Site icon www.manawpodrozy.pl

Cieplice-Zdrój – atrakcje, co warto zobaczyć?

Cieplice-Zdrój - atrakcje, co warto zobaczyć?

Cieplice-Zdrój to jedna z dzielnic Jeleniej Góry, która do 1976 roku była samodzielnym miastem. Jest ona uznawana za najstarsze polskie uzdrowisko. Pierwsze wzmianki na temat odkrycia na terenie Cieplic leczniczych wód termalnych pochodzą już z XIII wieku. Miejscowość ta swój rozkwit zawdzięcza przede wszystkim rodzinie Schaffgotschów, która od XIV wieku była jej właścicielem. To oni wybudowali uzdrowisko i rozsławili je w świecie. Do najważniejszych atrakcji Cieplic Śląskich należą Termy Cieplickie, Park Zdrojowy, Pałac Schaffgotschów, Długi Dom, a także wieża widokowa na Sołtysiej Górze. Wszystkie te miejsca można zobaczyć podczas przemierzania Głównego Cieplickiego Szlaku Spacerowego. Ma on ok. 12 kilometrów długości i właśnie na takie zwiedzanie tej urokliwej dzielnicy Jeleniej Góry zdecydowaliśmy się.

Termy Cieplickie- zanim ruszymy na szlak

Termy Cieplickie to nowoczesny kompleks basenów, w którym najważniejszą rolę odgrywają oczywiście termalne źródła. W basenach termalnych, temperatura wody osiąga nawet 38 stopni! Może wydawać się gorąco, ale powiemy Wam, że przebywanie w takiej wodzie jest niezwykle przyjemne. W cieplickich termach oprócz basenów termalnych są także brodziki, basen rekreacyjny, basen sportowy oraz zjeżdżalnie. Podpowiemy Wam, że jak na teren basenów wejdziecie przed 9 rano, to za bilet uprawniający do 135-minutowego pobytu zapłacicie jedyne 20 zł! Po skorzystaniu z tego, co oferują termy, można wówczas udać się na szlak, by zwiedzić Cieplice:)

Widok na Cieplice-Zdrój z wieży widokowej na Sołtysiej Górze

Główny Cieplicki Szlak Spacerowy- wędrujemy na Sołtysią Górę. Cieplice-Zdrój

Wędrówkę Głównym Cieplickicm Szlakiem Spacerowym rozpoczynamy przy ulicy Wolności, w pobliżu przystanku MZK “Sołtysia Góra”. Znajduje się tu bezpłatny parking, który pomieści kilkanaście samochodów. Szlak przebiega tuż obok niego. Jest on oznaczony kwadratem, podzielonym na dwa trójkąty, z których ten na górze ma kolor biały, a na dole kolor czerwony. Ruszamy za tymi szlakowskazami. Najpierw przechodzimy przez zabudowania Cieplic, powoli wznosząc się do góry. Naszym pierwszym celem na szlaku będzie Sołtysia Góra (434 m n.p.m.). Mimo że wzniesienie to na pierwszy rzut oka nie należy do zbytnio wysokich, to prowadzi na jego wierzchołek dość stroma, choć krótka ścieżka. Po jej pokonaniu, w nagrodę możemy wejść na wyremontowaną 17,5- metrową wieżę widokową pochodzącą z 1899 roku.

W drodze na Sołtysią Górę. Cieplice-Zdrój
Wieża widokowa na Sołtysiej Górze. Cieplice-Zdrój

Wieża ta posiada dwa tarasy widokowe, z których roztacza się panorama obejmująca swym zasięgiem Cieplice Zdrój, centrum Jeleniej Góry, a także Karkonosze, czy Wysoki Kamień w Górach Izerskich. Widoczne są także Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Jest co oglądać! Po zachwycie nad tymi widokami ruszamy dalej, a naszym kolejnym przystankiem będzie wyrobisko po dawnym kamieniołomie, Morskie Oko.

Widok na Cieplice-Zdrój z wieży widokowej na Sołtysiej Górze
Widok na Cieplice-Zdrój, Zamek Chojnik, Szrenicę i Śnieżne Kotły
Widok na Karkonosze
Wychodnie skalne Panorama. Cieplice-Zdrój

