Site icon www.manawpodrozy.pl

Sine Wiry -dojazd, szlak, mapa [Bieszczady]

Sine Wiry -dojazd, szlak, mapa [Bieszczady]

Sine Wiry to rezerwat przyrody obejmujący swym zasięgiem rzeki Wetlina oraz Solinka. Zajmuje on powierzchnię ok. 450 hektarów. Leży w obrębie dawnych wsi bojkowskich (Polanki, Łuh, Zawój), które zostały wysiedlone w latach 40. XX wieku. Rezerwat ten chroni przyrodę zarówno ożywioną, jak i nieożywioną. Sine Wiry są znane przede wszystkim z licznych progów skalnych, na których piętrzą się w malowniczy sposób wody rzeki Wetlina. Rezerwat ten ze względu na łatwą dostępność jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów.

Sine Wiry

Sine Wiry- jak dojechać?

Rezerwat Przyrody Sine Wiry znajdują się na terenie Ciśniańsko- Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Najłatwiej jest do niego dojechać drogą łączącą Dołżycę z Bukowcem, czyli Dużą Pętlę Bieszczadzką z Małą Pętlą Bieszczadzką. Na tym odcinku we wsi Polanki znajdują się dwa parkingi, z których możemy rozpocząć wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Sine Wiry. Pierwszy parking, jadąc od Dołżycy, jest prywatny i postój na nim jest płatny. Drugi natomiast należy do Nadleśnictwa Baligród i jest bezpłatny. Czasem może tu być, jednak tłoczno. Turyści parkujący tu swoje samochody nie ruszają jedynie w stronę Sinych Wirów, ale i także w kierunku cerkwi w Łopience.  

Do Rezerwatu Przyrody Sine Wiry można także dojść od strony Kalnicy. Ta opcja łączy się, jednak z dość długą wycieczką (przynajmniej 2,5 godziny w jedną stronę). Daje, jednak możliwość zwiedzenia dawnych wsi Jaworzec, Łuh i Zawój. 

Szlak

Z parkingu ze wsi Polanki idziemy przez most na rzece Solinka, a następnie za kierunkowskazem “Sine Wiry 2,5 km” skręcamy w lewo. Tuż obok kierunkowskazu znajduje się budka, w której jeden z zakapiorów bieszczadzkich tworzy drewniane rzeźby. Warto u niego kupić taką pamiątkę, zwłaszcza że ceny za te rękodzieła są bardzo przyzwoite. 

Zobacz także: Korbania- opis szlaku

Droga prowadząca na Sine Wiry jest łatwa i przyjemna
Sine Wiry

Od tego miejsca do Rezerwatu Przyrody Sine Wiry prowadzi wygodna, szeroka ścieżka o szutrowej nawierzchni. W niektórych tylko miejscach nieznacznie wznosi się ona do góry. Jednak generalnie jej pokonanie nie powinno sprawić żadnych trudności. Można także śmiało wybrać się tu z wózkiem dziecięcym posiadającym dmuchane kółka.

Początkowo idziemy wzdłuż rzeki Solinka, jednak  już po kilkunastu minutach docieramy do brzegu rzeki Wetlina. Przez ok. 7 kilometrów wzdłuż tych rzek rozciąga się rezerwat przyrody Sine Wiry. Maszerujemy żwawym tempem i już po ok. 40 minutach od parkingu meldujemy się przy punkcie widokowym, z którego można dojrzeć najbardziej widowiskowy fragment rezerwatu. 

Sine Wiry
Sine Wiry

Rzeka Wetlina w tym miejscu przepływa przez liczne progi skalne, przez co jej wody ulegają spiętrzeniu. Dzięki temu jest tu bardzo malowniczo. Istnieje możliwość zejścia nad brzeg rzeki, jednak pamiętajmy, że znajdujemy się na terenie rezerwatu przyrody. Zatem nie śmiećmy, nie zanieczyszczajmy wody, zachowajmy ciszę. Wszystko po to, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się pięknem Sinych Wirów.

Po wizycie na pierwszym punkcie widokowym można kontynuować wycieczkę dalej, w kierunku wsi Zawój. Znajdują się tam kolejne punkty widokowe, jednak spiętrzenie wody Wetliny na progach skalnych nie jest już aż tak spektakularne jak na początku. Wędrując dalej tą drogą możemy dotrzeć aż do zabudowań dawnej wsi Jaworzec, która została wysiedlona w latach 40. XX wieku. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Sinych Wirów?

Jeśli zaczynacie wycieczkę w okolicach wsi Polanki to koniecznie  odwiedźcie także cerkiew w Łopience. Można wydłużyć z niej wycieczkę i udać się także na szczyt góry Korbania, na której znajduje się wieża widokowa. Krótsza trasa na Korbanię prowadzi z Bukowca. 

W Dołżycy natomiast warto wstąpić do Hipisówki. To klubokawiarnia z wyjątkowym klimatem. Można tu napić się dobrej kawy, spróbować wyśmienitych wypieków, czy posmakować lokalnych wyrobów alkoholowych.

Hipisówka

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version