Zwierzyniec - co warto zobaczyć?

Zwierzyniec to niewielka miejscowość w województwie lubelskim, która jest nazywana “Sercem Roztocza”. Jest to główny ośrodek turystyczny dla tego regionu. W Zwierzyńcu znajduje się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tutaj także rozpoczynają się najważniejsze szlaki, które po nim wiodą. W Zwierzyńcu można także udać się na wycieczkę rowerową lub spływ kajakowy.

Rowerem przez Roztocze
Rowerem przez Roztocze
Roztocze i Stawy Echo
Roztocze i Stawy Echo
Konik Polski nad Stawami Echo
Konik Polski nad Stawami Echo

Zwierzyniec przez długie lata był letnią rezydencją rodziny Zamoyskich. Założyciele Zamościa w lasach okalających Zwierzyniec prowadzili swoją działalność gospodarczą. To z nich pozyskiwali, m.in. drewno. Zwierzyniec natomiast pokochali. Tu wybudowali swój letni pałac, w których chętnie spędzali swój wolny czas. Co zatem warto zobaczyć będąc w Zwierzyńcu? Oto lista najważniejszych atrakcji miasteczka i jego okolic! 

1. Kościół “na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena

Kościół “na wodzie” to wizytówka Zwierzyńca. Położony w centrum miejscowości kościół pierwotnie był pałacykiem, w którym funkcjonował teatr. Pomysłodawcą jego budowy była Marysieńka, późniejsza żona Jana III Sobieskiego. Pałacyk, w pierwszej połowie XVIII wieku został przekształcony w kościół. W ten sposób Tomasz Antoni Zamoyski, ówczesny ordynat zamojski chciał podziękować Bogu za przyjście na świat jego syna.

Kościół “na wodzie” to wspaniały przykład wyjątkowej architektury baroku. Wnętrze kościoła udekorowane jest przepięknymi XVIII-wiecznymi polichromiami autorstwa Łukasza Smuglewicza. W ołtarzu głównym znajduje się natomiast obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Okolica kościółka to wyjątkowo ciche i spokojne miejsce. Idealne do tego, by usiąść nad brzegiem stawu i posłuchać śpiewu bytujących tutaj ptaków. 

Kościół św. Jana Nepomucena "na wodzie"
Kościół św. Jana Nepomucena „na wodzie”
Kościół św. Jana Nepomucena "na wodzie"
Kościół św. Jana Nepomucena „na wodzie”
Staw w Zwierzyńcu
Staw w Zwierzyńcu

2. Budynki dawnej Ordynacji Zamoyskiej i park przypałacowy

Naprzeciwko Kościoła “na wodzie” znajdują się budynki dawnej Ordynacji Zamoyskiej. Obecne obiekty zostały wzniesione w XIX wieku w miejscu dawnego pałacu, oraz oficyn. Dzisiaj w tych budynkach mieści się Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Niestety nie są one udostępnione do zwiedzania. Za budynkami szkoły znajduje się natomiast zrekonstruowany dawny park przypałacowy. Zwany jest on powszechnie Zwierzyńczykiem. Jego alejki wiodą wśród licznych stawów i cieków wodnych. Bezpośrednio z nich można się udać w kierunku Stawów Echo. 

Budynek Ordynacji Zamojskiej
Budynki Ordynacji Zamojskiej
Przypałacowy park w Zwierzyńcu
Przypałacowy park w Zwierzyńcu

3. Browar w Zwierzyńcu

Browar w Zwierzyńcu to centrum kulturalnego i towarzyskiego życia Zwierzyńca. Na jego dziedzińcu w okresie letnim odbywa się wiele imprez kulturalnych, które ściągają tu rzesze turystów. Oczywiście funkcjonuje tu także pijalnia lokalnego piwa, a także inne punkty gastronomiczne. Wnętrza browaru można zwiedzać, ale należy ten fakt zapowiedzieć przynajmniej 1 dzień przed wizytą.

Browar w Zwierzyńcu
Browar w Zwierzyńcu

4. Rezydencja Plenipotenta Ordynacji Zamojskich

Kierując się w stronę Stawów Echo z pewnością Waszą uwagę zwróci przepiękny Pałac Plenipotenta Ordynacji Zamojskich. To drewniany budynek, wzniesiony w 1890 roku, w stylu szwajcarskim. Dzisiaj mieści się w nim dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na przeciwko niego zobaczymy natomiast budynek Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obok niego  odnajdziemy informację turystyczną. Oprócz pamiątek, można w niej zakupić bilety wstępu na teren Parku. 

Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego
Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego

5. Stawy Echo

To kompleks 4 stawów położonych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, tuż u stóp Bukowej Góry. Przy jednym ze stawów znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, a w sezonie letnim funkcjonuje tu strzeżone kąpielisko. Wzdłuż stawów biegnie po wydmach ścieżka. Prowadzi ona po drewnianych podestach. Znajdują się tu również platformy widokowe. Przy stawach Echo można często spotkać Koniki Polskie. Najłatwiej je dostrzec z wieży widokowej.