Główny Cieplicki Szlak Spacerowy- odwiedzamy Morskie Oko

Po kilku minutach stromego zejścia z Sołtysiej Góry warto na chwilę odbić nieco ze szlaku i wejść na wychodnie skalne zwane Panoramą. Nazwa taka wzięła się nie bez przyczyny. Rozpościera się z nich dość przyjemny widok na Karkonosze, choć przez drzewa jest on nieco ograniczony. Teraz przemierzamy przez lasy, łąki i pola. Sielankowy krajobraz zaburza nam przez chwilę wyjście na asfaltową drogę. Szybko ją jednak opuszczamy i docieramy do Morskiego Oka. To mały zbiornik wodny otoczony wysokimi, pionowymi ścianami skalnymi. Jest on pozostałością po dawnym kamieniołomie. Miejsce to jest niezwykle ciekawe, jednak bardzo dużo tu śmieci, a jedna ze skalnych ścian została wymalowana sprayem. Szkoda, że takie perełki są niszczone przez ludzi:(

Przemierzając przez pola w kierunku Morskiego Oka. Cieplice-Zdrój
Morskie Oko- Cieplice-Zdrój

Przez Chmielnik docieramy do Parku Norweskiego. Cieplice-Zdrój

Znad Morskiego Oka wędrujemy bardzo przyjemną leśną dróżką, na której roi się od grzybów. Nie przepadamy za ich zbieraniem, ale jak rosną prosto pod butami to, aż żal ich nie zebrać. Zwłaszcza że możemy wybierać wśród prawdziwków, podgrzybków, czy maślaków. Przemierzając leśne ścieżki Cieplic, udało nam się ich zebrać całkiem sporo. Tak nas zaabsorbowały, że nawet nie zauważyliśmy, gdy zdobyliśmy wzniesienie Chmielnik (422 m n.p.m.). Schodząc z jego szczytu, po raz kolejny otworzyła nam się panorama na Karkonosze.

Zobacz także: Zamek Chojnik

Przemierzając szlak znaleźliśmy sporo grzybów
Po drodze możemy spoglądać na Karkonosze

Teraz czeka nas trochę dłuższa wędrówka po ulicach Jeleniej Góry. Maszerujemy przez nowe osiedla, po czym dochodzimy do alei klonowo-dębowej. Znajduje się tu ponad 130 drzew, z których niektórych pnie mają ponad 4 metry średnicy! W takich okolicznościach przyrody docieramy na wały przeciwpowodziowe, z których świetnie widoczny jest Zamek Chojnik, Śnieżne Kotły, czy Szrenica. Wały przeciwpowodziowe na rzece Wrzosówka wprowadzają nas do Parku Norweskiego. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Pawilon, jaki się znajduje na jego terenie przypomina swoim wyglądem jedną z restauracji w Oslo. Kiedyś była w nim restauracja, później siedzibę miało tu Muzeum Przyrodnicze, a aktualnie jego wnętrza czekają na ponowne zagospodarowanie.

Widok na Zamek Chojnik ze skraju Parku Norweskiego
Pawilon w Parku Norweskim- Cieplice-Zdrój

Park Zdrojowy i Plac Piastowski. Cieplice-Zdrój

Bezpośrednio z Parku Norweskiego przechodzimy do Parku Zdrojowego, który powstał na początku XVIII wieku. Był on pierwotnie parkiem przypałacowym, z którego korzystali członkowie rodu Schaffgotschów. Szybko, jego urok jednak docenili kuracjusze, wśród których były takie znane postacie, jak chociażby John Quincy Adams, Johann Wolfgang von Goethe, Stanisław Poniatowski, Izabela Czartoryska, czy Józef Wybicki. W Parku Zdrojowym oprócz pięknie zadbanych alejek możemy dojrzeć Teatr Zdrojowy, Muszlę Koncertową, czy Pawilon Edward (w nim polecamy pyszne obiady).

Cieplice-Zdrój
Cieplice-Zdrój

Wychodząc z Parku Zdrojowego, trafiamy na Plac Piastowski, tuż obok Pałacu Schaffgotschów. W czasie, gdy przemierzaliśmy szlak, akurat odbywał się w tym miejscu jakiś festyn. Dlatego dookoła były rozstawione liczne kramy, a tłum ludzi skutecznie uniemożliwiał obejrzenie okolicznych zabytków. Jednak udało nam się to nam podczas pierwszej wizyty w Cieplicach i musimy przyznać, że jest tutaj naprawdę przepięknie.

Cieplice-Zdrój

Wracamy na początek szlaku

Z Placu Piastowskiego wracamy już pod Sołtysią Górę, gdzie zaparkowaliśmy swój samochód. Wędrujemy wzdłuż rzeki Kamienna, która przepływa przez Cieplice. Po 12 kilometrach wędrówki, która zajęła nam blisko 4 godziny, kończymy pętlę po Cieplicach-Zdrój. Spacer ten pozwolił nam na poznanie wielu ciekawych miejsc, do których z pewnością nigdy bez wytyczenia tego szlaku byśmy nie dotarli.

Cieplice-Zdrój

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version