Zoo w Görlitz- wyjątkowe ZOO przy granicy z Polską (dojazd, bilety wstępu)

Zoo w Görlitz należy do jednych z najmniejszych ogrodów zoologicznych w Niemczech. Mimo że jego wielkość to zaledwie 5 hektarów i nie spotkamy w nim dużych ssaków, zwierząt znanych z afrykańskiej sawanny, czy innych egzotycznych gatunków to i tak miejsce to, zdecydowanie warto odwiedzić! Dlaczego? Obiekt ten został przygotowany nie tylko z myślą o stworzeniu najlepszych warunków do bytowania dla zwierząt, ale i jest niezwykle przyjazny dla gości go odwiedzających. W trakcie zwiedzania zoo możemy bezpośrednio obcować ze zwierzętami- opiekować się nimi, poznawać ich życie, a także edukować się o otaczającej nas przyrodzie. Zoo jest także bardzo przyjazne dla dzieci. Pozwala ono poprzez zabawę poznać życie poszczególnych gatunków zwierząt. Przygotujcie się na kilka godzin wspaniałych przeżyć!

Zoo w Görlitz- wyjątkowe ZOO przy granicy z Polską (dojazd, bilety wstępu)

Zoo w Görlitz- jak to się stało, że w centrum miasta powstało zoo?

Zoo w Görlitz znajduje się w centrum miasta. Jak to się stało, że właśnie tam zostało ono ulokowane? Musimy cofnąć się do 1957 roku. Wtedy to rodzina Raupach będąca właścicielem 5-hektarowego parku znajdującego w centrum Görlitz postanowiła, że założy w nim ogród zoologiczny. Od początku nie było to jednak zwykłe zoo, gdyż przede wszystkim miało być to miejsce, w którym ochronie będą podlegać ranne i osierocone zwierzęta. Tak jest również i dzisiaj. Już na wstępie możemy zobaczyć bociany, które niestety z różnych powodów muszą zostać tu już na zawsze i nie odlecą do ciepłych krajów. Przy ich zagrodzie możemy nie tylko posłuchać ich klekotu, ale i dowiedzieć czym się żywią (i podpowiemy, że nie są to żaby).

Zobacz także: Görlitz- co warto zobaczyć?

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Edukacja przez zabawę

Przybywając do zoo w Görlitz, musimy być świadomi, że nie jest to zwykły ogród zoologiczny. Tutaj nie tylko oglądamy zwierzęta, ale i z nimi obcujemy. Gospodarze tego obiektu zadbali o to, żebyśmy mieli możliwość karmienia prawie wszystkich zwierząt, jakie znajdują się w zoo. Powiemy Wam, że czynność ta może wciągnąć na długie minuty. Dodatkowo, zagrody poszczególnych zwierząt nie są wygrodzone wysokimi, kolczastymi płotami. Do większości mieszkańców tego zoo możemy wejść, zobaczyć je z bliska, a niejednokrotnie również je dotknąć.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Co więcej, przy zagrodach ze zwierzętami znajdziemy tablice informacyjne, które zachęcają do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat danego gatunku. Pomiędzy kolejnymi wybiegami możemy poczytać liczne informacje na temat ochrony przyrody, a także różnorodne ciekawostki ze świata. Jakby tego było mało, możemy sprawdzić, jak pójdzie nam dojenie krowy albo zobaczyć jak pisklęta wykluwają się z jajka.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Oprócz możliwości obcowania z naturą, w zoo Görlitz znajdziemy także kilka placów zabaw. Jest tu klasyczny plac zabaw pod chmurką, a także sala zabaw zwana stodołą odkrywców. Naszą Tosię ciężko było stamtąd wyciągnąć.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Jakie zwierzęta można zobaczyć w zoo w Görlitz?

Liczba zwierząt w zoo w Görlitz może nie jest zawrotna, bo to zaledwie ok. 100 gatunków, na co składa się ok. 500 osobników. Jednak od samego początku odwiedzin w tym miejscu zrozumiecie, że tutejsi gospodarze stawiają na jakość, a nie ilość i najważniejszy dla nich jest przede wszystkim komfort zwierząt.

Zoo w Görlitz- wyjątkowe ZOO przy granicy z Polską (dojazd, bilety wstępu)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Będąc przy bocianach, udajmy się w dalszą drogę, odwiedzając tzw. Dolinę Łużycką. Tu, w pięknie zalesionym terenie zobaczymy zwierzęta, jakie można spotkać w naturalnym środowisku Łużyc. Są łabędzie, wydry, a także szop pracz. Nad stawami znajdującymi się w dolinie możemy spacerować po specjalnych mostkach, które przypominają mini parki linowe. My z Tosią nie zdecydowaliśmy się na podążanie po nich, ale za kilka lat, gdy dorośnie, z pewnością tutaj wrócimy.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Tuż za Doliną Łużycką możemy dojrzeć alpejskie zwierzęta, w tym świstaki (które w trakcie naszej wizyty udały się na sen zimowy) oraz kozice. Są tutaj także sępy, o których dowiadujemy się wielu ciekawostek, w tym tych odpowiadających na pytanie, dlaczego są one tak ważne dla ekosystemu,, w którym żyją. W okolicy klatki dla sępów możemy także wejść do zagrody, w której możemy usiąść na ławeczce, wsłuchując się w śpiew ptaków. Co więcej, gdzieniegdzie czasem przemkną koło nas malutkie wiewiórki, które pochłaniają kolejne orzechy.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Zastanawialiście się, jak daleko skaczą kangury? Nie? W zoo Görlitz w takim razie taką wiedzę zdobędziecie. Możemy tu nie tylko zobaczyć te zwierzęta, ale i zmierzyć się z nimi. Kto skoczy dalej?:> 

W jednej z części zoo możemy natomiast przenieść się do Azji. Znajduje się tutaj wioska tybetańska. Możemy w niej dojrzeć zwierzęta, które spotkamy na co dzień w Nepalu- jaki, jelenie sika, czy jeżozwierze. Oprócz tego jest tutaj także chata tybetańska, w której został odtworzony jej wystrój, a nawet… toaleta pochodząca z tego azjatyckiego regionu! Poznając kolejne zwierzęta, możemy jednocześnie poznawać kulturę tybetańską, a także religię tego regionu. 

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Po poznaniu azjatyckich zwierząt przenieśmy się na chwilę do wioski łużyckiej. Tutaj będziemy mogli poznać krowy, świnie, czy posprzątać zagrodę kozom. Możemy także wyczesać te fantastyczne zwierzęta albo po prostu przytulić się do alpaki. Warto na chwilę także porozmawiać z osiołkami, które okazały się bardzo sympatyczne.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

Co jeszcze możemy zobaczyć w tym zoo? Miejscem wartym odwiedzenia jest papugarnia. W niej papugi nie tylko latają nad naszymi głowami, ale i możemy je karmić. Dłuższą chwilę zapewne spędzicie także przed wybiegiem dla pand małych, gdyż sporo czasu Wam zejdzie, aby dojrzeć te zwierzęta. Nie możecie ominąć również wybiegu dla koczkodanów.

Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz
Zoo w Görlitz

P.S. Zoo w Görlitz nie jest zbytnio oblegane przez turystów. Myśleliśmy, że to tylko w trakcie naszej wizyty w grudniu tak jest, ale dowiedzieliśmy się, że w lecie też nie ma tutaj tłumów. Godziny otwarcia zoo oraz cennik biletów wstępu możecie sprawdzić TUTAJ.

Może Cię zainteresuje?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!