
Świdnica- to miasto odwiedziliśmy już kilkukrotnie. Spacerowaliśmy po starówce, podziwialiśmy kamienice i musimy stwierdzić, że na przełomie lat miasto to zmienia się na duży plus:)
Świdnica- parki
Na pierwszy rzut oka rzuciła nam się rewitalizacja parków, które stają się świetnym miejscem do odpoczynku:)

Świdnica- ratusz
Dzięki temu, że miasto w trakcie II wojny światowej uległo niewielkim zniszczeniom nadal można podziwiać wspaniałą architekturę mieszczańską. Kamienice otaczające rynek robią wrażenie nie tylko na turystach, ale i ich urok doceniają mieszkańcy Świdnicy. Cieszymy się, że z roku na rok co raz ich więcej jest rewitalizowanych. Niewątpliwego uroku rynkowi dodaje odbudowana w 2012 r. wieża ratuszowa. Co ciekawe, nie została ona zniszczona w trakcie prowadzenia działań wojennych w mieście, tylko przeszło 20 lat później, w wyniku nieudolności pracowników budowlanych. Będąc na rynku uwagę przykuwają piękne fontanny, które są zlokalizowane w 4 rogach placu.

Świdnica kościołami stoi
Świdnica to również liczne kościoły. Zaczniemy może od katedry, która posiada trzecią pod względem wysokości wieżę w Polsce (po Licheniu i Częstochowie). Katedra została zbudowana z inicjatywy Bolka Śmiałego, za którego czasów w Świdnicy wzniesiono również zamek. Będąc w katedrze warto spojrzeć na potężne witraże.

Apteka pod Bykami- Świdnica
Nam szczególnie spodobała się kamienica, w której mieści się zabytkowa apteka. Zwana Apteką pod bykami, ze względu na płaskorzeźby tych zwierząt umieszczone nad elewacji budynku (choć niektórzy się spierają, że są to woły;)).

Kościół Pokoju w Świdnicy
Naszym i nie tylko naszym zdaniem najpiękniejszym zabytkiem Świdnicy jest kościół ewangelicki pw. św. Trójcy. Jest to Kościół Pokoju zbudowany po wojnie trzydziestoletniej, na mocy pokoju westfalskiego jest jedną z trzech tego typu budowli w Polsce (obok kościoła w Jaworze oraz Głogowie). Kościół w Świdnicy to okazały kompleks sakralny z dzwonnicą oraz zabytkowym cmentarzem wokół. Kościół został zbudowany z drewna, głównie z dębu, który w głównej mierze został podarowany przez rodzinę Hochbergów (tak, tych samych, którzy przez długie lata rządzili na zamku Książ). Potężny kościół może pomieścić nawet do 7 tysięc wiernych!
Ogromne wrażenie robią liczne loży, budowane specjalnie dla arystokratów i najważniejszych osobistości miasta. Największa i najpiękniejsza należała do fundatorów budowli- Hochbergów. Co ciekawe, każde miejsce w kościele było przypisany konkretnej osobie i mógł być dziedziczny, bądź sprzedany, ale… tylko przez osoby o tej samej płci i podobnym statusie społecznym! Każde miejsce było numerowane, więc z góry było wiadomo, kto do kościoła przyszedł, a kogo zabrakło. Będąc we wnętrzach kościoła warto zwrócić uwagę na bogato zdobiony ołtarz główny, potężne organy, ale i też małe umiejscowione nad ołtarzem. Zdobienia wnętrza kościoła urozmaicają niezliczone ilości aniołów. Tutaj naprawdę warto wstąpić na chwilę!







Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!
- Norwegia- co warto zobaczyć w kraju Wikingów? - 28 listopada 2023
- Praga- co warto zobaczyć? - 22 listopada 2023
- Šerák i Obří skály - 12 listopada 2023