Jezioro Łebsko [Słowiński Park Narodowy]

Jezioro Łebsko to trzecie pod względem wielkości (po Jeziorze Śniardwy i Mamry) jezioro w Polsce. Jest również największym jeziorem przybrzeżnym w naszym kraju. Znajduje się ono na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Łebą na wschodzie i Klukami na zachodzie. W całości jest objęte ochroną czynną, a to oznacza, że praktycznie niemożliwe jest korzystanie z niego w celach rekreacyjnych. 

Jezioro Łebsko- w tle Rowokół
Jezioro Łebsko- w tle Rowokół

Jezioro Łebsko jak powstało? 

Jezioro Łebsko wbrew powszechnej opinii nie było kiedyś zatoką morską. Jego etiologia jest zupełnie inna. Powstało na skutek podniesienia poziomu Morza Bałtyckiego i zalania łąk, na których terenie znajduje się aktualnie. Jest ono zasilane przez wody rzeki Łeby. Ponadto, jest ono połączone kanałami z Jeziorami Gardno i Sarbsko, a także z Morzem Bałtyckim. Przez to wody tych wszystkich akwenów mieszają się ze sobą. W efekcie wody Jeziora Łebsko, a także Gardno i Sarbsko są słone (stężenie dochodzi nawet do 10 promili). 

Zobacz także: Wydma Czołpińska

Jedna z wież widokowych nad brzegiem Jezioro Łebsko
Jedna z wież widokowych nad brzegiem Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko jest bardzo płytkim akwenem- jego średnia głębokość wynosi ok. 2 metry. Wszystko ze względu na fakt niesienia dużych osadów przez rzekę Łebę. W efekcie dochodzi do zarastania przez roślinność płytszych obszarów jeziora. Jest to przyczyną (jak i zasypywanie jeziora przez wydmy znajdujące się na Mierzei Łebskiej) stałego zmniejszania się powierzchni jeziora (przez ostatnie 80 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o ok. 400 ha). 

Słowiński Park Narodowy– co warto zobaczyć?

Jeziora Łebsko
Jeziora Łebsko

Rekreacja na Jeziorze Łebsko

Ze względu na ochronę czynną Jeziora Łebsko, rekreacja nad tym zbiornikiem wodnym prawie nie istnieje. W kilku miejscach nad brzegiem jeziora znajdują się kładki, a także wieże widokowe umożliwiające podziwianie tego pięknego akwenu. Takie ułatwienia znajdziecie w: 

  • Rąbce; 

  • przy Muzeum Wyrzutni Rakiet; 

  • ok. 1 km na wschód od Kluk; 

  • w miejscowości Żarnowska; 

Na stronie internetowej Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się informacja na temat statków pasażerskich kursujących po Jeziorze Łebsko, jednak my nie znaleźliśmy żadnej informacji na ten temat, będąc na miejscu. 

Zobacz także: Latarnia Morska Stilo

Z tego samego źródła mamy również informacje na temat możliwości wędkowania w Jeziorze Łebsko (w określonych miesiącach) oraz uprawiania kajakarstwa. 

Jezioro Łebsko [Słowiński Park Narodowy]

Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że Jezioro Łebsko nie oferuje żadnych atrakcji, to my się w tym miejscu zakochaliśmy. Jest tutaj cisza, spokój, piękne widoki, czyli wszystko, czego potrzebujemy do odpoczynku.

Jezioro Łebsko [Słowiński Park Narodowy]

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Mana
Latest posts by Mana (see all)