Drezno zwane jest Florencją północy lub perłą baroku. Ogromna ilość zabytków budowana przez Wettynów w XVII i XVIII w. nadaje temu miastu wyjątkowy, oryginalny charakter. Miasto to, niestety uległo znacznym zniszczeniom podczas bombardowania wojsk alianckich, jakie miało miejsce w nocy z 13 na 14 lutego 1945 r.. Odbudowa niektórych miejsc trwa po dzień dzisiejszy. Stare Miasto w Dreźnie zostało w 2004 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Stan ten niestety nie trwał długo, bo w 2009 r. ONZ skreślił stolicę Saksonii z tego zaszczytnego grona, a to wszystko przez…. nowoczesny most, który połączył dwa brzegi Łaby i zdaniem organizacji, w sposób niedopuszczalny, znacznie ingeruje w zabytkowy charakter miasta.
Drezno- wycieczka naszym śladem
W poniższym wpisie zabierzemy Was na wycieczkę naszym śladem po tym niezwykle intrygującym mieście. Spędziliśmy tutaj zaledwie jeden dzień, ale wiemy, że wystarczył on tylko do powierzchniowego poznania miasta. Dzięki temu, że był to grudzień, mieliśmy okazję do odwiedzenia bożonarodzeniowych jarmarków, które w okresie adwentowym odbywają się w centrum Drezna.
Drezno- Dojazd z Polski
Dojazd do Drezna zajmuje nam 3,5 h, chociaż odległość jaka dzieli nas do tego miasta to ponad 350 km. Wszystko dzięki autostradzie A4, która na granicy w Jędrzychowicach zamienia się w niemiecką „4” i tą drogą w ciągu niecałej godziny dojeżdżamy wprost do naszego celu. Daje to szansę dojazdu do Drezna w krótkim czasie, dlatego miasto to idealnie nadaje się na jednodniowy bądź weekendowy pobyt, nawet gdy dojeżdżamy do niego z Polski. Do Drezna można także dolecieć samolotem. Najtańsze opcje przelotu z naszego kraju do stolicy Saksonii można sprawdzić na TanieLoty.
Gdzie zaparkować samochód?
My zaparkowaliśmy samochód na parkingu piętrowym przy galerii handlowej REVE przy Straßburger Platz (zaznaczony na mapie poniżej). Ze względu na to, że była to niedziela, wolnych miejsc parkingowych było bardzo dużo. Parking znajduje się vis a vis fabryki samochodów Volkswagen, 10 minut od parku Großer Garten .
Drezno w jeden dzień- najlepiej korzystać z komunikacji miejskiej
Choć od naszego parkingu można by było przejść na nogach do wszystkich opisanych poniżej atrakcji, to polecamy korzystać z komunikacji miejskiej, aby mieć więcej siły na zwiedzanie zabytków;) Całodzienny bilet dla jednej osoby kosztuje 6 euro, a gdy poruszacie się w większej grupie to korzystniej wychodzi zakup biletu całodniowego za 15 euro, na którym może poruszać się do 5 osób. Atrakcyjne ceny na komunikację miejską w Dreźnie są również dla rodzin z dziećmi.
Listę wszystkich miejsc, gdzie zakupicie bilet komunikacji miejskiej znajdziecie TUTAJ
Manufaktura Volkswagena
Podążając do Großer Garten, naszym oczom ukazuje się gmach manufaktury Volkswagena. Budowa przeszklonego, kilku piętrowego budynku na obrzeżach barokowego parku budziło ogromne wątpliwości, ale musimy przyznać, że jego architektura jest wyjątkowa. Obecnie w manufakturze produkowane są elektryczne wersje Volkswagen Golf, a każda część samochodu jest montowana ręcznie. Dzienna produkcja aut kształtuje się na poziomie 48 sztuk. Wyprodukowane samochody można oglądać z zewnątrz, gdyż są świetnie widoczne w przeszklonych oknach. Budynek ten, to nie tylko fabryka samochodów. Odbywają się tutaj koncerty, festiwale, a nawet wystawiano opery.
Drezno- Großer Garten
Tuż za manufakturą Volkswagena swój początek ma największy park w Dreźnie- Großer Garten. Został założony w 1676 roku w stylu francuskim z inicjatywy Jana Jerzego III Wettyna i od tego czasu nieprzerwanie przez ponad 300 lat służy mieszkańcom Drezna. Na prawie 150 ha jego powierzchni mieści się ogród botaniczny, zoo, czy barokowy pałac. Przez park podąża wąskotorowa kolejka, która z pewnością stanowi ogromną atrakcję.
