w zabytkowym parku wygląda bardzo malowniczo.

Zamek na wodzie w Wojnowicach jest położony w przepięknym zabytkowym parku
Zamek na Wodzie w Wojnowicach leży zaledwie ok. 20 kilometrów od Wrocławia

Zamek na wodzie w Wojnowicach — kilka słów historii

Historia zamku na wodzie w Wojnowicach sięga XV wieku. Według ustaleń historyków budowa warowni miała ruszyć w 1409 roku. Już po 100 latach zamek zaczęto rozbierać i przebudowywać go w renesansową rezydencję. Kształt, który wówczas nadano temu obiektowi, możemy oglądać aż do dzisiaj. Przez kolejne wieki, zamek w Wojnowicach przechodził z rąk do rąk różnych rodów szlacheckich. Rodziny te związane były z Wrocławiem oraz Śląskiem. Ostatni ród szlachecki oddał warownię w 1945 roku wraz z nadchodzącym ze wschodu frontem wojennym.

Zamek na Wodzie w Wojnowicach

Zamek na wodzie w Wojnowicach ucierpiał w czasie działań wojennych, a także niedługo po ich ustaniu. Zamek został poddany odrestaurowaniu w latach 1961-1984. Od 2014 roku właścicielem obiektu jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nowy właściciel prowadzi w zamku hotel, restaurację oraz kawiarnię.

Park przy zamku w Wojnowicach

Zamek na wodzie w Wojnowicach — zwiedzanie

Zwiedzanie obiektu dla turystów indywidualnych możliwe jest jedynie w soboty i niedziele. Zwiedzanie rozpoczyna się wówczas o godzinie 12:15 i trwa ok. 45 minut. Bilet wstępu kosztuje 15 zł (2024 r.). Warto, jednak śledzić stronę internetową zamku, gdzie pojawiają się aktualności, również na temat ograniczeń związanych ze zwiedzaniem zamku (TUTAJ). 

Zamek na wodzie w Wojnowicach

Bez większych ograniczeń można natomiast zwiedzać zamkowy park. Spacerując po nim, można nie tylko zobaczyć zamek z zewnątrz, ale i odpocząć w zaciszu drzew. Spacer po parku to także świetna lekcja biologii dla najmłodszych. W przy zamkowej fosie można podglądać życie żab. W wodnych kanałach w parku można natomiast natrafić na bobry. Ujrzymy także liczne tamy, które te zwierzęta budują. 

Wstęp do parku przy zamku na wodzie w Wojnowicach jest bezpłatny. Park dla odwiedzających jest otwarty codziennie od 7 do 20. 

Zamek na wodzie w Wojnowicach – wstęp do przy zamkowego parku jest bezpłatny
Park przy zamku w Wojnowicach pozwala na odpoczynek od miejskiego zgiełku

Zamek na wodzie w Wojnowicach — jak dojechać?

Wojnowicie to wieś znajdująca się w gminie Miękinia, ok. 20 kilometrów na zachód od Wrocławia. Najłatwiej jest tutaj dotrzeć, jadąc krajową 94 łączącą Wrocław ze Środą Śląską. Jadąc od strony Wrocławia, najłatwiej jest skręcić w miejscowości Krępice w prawo w lokalną drogę, po czym dojedziemy do Wojnowic. 

Przy zamku w Wojnowicach znajduje się niewielki parking mogący pomieścić kilkanaście samochodów. Drugi parking znajduje się wzdłuż drogi, niedaleko od wejścia na teren zamkowy. Postój w obu miejscach jest bezpłatny. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version