Site icon www.manawpodrozy.pl

Eliaszówka – opis szlaku, wieża widokowa [Beskid Sądecki]

Eliaszówka to szczyt leżący w Beskidzie Sądeckim na granicy polsko- słowackiej. Możecie się również spotkać z określeniem, że jest to najwyższy wierzchołek znajdujący się w Górach Lubowelskich (to pasmo górskie wyróżniają, jednak głównie Słowacy). W pobliżu szczytu Eliaszówki znajduje się 20- metrowa wieża widokowa, wiata turystyczna, a także miejsce do rozpalenia ogniska. Najkrótsza opcja dostania się na szczyt to wyruszenie z Przełęczy Obidza. My, jednak proponujemy Wam wyruszyć na wycieczkę z przysiółka Piwnicznej- Zdrój — Kosarzysk.

Chata Magóry- pierwszy przystanek na trasie. Kierunek? Eliaszówka

Z parkingu w Kosarzyskach podążamy ok. 200 metrów do góry główną drogą, po czym skręcamy w lewo, w stronę osiedla Makowisko. Wędrujemy poza szlakowymi ścieżkami, co nie znaczy, że nie są one oznaczone. Kierunkowskazów wskazujących drogę do Chaty Magóry- naszego dzisiejszego celu jest aż nadto. Do tego prywatnego schroniska docieramy po godzinnej wędrówce, która w niektórych miejscach (szczególnie w końcówce) jest dość wymagająca. Chata robi na nas ogromne wrażenie. Widać, że właściciele wkładają mnóstwo serca i pracy w jej prowadzenie, nadając jej wyjątkowego górskiego klimatu. Przy schronisku funkcjonuje także ośrodek jazdy konnej.

Więcej nt. Chaty Magóry przeczytacie TUTAJ

Droga do Chaty Magóry jest bardzo dobrze oznakowana. Kierunek? Eliaszówka
Chata Magóry. Kierunek? Eliaszówka

Eliaszówka- wieża widokowa na szczycie

Spod Chaty Magóry ruszamy w stronę zielonego, granicznego szlaku, którym mamy zamiar dotrzeć na szczyt Eliaszówki. Według mapy przed nami 45- minutowy marsz. Przez większość trasy idziemy zalesioną ścieżką, która stopniowo i łagodnie wznosi się ku górze. Gdzieniegdzie, jednak możemy podziwiać panoramę na pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także Wielki Rogacz oraz Radziejową. Jeśli komuś za mało będzie tego typu widoków to solidną ich dokładkę otrzyma na wieży widokowej na Eliaszówce. 20- metrowa konstrukcja, oprócz wspomnianych wcześniej oferuje panoramę na Pieniny, Gorce, Babią Górę, a także schowane nieco za drzewami Tatry. Na najwyższym tarasie spędzamy dobre pół godziny. W takich warunkach jemy drugie śniadanie i popijamy kawę- idealnie spędzony czas:)

Czytaj także: Radziejowa- opis szlaku

Eliaszówka- wieża widokowa
Eliaszówka- widok z wieży widokowej w kierunku Pasma Jaworzyny

Eliaszówka- Przełęcz Obidza

Z Eliaszówki podążamy nadal za zielonymi znakami, które zaprowadzą nas wzdłuż polsko- słowackiej granicy na Przełęcz Obidza (930 m n.p.m.). Wędrujemy bardzo przyjemną ścieżką, która przez cały czas opada w dół. Przez to idzie się bardzo szybko, a 3- kilometrowy odcinek pokonujemy w ok. 30 minut.

Na Przełęczy Obidza znajduje się kilkanaście domów, głównie letniskowych. Stąd też na szlak rusza znaczna większość turystów zmierzających w kierunku Radziejowej. Na przełęczy polecamy Wam na chwilę przysiąść, gdyż można stąd podziwiać piękne widoki w kierunku Pasma Jaworzyny Krynickiej oraz Doliny Popradu. Warto również udać się kilkaset metrów dalej za czerwonym szlakiem. W ten sposób docieramy na Polanę Litawcową, skąd mamy piękny widok na Tatry oraz Pieniny.

Zobacz także: Wola Krogulecka- platforma widokowa „Ślimak”

Na szlaku na Przełęcz Obidza czekają na nas malownicze widoki

Wracamy do Kosarzysk

Do Kosarzysk z Przełęczy Obidza wędrujemy z czerwonym szlakiem prowadzącym do centrum Piwnicznej- Zdrój. Niestety cały czas maszerujemy asfaltową nawierzchnią. Cały ten odcinek ma ok. 4,5 kilometra, jednak jest z górki, więc jego pokonanie zajmuje nam ok. 1 godziny marszu.

Eliaszówka- informacje praktyczne

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version