Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie

Monumentalny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, który został wzniesiony na wzgórzu Zameczno dumnie góruje nad okolicą. Jego znakiem rozpoznawczym są 4 wieże, które odbijając promieniowanie słoneczne, są widoczne nawet z kilkudziesięciu kilometrów. Ten zabieg miał spowodować, że pałac miał być widoczny z daleka dla wszystkich, którzy pragnęli go odwiedzić. To, co przyciągało przed laty gości Marianny, to samo przyciąga także dzisiaj turystów. Pałac zdecydowanie warto odwiedzić, a w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie Dlaczego jest on taki magiczny?

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie

Skąd pomysł na budowę Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim? 

W 1838 roku królewna niderlandzka odziedziczyła po swojej matce dobra ziemskie znajdujące się w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego. Region tak jej się spodobał, że na wzgórzu górującym nad miastem postanowiła wznieść swoją letnią rezydencję. Projekt pałacu zleciła słynnemu architektowi- Karlowi Schinkelowi, który ze względu na zły stan zdrowia poprosił o pomoc Ferdynanda Martiusa. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Pałacowy dziedziniec
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Widok na ogrody tarasowe

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1839 roku. Przez 9 lat przebiegała bez żadnych zakłóceń. Jednak, ze względu na wielki skandal, jakim była zdrada Marianny Orańskiej i związany z nią rozwód królowej z Albrechtem Hohenzollernem, budowa pałacu została wstrzymana na 5 lat. Marianna dostała zakaz przebywania na terenie Prus przez okres dłuższy niż 24 godziny. W związku, z czym osiadła w pobliskiej Bilej Vodzie (na terenie dawnych Austro-Węgier), by móc z bliska doglądać budowy swojej posiadłości. Została ona ukończona w 1872 roku, a symbolicznym zakończeniem budowy było wzniesienie kolumny zwycięstwa bogini Nike. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie

Pałac był wyjątkowy pod każdym względem. Posiadał 4 narożne wieże, ogrody tarasowe, 27 fontann, a także blisko 200 hektarowy park, który zaprojektował Peter Joseph Lenne. Wyjątkowa rezydencja Marianny wzbudzała zachwyt nie tylko odwiedzających pałac, ale i tutejszych mieszkańców, z których wielu z nich znalazło w nim zatrudnienie. Marianna była bardzo lubiana w regionie. Nie przez przypadek uzyskała tytuł Dobrej Pani. Była ona fundatorem szpitali, szkół, żłobków. Udzielała się charytatywnie i wspomagała biedniejszych. Umarła w 1883 roku, a pałac wraz z ziemiami przekazała potomkom. Rezydowali oni w pałacu do 1945 roku, kiedy to musieli uciekać przed Armią Czerwoną. Rok później pałac zostaje podpalony, a jego wyposażenie splądrowane. Pochodzące z pałacu marmurowa posadzka oraz kolumny zostały natomiast wykorzystane przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt niszczeje do 1988 roku, gdy  przejmuje go Włodzimierz Sobiech. Wykonuje on prace zabezpieczeniowe, co zapobiega dalszej destrukcji pałacu.  W 2012 roku, budowla przechodzi we własność gminy Kamieniec Ząbkowicki. Od tego czasu trwa jego intensywna odbudowa, która ma się ostatecznie zakończyć w 2030 roku. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim- zwiedzanie

Zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim jest płatne. Bilety uprawniające do jego odwiedzin można zakupić w kasie zlokalizowanej w dawnym kościele ewangelickim, który został zbudowany w tych samych latach co pałac. Koszt biletów to (stan na 2021 rok): 

  • bilet normalny 25 zł
  • bilet ulgowy 15 zł
  • bilet dla mieszkańców gminy Kamieniec Ząbkowicki 10 zł 

Zwiedzanie odbywa się codziennie w godzinach 10-17. Wejścia są co 1 godzinę, a w weekendy i dni wolne od pracy, gdy ruch jest wzmożony, częstotliwość wejść się podwaja i można zwiedzać pałac w grupach tworzonych co 30 minut. 

Będąc w okolicy zobacz koniecznie Twierdzę Srebrna Góra i Ząbkowice Śląskie

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Wnętrza pałacu
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Na pałacowym tarasie

Co zobaczymy podczas zwiedzania Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim?

Wszystko jest uzależnione od tego, co akurat jest remontowane, a co jest udostępnione do zwiedzania. Oglądanie pałacu rozpoczynamy od przejścia ok. 150 schodów, którymi pokonujemy kolejne poziomy ogrodów tarasowych, na których można podziwiać pałacowe fontanny. W końcu docieramy pod wejście pałacu. To tutaj zajeżdżały konne wozy, którym przyjeżdżała królowa, jej rodzina, czy zaproszeni goście. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Wanna królowej Marianny Orańskiej

Kolejno po wejściu do pałacu możemy, w odrestaurowanych salach zobaczyć dawne wyposażenie pałacu. Dojrzymy tutaj, m.in. fortepian Marianny, szafy, zastawy obiadowe, czy… wannę królowej. Przemierzając pałacowe pomieszczenia, natrafimy także na salę balową, czy jadalnię. Godne uwagi są dwa wewnętrzne dziedzińce pałacowe, na których umieszczono kolejne fontanny. Punktem obowiązkowym zwiedzania pałacu jest także wizyta na pałacowym tarasie. Rozpościera się z niego piękna panorama na Góry Bardzkie oraz Góry Złote. To właśnie w tych widokach zakochała się Marianna Orańska, gdy po raz pierwszy przybyła do Kamieńca Ząbkowickiego. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Panorama rozpościerająca się z pałacowego tarasu na Góry Złote i Góry Bardzkie

Park przy Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

Podczas zwiedzania Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim nie należy zapominać o parku, który do niego przylega. Aktualnie zajmuje on ponad 100 hektarów powierzchni i podobnie jak pałac stale jest odrestaurowywany. Wędrując po parku, możemy skorzystać z 3 wyznaczonych szlaków: niebieskiego, żółtego oraz zielonego. Prowadzą one po najciekawszych miejscach w parku. Na przeciwległym końcu parku w stosunku do pałacu znajduje się odnowione w 2018 roku mauzoleum (wstęp 10 zł). W jego wnętrzach spoczywa Albrecht Hohenzollern wraz z rodziną. 

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Mauzoleum w parku w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Park przy Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim- historia, zwiedzanie
Park przy Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim- dojazd

Kamieniec Ząbkowicki znajduje się na południu województwa dolnośląskiego, kilkanaście kilometrów na południe od Ząbkowic Śląskich. Podążając z Wrocławia najłatwiej jest wybrać krajową “8”, a następnie w Ząbkowicach Śląskich zjechać na drogę wojewódzką 382. 

Natomiast jadąc od strony Opola i Nysy należy podążać drogą krajową 46, z której w Paczkowie skręcamy w drogę wojewódzką 382 i w ten sposób docieramy do Kamieńca Ząbkowickiego. 

Parkingi przy Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim są płatne (5 zł/ dzień). 

Może Cię zainteresuje? Pałace i zamki Opolszczyzny

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!