Stacja kolejki znajduje się kilkaset metrów od manufaktury Volkswagena, tuż przy wejściu do parku. Kolejką warto przejechać się w weekendy lub święta, gdyż tylko wtedy wagony prowadzi parowa lokomotywa. W tygodniu przez parkowe alejki podążają lokomotywy elektryczne. Całość przejazdu trwa 30 minut, a długość trasy to 5,6 km. Bilety na jeden przejazd kolejką kosztują: 7 euro dla dorosłych i 3,5 euro dla dzieci.
Wędrujemy ku centralnej części parku. W samym jego środku znajduje się barokowy pałac z 1680 roku. Budynek ten został całkowicie zniszczony w wyniku działań wojennych, w 1945 roku. Przez lata był odbudowywany, jednak jego piętro nie zostało nigdy zrekonstruowane. Pałac jest aktualnie miejscem, w którym odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Wędrując ku niemu, wśród parkowych alejek mijamy piękne barokowe rzeźby. Przed II wojną światową było ich w parku blisko 150!
Dzisiaj pozostało ich już tylko 22. Spacer parkowymi alejkami i skorzystanie ze wszystkich jego atrakcji zapewne może zająć i cały dzień. Oczywiście, najlepiej przybyć tutaj w wiosenny lub letni dzień, gdy można korzystać z tego co oferuje ogród botaniczny oraz zoologiczny, a także oglądać wszelkie kwitnące drzewa i kwiaty, które upiękniają park. My spędziliśmy tutaj tylko niewiele ponad godzinę.
Czytaj także: Praga- co warto zobaczyć?
Mleczarnia Pfund (Pfunds Molkerei)
Spod Großer Garten vis a vis stadionu Dynama Drezno, z ulicy Lennestraße odjeżdża w kierunku Innere Neustadt tramwaj numer 13. Dojedziemy nim do ulicy Bautzner Straße, przy której mieści się Zabytkowa Mleczarnia Pfund (dokładny adres mleczarni: Bautzner Straße 79/81- popatrz na mapę poniżej). Została ona założona w 1880 roku przez Paula Pfunda. Właściciel swój biznes rozpoczął od posiadania 6 krów, które doił w witrynie swojej mleczarni, a świeże mleko sprzedawał klientom. Dzięki takiemu działaniu jego biznes zyskiwał szybko na popularności. Wprowadzał on przez lata coraz to nowe produkty do swojej oferty sprzedażowej, takie jak mleko pasteryzowane czy skondensowane. W swoim zakładzie zorganizował on nawet salę balową, czy przedszkole, tak aby zaspokoić potrzeby swoich pracowników.
Zobacz także: Görlitz- co warto zobaczyć?
W 1998 roku Sklep przynależny do Mleczarni Pfund został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako “Najpiękniejsza Mleczarnia na świecie”. Co ją wyróżnia wśród innych tego typu sklepów? Zabytkowe wnętrze, który wygląd zawdzięcza ręcznie malowanym kaflom Villeroy & Boch, które pokrywają wszystkie podłogi, ściany i sufity. Warta uwagi jest również fontanna, z której mieszkańcy Drezna mogli w przeszłości czerpać mleko. Dzisiaj w mleczarni oprócz mleka można kupić wszelkie przetwory mleczne, kosmetyki, które w składzie mają mleko, a także liczne pamiątki związane z tym miejscem. Polecamy spróbować chociaż szklanki świeżego mleka, którego smaku z pewnością nie zapomnicie przez długi czas…
Drezno w jeden dzień- idźcie na Kunsthofpassage
Z Mleczarni Pfund podążamy na jej zaplecze i ulicą Liuisenstraße docieramy do skrzyżowania z Gorlitzestraße. Pomiędzy tą ulicą, a dokładnie bramami znakowanymi na numery 23 i 25, a Aluanstraße 70 znajduje się Kunsthofpassage (zobacz na mapę poniżej). Składa się na niego 5 dziedzińców kamienic, gdzie swoje siedziby mają rzemieślnicy i artyści. Znajdują się tutaj ich pracownie, sklepy, a także restauracje.
Największą atrakcją tego miejsca jest kamienica, na której zamontowano rynny o przedziwnych kształtach. Czemu ma służyć taka instalacja? Przepływająca przez te rynny woda tworzy melodię. Dzieje się tak podczas deszczu, bądź podczas co półgodzinnych seansów. Niestety, my mieliśmy pecha, bo akurat instalacja rynien w okresie, kiedy byliśmy w Dreźnie była nieczynna.
