Site icon www.manawpodrozy.pl

Pałac w Kopicach – zwiedzanie, dojazd, historia

Pałac w Kopicach - zwiedzanie, dojazd, historia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pałac w Kopicach puentuje historię śląskiego Kopciuszka, która jest niczym wyjęta z bajki. Joanna Grycik była małą dziewczynką, gdy została porzucona przez matkę. Przygarnął ją Karol Godula, górnośląski przedsiębiorca, po którym odziedziczyła potężny majątek. Dzięki temu miała możliwość dorastania i kształcenia się wśród najznakomitszych rodów Europy. Zakochuje się ze wzajemnością w Hansie Ulrichu von Schaffgotsch- przedstawicielu jednej z najbogatszych śląskich rodzin. Biorą ślub, prowadzą rodzinne firmy, pomagają ludziom i… w 1859 roku kupują Pałac w Kopicach. Przebudowują go według własnego uznania i tym samym tworzą jedną z najznakomitszych rezydencji na całym Śląsku. 

Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach- tragiczna historia

Pałac w Kopicach został wzniesiony w 1783 roku w miejscu dawnej siedziby rycerskiej. W 1859 roku budowlę kupuje Hans Ulrich von Schaffgotsch z myślą stworzenia rezydencji dla swojej żony, Joanny. Pałac zostaje przebudowany w styl neogotycki z elementami neorenesansowymi. Jednocześnie powstaje przepiękny ogród, folwark, a także blisko 70- hektarowy park krajobrazowy. Przy pałacu znajduje się ponadto 10 stawów, a dzięki usytuowaniu jednego z nich budowla zostaje powszechnie nazwana Pałacem na Wodzie. 

Pałac w Kopicach

W 1910 roku umiera Joanna, pozostawiając pałac swojej rodzinie. Obiekt przeżywa swoje najlepsze chwile. Pięknieje w oczach! W nienaruszonym stanie przetrwał I i II wojnę światową. Dopiero, w lutym 1945 roku, w związku z nadchodzącym frontem wojsk radzieckich, rodzina Schaffgotschów jest zmuszona do pozostawienie swojego majątku. Pałac przechodzi w ręce państwowe. 7 października 1956 roku pałac zostaje podpalony przez nieznanych do tej pory sprawców. Akcja jest starannie przygotowana. Ogień został podłożony w 4 miejscach jednocześnie, a z parkowych stawów spuszczono wodę, by straż nie miała czym ugasić pożaru. Piękna rezydencja przestaje istnieć. Wyposażenie pałacu jest z roku na rok coraz bardziej rozkradane…

Pałac w Kopicach

W 1990 roku pojawia się pierwszy inwestor, który planuje odbudować pałac. Tej sztuki nawet nie podejmuje, pałac zostaje rozkradziony, a następnie sprzedany spółce Zarmen. Nowemu właścicielowi poza ogrodzeniem pałacu i zmniejszeniu poziomu jego destrukcji nie udaje się osiągnąć nic więcej. W 2014 roku pojawia się inwestor z Luksemburga, który planuje odbudować pałac w ciągu 7 lat… Niestety na planach się skończyło. W 2021 roku pojawia się kolejne osoby, które są chętne zostać właścicielem pałacu- to Sylwia i Victor Romaniuk. Miejmy nadzieję, że tym samym historia dla tego jednego z najpiękniejszych zabytków Opolszczyzny okaże się łaskawa. 

Kaplica- Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach- zwiedzanie

Obecnie Pałac w Kopicach nie jest udostępniony do zwiedzania. Jego piękno można podziwiać zza pałacowej fosy. Istnieje jednak możliwość przespacerowania się po przepięknym przypałacowym parku. Chociaż jego alejki nie są w zbyt dobrym stanie, a niejednokrotnie na naszej drodze stanie połamane drzewo, to klimat tego miejsca jest wyjątkowy. W czasie spaceru możemy się natknąć na pozostałości po Świątyni Dumania, Kaplicy Grobowej, czy pruskiej Kolumnie Zwycięstwa. 

Odwiedź także Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Kolumna Zwycięstwa w przypałacowym parku

Jednym z miejsc, które również warto zobaczyć jest Mauzoleum rodziny Schaffgotschów, które znajduje się nieopodal kościoła parafialnego. W 2020 roku, w nowo wyremontowanym obiekcie zostali ponownie pochowani Joanna oraz Hans Ulrich, których zwłoki sprofanowano w 1945 roku i rozrzucono w masowej mogile w okolicach kościoła. 

Mauzoleum w Kopicach

Pałac w Kopicach- dojazd

Kopice znajdują się w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. Aby dotrzeć do tej miejscowości, najłatwiej jest poruszać się drogą wojewódzką nr 385 łączącą Niemodlin z Grodkowem. Kopice to ostatnie wieś przed tą drugą miejscowością. Jak się dostać do pałacu? Na wysokości sklepu w centrum wsi udajemy się w stronę kościoła parafialnego, a następnie wąską drogą pod pałac. Samochód możemy zaparkować przed mostem ulokowanym nad pałacową fosą. Zresztą lepiej sami zerknijcie na mapkę;) 

Okolice Kopic to także świetne miejsce na uprawianie turystyki rowerowej. My serdecznie polecamy Wam tę aktywność:) 

Rowerem do Pałacu w Kopicach

P.S. W sierpniu 2021 roku odbył się przypałacowy festiwal, w którego czasie można było wejść na teren przed obiektem, który na co dzień jest niedostępny. Miejmy nadzieję, że ta fantastyczna inicjatywa będzie punktem zwrotnym w historii pałacu. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version