Do Stawów Echo można dostać się na kilka sposobów. Dla zmotoryzowanych jest tutaj parking (płatny!). My proponujemy jednak abyście wybrali się tu rowerem lub pieszo. Ze Zwierzyńca prowadzi tu urokliwa ścieżka przyrodnicza.

Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec
Stawy Echo Zwierzyniec

6. Bukowa Góra i Piaseczna Góra

Bukowa i Piaseczna Góra to wzniesienia wznoszącze się nad Zwierzyńćem. Ten pierwszy jest objęty bierną ochroną przyrody. Oznacza to, że nie jest tam prowadzona żadna ingerencja człowieka. Na oba szczyty prowadzą znakowane szlaki piesze, które rozpoczynają się w centrum Zwierzyńca. Po drodze na Bukową Górę można zobaczyć Pomnik Pamięci Poległych Leśników. Po przeciwnej stronie Bukowej Góry znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na Roztocze Środkowe. Widoczne są Sochy i otaczające tę wieś pola. Piaseczna Góra to natomiast piękny punkt widokowy na Zwierzyniec i okolice. 

Piaseczna Góra
Piaseczna Góra
Rezerwat Przyrody Bukowa Góra
Rezerwat Przyrody Bukowa Góra
Pomnik Pamięci Poległych Leśników
Pomnik Pamięci Poległych Leśników
Punkt widokowy na zboczach Bukowej Góry
Punkt widokowy na zboczach Bukowej Góry

7. Biała Góra

Biała Góra to wzniesienie położone tuż obok drogi łączącej Zwierzyniec z Józefowem. Na jej wierzchołku znajduje się drewniana wieża widokowa. Można z niej zobaczyć Zwierzyniec oraz dolinę rzeki Wieprz. Zbocza Białej Góry to również miejsce hodowli zachowawczej konika polskiego oraz bydła białogrzbietego. Naszym zdaniem to jedno z piękniejszych miejsc w okolicach Zwierzyńca. Warto przyjść tu pod wieczór, gdy promienie słoneczne zabarwiają okolice na pomarańczowo i czerwono. 

Biała Góra Zwierzyniec
Biała Góra Zwierzyniec
Widok na Roztocze z wieży na Białej Górze
Widok na Roztocze z wieży na Białej Górze
Konik Polski na zboczach Białej Góy
Konik Polski na zboczach Białej Góry

8. Florianka

Florianka to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Roztoczu. Jest to osada położona w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie dotrzecie tu samochodem. Jedynie możecie tu dojść pieszo lub rowerem. Szlak rowerowy, który przebiega przez Floriankę łączy Zwierzyniec z Góreckiem Starym. We Floriance znajduje się Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego. Można w niej się dowiedzieć nieco więcej na temat dawnego życia roztoczańskich leśników. Obok Izby funkcjonuje niewielki punkt gastronomiczny. Kawa i ciasto w takim miejscu smakują wybornie! 

We Floriance znajduje się również Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego. Tu najłatwiej jest na własne oczy zobaczyć te wyjątkowe konie.

Florianka, urocze miejsce w okolicach Zwierzyńca
Florianka, urocze miejsce w okolicach Zwierzyńca
Florianka
Florianka
Florianka
Florianka

9. Zalew Rudka

Zalew Rudka to sztuczny zbiornik retencyjny utworzony na rzece Wieprz. Funkcjonuje przy nim plaża miejska, a także punkty gastronomiczne, oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Zbiornik Rudka to także miejsce, w którym znajdują się przystanie kajakowe wielu firm, które oferują spływy rzeką Wieprz. Niedaleko zalewu Rudka znajduje się wieża widokowa na Tartacznej Górze.

Zalew Rudka Zwierzyniec
Zalew Rudka Zwierzyniec
Zalew Rudka Zwierzyniec
Zalew Rudka Zwierzyniec

10. Spływy kajakowe na rzece Wieprz

Myślisz Roztocze, widzisz kajaki! Będąc na Roztoczu koniecznie należy spróbować swoich sił na kajaku. Jedna z najpiękniejszych tras spływów kajakowych wiedzie właśnie przez Zwierzyniec. Przez miejscowość przepływa rzeka Wieprz. Między Obroczem a Zwierzyńcem tworzy ona niezliczoną ilość meandrów. To właśnie tam należy szukać wytchnienia od codzienności! Dla osób chętnych istnieje możliwość wydłużenia spływu kajakowego aż do Szczebrzeszyna

Na rzece Wieprz
Na rzece Wieprz
Na rzece Wieprz
Na rzece Wieprz

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!