Site icon www.manawpodrozy.pl

Słowiński Park Narodowy – atrakcje, co warto zobaczyć?

Słowiński Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych, jakie znajdują się w naszym kraju. Obejmuje on powierzchnię ponad 300 km², na którą składa się przede wszystkim Mierzeja Łebska, Nizina Gardeńsko- Łebska, Jezioro Łebsko, Jezioro Gardno. Najbardziej rozpoznawalnym elementem krajobrazu Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy. Jednak oprócz nich warte uwagi są także nadmorskie bory, torfowiska, przymorskie jeziora, czy morena czołowa pochodząca z ostatniego zlodowacenia. Co warto zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym? Oto nasze propozycje: 

Słowiński Park Narodowy- Wydma Łącka

1. Wydma Łącka- najsłynniejsza z wydm koło Łeby

Najbardziej znaną z wydm znajdujących się w okolicach Łeby jest Wydma Łącka. Jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, która została zasypana przez tę wydmę ok. 300 lat temu. Jej wysokość dochodzi do 42 m n.p.m., a najwyższy jej punkt nazywany jest Górą Łącką. Rozpościera się z niego panorama o wyjątkowej urodzie. Obejmuje swym zasięgiem Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Rowokół, a także pozostały obszar ruchomych wydm. 

Ruchomy Wydmy w Łebie– czytaj więcej o nich. 

Słowiński Park Narodowy- Wydma Łącka

2. Wydma Czołpińska- Słowiński Park Narodowy

Wydma Czołpińska znajduje się w okolicach miejscowości Czołpino, na zachód od Łeby i Jeziora Łebsko. Można się na nią dostać, podążając nadmorskim brzegiem z Łeby, jednak wiąże się to z ponad 20- kilometrowym spacerem w jedną stronę. Dużo łatwiejszą opcją jest dotarcie do Smołdzińskiego Lasu. Tutaj możemy zatrzymać samochód na jednym z parkingów (najlepiej wybrać ten znajdujący się w pobliżu Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego). Stąd na Wydmę Czołpińską mamy ok. 2 kilometry. 

Wydma Czołpińska- Słowiński Park Narodowy
Wydma Czołpińska- Słowiński Park Narodowy

3. Rowokół- najwyższe wzniesienie polodowcowej moreny czołowej w Słowiński Park Narodowy

Rowokół (115 m n.p.m.) to wzgórze polodowcowe leżące w okolicy wsi Smołdzino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na przełomie wieków było ono świętą górą Słowińców- grupy etnograficznej zamieszkującej ten teren aż do lat 70. XX wieków. Na górze Rowokół znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na okolicę. 

Rowokół- Wieża widokowa
Widok z wieży na Rowokole na Wydmę Czołpińską

4. Zatopiony Las w okolicy Czołpina- tajemnicze miejsce w Słowiński Park Narodowy

Zatopiony Las koło Czołpina to pozostałość po puszczy bukowo- dębowej, jaka rosła w okolicach Czołpina około 3 tysiące lat temu. Została ona ścięta, albo spalona przez naszych przodków, a pozostałości z czasem zostały pochłonięte przez wody Bałtyku. W ten sposób znajdowały się one najpierw pod wodą, a następnie pod warstwą piasku, który został naniesiony wraz z falami.

Dopiero ogromny sztorm, jaki nawiedził okolicę kilka lat temu, odsłonił pozostałości po pradawnym lesie. Od tego czasu przyciąga turystów “głodnych” ciekawych miejsc okrytych nutką tajemniczości. “Zatopiony Las” ponownie zostaje powoli zasypywany przez niesiony z morzem piasek. To wyraźny znak, że warto się pospieszyć, jeśli chcecie zobaczyć ten “cud natury”, bo za niedługo może on znów zniknąć pod piaskiem i nie wiadomo kiedy zostanie na nowo odkryty przez kolejne pokolenia. 

Zatopiony Las. Słowiński Park Narodowy

5. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało w 1963 roku. Wtedy to otwarto wystawę w jednej z zagród. Z czasem wieś opuszczało coraz więcej jej autochtonicznych mieszkańców pozostawiając swoje domostwa wraz z wyposażeniem. Osoby prowadzące muzeum w ten sposób pozyskiwali eksponaty, z których powstawały kolejne wystawy. Od lat 70. XX wieku prowadzono prace mające na celu przeniesienie i zrewitalizowanie budynków zlokalizowanych w różnych częściach wsi, w których mieszkali Słowińcy w jedno miejsce. W ten właśnie sposób powstało muzeum, które możemy oglądać w dzisiejszym kształcie. 

Muzeum w Klukach
Muzeum w Klukach- Słowiński Park Narodowy

6. Jezioro Łebsko- największe jezioro w Słowiński Park Narodowy

Jezioro Łebsko to trzecie pod względem wielkości (po Jeziorze Śniardwy i Mamry) jezioro w Polsce. Jest również największym jeziorem przybrzeżnym w naszym kraju. Znajduje się ono na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Łebą na wschodzie i Klukami na zachodzie. W całości jest objęte ochroną czynną, a to oznacza, że praktycznie niemożliwe jest korzystanie z niego w celach rekreacyjnych. 

Pomost i wieża widokowa nad Jeziorem Łebsko

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Słowiński Park Narodowy?

  1. Łeba- to największe miasto regionu. Znajduje się tutaj port, z którego wypływają statki wycieczkowe oraz kutry rybackie. W Łebie znajduje się także kilka strzeżonych kąpielisk.
  2. Sea Park- fokarium koło Sarbska. Jest to park rozrywki związany z fauną i florą Morza Bałtyckiego. Jego znakiem rozpoznawczym są pokazy fok oraz uszatek.
  3. Jezioro Sarbsko- położone na wschód od Łeby. Jest jeziorem, na którym umożliwiono uprawianie rekreacji. Przy jego brzegu funkcjonują szkoły windsurfingu.
  4. Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce- mieści się ono na dawnym niemieckim poligonie, na którym w czasie II wojny światowej odbywały się próby rakietowe.
  5. Latarnia morska Czołpino- znajduje się w bliskim sąsiedztwie Wydmy Czołpińskiej. Z jej tarasu widokowego rozpościera się widok na Ruchome Wydmy, Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Gardno, czy wzniesienie Rowokół.
  6. Latarnia morska Stilo- znajduje się ok. 10 km na wschód od Łeby. Jedna z wyższych latarni morskich w Polsce i jedna z dwóch zbudowanych ze stali.
Port w Łebie
Latarnia morska Stilo

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version