Spacerując po Innerstadt
Kolejne kroki stawiamy wędrując wzdłuż Aluanstraße ku Alberplatz. Po drodze mijamy wiele murali, których estetyka to raczej kwestia subiektywnej oceny. Są to murki, czy ściany domów, wymalowane różnokolorowymi sprayami. Znajduje się tutaj również wiele różnorodnych restauracji.
Alberplatz to centrum komunikacyjne. Znajdują się tutaj przystanki autobusowe i tramwajowe, więc dojazd tutaj z każdego miejsca w Dreźnie nie powinien stanowić większych problemów.
Drezno w jeden dzień- August Market i Königkirche
Od Alberplatz, w kierunku Łaby ciągnie się długi na kilkaset metrów August Market, na którym zlokalizowano jeden z większych jarmarków świątecznych w Dreźnie.Przemierzając ten jarmark, warto na chwilę zboczyć z niego i wejść do Königkirche (kościół Chrystusa Króla). To budowla wzniesiona w 1990 roku w miejscu XV-wiecznej świątyni, która została zniszczona w 1945 roku. Ze starego kościoła ocalał jedynie kamienny ołtarz.
Na końcu August Market znajduje się pomnik króla Polski na koniu, Augusta II Mocnego. Jedną nogą wskazuje on właśnie na naszą ojczyznę.
Pałac Japoński- Drezno
Przed przejściem na drugą stronę Łaby warto zwrócić uwagę na mieszczący się tuż nad rzeką Pałac Japoński. To barokowa budowla, która została przebudowana przez Augusta II Mocnego na pałac o wygiętej formie dachu, charakterystycznej dla japońskiej i chińskiej architektury. Życzeniem Augusta II Mocnego było również umieszczenie w pałacu zbiorów porcelany japońskiej, jednak nigdy do tego nie doszło.
Drezno w jeden dzień- Most Augusta nad Łabą
Wkraczamy na Most Fryderyka III Augusta, popularnie zwany Mostem Augusta. Zanim, jednak przejdziemy na drugi brzeg rzeki, warto zejść na bulwary rozciągające się po stronie Nowego Miasta. Tuż po zejściu z mostu, zerknijcie na mural, jaki znajduje się pod nim. Prezentuje on budowę mostu przed laty. Pierwsze wzmianki na temat wzniesienia tej budowli pochodzą już z XI w.
Wiadomo, że na początku XVIII w. August II Mocny zbudował pierwszy kamienny most w tym miejscu. Budowla, którą oglądamy dzisiaj to jednak dzieło wzniesione dopiero w latach 1907-10. Zostało ono zniszczone w 1945 roku, ale dość szybko odbudowane, bo już w 1949 r. można było z niego korzystać. Od 2017 r. most przechodzi generalny remont, więc aktualnie nie można zobaczyć jego piękna w całej okazałości. Panorama obejmująca Most Augusta i Stare Miasto, jaką można podziwiać z bulwarów Łaby jest wyjątkowa.
Yenidze- Drezno
Po przejściu na drugą stronę Łaby przez Most Augusta jesteśmy na Starym Mieście. My zwiedzanie tej części Drezna zostawiamy sobie na przysłowiowy “deser”, a sami kierujemy się ku jednemu z najdziwniejszych budynków w całym Dreźnie- Yenidze. Aby dojść do tej atrakcji turystycznej musimy z Mostu Augusta skręcić w prawo i ulicą Terrassenufer, ok. 1 km podążać ku charakterystycznym minaretom. Po drodze mijamy, m.in. budynek parlamentu Saksonii.
Yenidze to bardzo ciekawy budynek, który zdecydowanie warto zobaczyć. Choć z daleka przypomina meczet, to nigdy w swojej historii nim nie był. Wzniesiony w 1907 r. przez Hugo Zietza od początku swoich dziejów funkcjonował jako fabryka tytoniu, a swoją nazwę zawdzięcza rejonowi w Grecji, skąd tytoń trafiał do Drezna. Fabryka została zamknięta w 1998 r., a dzisiaj Yenidze pełni głównie funkcje biurowe, chociaż przy kopule budynku znajduje się również restauracja z ogródkiem piwnym.
Drezno w jeden dzień- koniecznie odwiedź Zwinger
Spod Yenidze w kierunku pałacu Zwinger odjeżdża kilka linii tramwajowych. To tylko dwa przystanki, ale jak ktoś już ma kilka kilometrów “w nogach” to warto podjechać chociaż ten krótki odcinek.
Zwinger to barokowy zespół pałacowo-parkowy, który został wzniesiony etapowo w latach 1709-1732. Miał on stanowić rezydencję dla Augusta II Mocnego, ale tak naprawdę nigdy nie została do końca ukończona. Wszystko przez to, że monarcha ten uświadomił sobie, że nigdy nie zostanie cesarzem niemieckim, więc inwestowanie w tak duży obiekt straciło dla niego sens. Zwinger po śmierci Augusta II był kilkukrotnie rozbudowywany- powstała, m.in. galeria Sempera.
Zwinger można scharakteryzować jako duży dziedziniec, ze starannie przystrzyżoną trawą i fontannami, który otoczony jest budynkami w stylu barokowym. Wszystko jest pełne przepychu i zdobień. W trakcie nalotu sił alianckich w 1945 r., Zwinger został praktycznie w całości zniszczony, a jego odbudowa ze zgliszczy trwała do 1963 r. Obecnie obiekt ten jest nadal poddawany renowacji. Wstęp na dziedziniec i tarasy jest bezpłatny. Zapłacić musimy jedynie za wejście do wnętrz tej budowli.
Mieszczą się w nich Galeria Obrazów (m.in. z dziełami Rembrandta, Rubensa), Galeria Porcelany czy Salon Matematyczno- Fizyczny z historycznymi zegarami, globusami oraz innymi przyrządami do rysowania, mierzenia temperatury, czy ciśnienia atmosferycznego. Co ciekawe, zarówno na Bramie Koronnej jak i na Pawilonie Wałowym Zwingeru umieszczony jest herb Rzeczypospolitej.
Opera Sempera- Drezno
Tuż obok Zwingeru mieści się Opera Sempera, która została wzniesiona w latach 1838-41. Jak większość zabudowy Drezna została zniszczona w 1945 r., niestety praktycznie doszczętnie. Zbudowana, na podstawie starych planów i fotografii cieszy oko turystów i mieszkańców Drezna od 1985 r. Plac przed operą staje się miejscem transmisji koncertów z opery, gdzie ludzie tańczą i bawią się w rytmach… muzyki klasycznej. Nam, tym razem dane jest podziwiać jedynie pięknie grającego pana na fortepianie ustawionym na placu.
Katedra św. Trójcy – Drezno
Vis a vis Opery Sempera znajduje się jedna z największych budowli sakralnych w całej Sakosnii- Katedra św. Trójcy. Zbudowana w latach 1738-54 w typowo barokowym stylu stała się jednym z piękniejszych budynków drezdeńskiej starówki. Po wojennych zniszczeniach została odbudowana w 1965 r. We wnętrzu świątyni warty zobaczenia jest marmurowy ołtarz, barokowa, drewniana ambona oraz organy. W krypcie świątyni pochowani są Wettyni, ale my pomimo usilnych prób nie znaleźliśmy jakiegokolwiek wejścia do tego miejsca.
Rezydencja Wettynów- Drezno
Tuż obok Katedry św. Trójcy znajduje się Rezydencja Wettynów, zwana również Zamkiem Rezydencyjnym. Został on wzniesiony już w XV w. w stylu renesansowym. Dopiero w późniejszych latach był on przebudowywany na styl barokowy. Do 1918 roku służył jako rezydencja królów i książąt saksońskich. Zniszczony w 1945 r., przez 40 lat był nieodbudowywany. Dopiero w 1986 r. rozpoczęto prace renowacyjne tego gmachu. W 2006 r. otwarto słynne Zielone Sklepienie, z którego w listopadzie br. skradziono drogocenne klejnoty. Ostateczne zakończenie rekonstrukcji zamku i przywrócenie pomieszczeń do stanu z czasów Wettynów nastąpiło dopiero w 2013 r.
Drezno w jeden dzień- Orszak Książecy
Przy Rezydencji Wettynów znajduje się jedna z najsłynniejszych mozaik na świecie- Orszak Książęcy. Składa się ona z 25 tysięcy pojedynczych, ręcznie malowanych ceramicznych płytek miśnieńskiej porcelany, które tworzą obraz o długości 101 metrów! Przedstawia on 35 władców z dynastii Wettynów oraz 50 innych postaci, a także zwierzęta. Co ciekawe, Orszak Książęcy został prawie nienaruszony podczas bombardowania Drezna w 1945 r.
Uwaga! Jeśli planujecie kupować pamiątki w Dreźnie, to najtaniej jest zdecydowanie właśnie na stoiskach zlokalizowanych przy Orszaku Książęcym.
Drezno w jeden dzień- punkt obowiązkowy- Tarasy Brühla i Albertinum
Będąc na Schlossplatz oddzielającym Katedrę św. Trójcy od Rezydencji Wettynów nie sposób nie wejść na Tarasy Brühla, zwane inaczej “Balkonem Europy”. Jest to promenada spacerowa, położona tuż nad Łabą w najbliższym sąsiedztwie takich gmachów jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Albertinum. Ten ostatni budynek służył początkowo za zbrojownię, a obecnie jest galerią obrazów oraz rzeźb.
Neumarkt: Frauenkirche i Muzeum Transportu
Z Tarasów Brühla już niedaleko na Neumarkt, gdzie umiejscowiony został kolejny, duży Jarmark Świąteczny. Już w uliczkach prowadzących na ten plac możemy przedzierać się przez kolejne świąteczne stoiska. Jednak przy Neumarkt naszą uwagę przykuwa coś innego- mianowicie Kościół Marii Panny (Frauenkirche). Świątynia, która została wzniesiona w latach 1726-43 jest uznawana za najważniejszy kościół protestancki w całych Niemczech. Po II wojnie światowej była odbudowywana przez równo 60 lat! Częściowo posłużyły do tego stare, uratowane kamienie. Dzisiaj oprócz funkcji typowo kościelnych, we wnętrzach Frauenkirche odbywają się liczne koncerty. Właśnie na jeden z nich i my trafiliśmy, dlatego nie udało nam się zwiedzić wnętrz tego ciekawego budynku.
Będąc na Neumarkt warto rozejrzeć się dookoła i uświadomić sobie, że budynki, które nas otaczają mają mniej…. niż 15 lat! Dopiero po 2005 r. rozpoczęto odbudowywać na podstawie starych planów kamienice otaczające ten plac. Fasady niczym z XVII w. są świetnym odzwierciedleniem barokowego, dreźnieńskiego stylu.
Przy Neumarkt znajduje się również siedziba Muzeum Transportu. Budynek, w którym siedzibę ma ta instytucja służył w XVII i XVIII w. za królewską powozownię. W Muzeum można podziwiać zarówno rowery, jak i samochody, pociągi, czy nawet samoloty i przedstawicieli żeglugi morskiej, które stanowiły o sile niemieckiego cesarstwa.
Striezelmarkt, czyli najstarszy jarmark w Niemczech
Z Neumarkt już niedaleko na inny z drezdeńskich placów- Altmarkt. To tutaj odbywa się Striezelmarkt– największy jarmark w Dreźnie. Warto podkreślić, że w 2019 r., świąteczne stragany rozstawiły się tutaj po raz…. 585, dzięki czemu dzierży on zaszczytne pierwsze miejsce wśród najstarszych jarmarków w Niemczech. My kończymy tutaj nasze zwiedzanie Drezna, wędrując wśród zapachów świeżo wypiekanego strucla i grzańca.
Jak wrócić na parking?
Ze Striezelmarkt na Strassburger Platz odjeżdżają liczne tramwaje. Od parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód dzielą nas zaledwie 4 przystanki, a prawie wszystkie linie tramwajowe odjeżdżające z Altmarkt jadą w tamtym kierunku.
Czy warto do Drezna przyjechać na jeden dzień?
Zobaczenie wszystkich opisanych powyżej atrakcji zajęło nam niecałe 9 godzin, jednak musimy przyznać, że zwiedzanie było dość intensywne. Nie było czasu na to by usiąść w kawiarni, czy zjeść obiad. Również należy sobie zdać sprawę, że nie odwiedziliśmy żadnego muzeum, galerii obrazów, czy wnętrz Zwingera, Rezydencji Wettynów, bądź Albertinum. Na to wszystko należy przeznaczyć przynajmniej jeden, kolejny dzień, a może i to okazać się jeszcze za mało. Jednak, jeśli chcecie poczuć klimat tego miasta, a czasu macie niewiele to przyjeżdżajcie tutaj chociażby na jeden dzień!:)
P.S. Wyjeżdżając za granicę pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym — wybierz najtańszą polisę w porównywarce wakacyjnapolisa.pl.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!