Zlatorudne Mlyny- historia na temat wydobycia złota [Góry Opawskie]

Czy chcecie poznać miejsce, w którym jeszcze 30 lat temu było wydobywane złoto? Dzisiaj macie na to szansę! Przenosimy się tuż za południową granicę Polski, a konkretniej do Zlatych Hor, miasteczka położonego w północnych Czechach, u podnóża Gór Opawskich. Tłumacząc na nasz język, Zlate Hory, to Złote Góry, czyli już wiemy, że ze złotem mamy tutaj do czynienia na każdym kroku. Miejscem upamiętniającym wydobycie złota w okolicach Zlatych Hor są Zlatorudne Mlyny.

Tutaj odbywają się zawody w płukaniu złota
Tutaj odbywają się zawody w płukaniu złota

O samym miasteczku napiszemy kiedyś indziej, gdyż dzisiaj chcemy się skupić tylko i wyłącznie na wydobywaniu złota w jego okolicy. Ten proceder w Zlatych Horach miał miejsce już w XIII w. a łączna ilość kruszcu, którą pozyskano ze skał pochodzących z masywu Pricnego Vrchu przekroczyła 3 tony! Ostatnie wydobycia na skalę przemysłową odbyły się w 1989 r. Niestety zaprzestano jego eksploatacji ze względu na małą opłacalność tego procederu. 

Zlatokopecke sruby
Zlatokopecke sruby

Gdzie najlepiej się udać, by poznać tajniki wydobycia złota?– Zlatorudne Mlyny

Najbardziej wartościowe jest odwiedzenie Zlatokopecke sruby oraz Zlatorudne mlyny, które znajdują się u podnóża Lysego Vrchu, w dolinie rzeki Olesnicy. Te pierwsze to replika dawnej górniczej wsi. Można zobaczyć tutaj pomieszczenia, w których mieszkali i pracowali górnicy, a także liczne zdjęcia i obrazy pokazujące górnicze życie. W skansenie znajdują się również miejsca przygotowane do rozgrywania mistrzostw Czech, Europy a nawet świata w płukaniu złota! Kilkudziesięciu śmiałków rokrocznie wypłukuje ten cenny kruszec prosto ze skał Gór Opawskich! 

Wnętrze jednego z budynków w Zlatokopecke sruby
Wnętrze jednego z budynków w Zlatokopecke sruby

Zlatorudne Młyny

Drugim ważnym miejscem, które prezentuje sposób otrzymywania złota są Zlatorudne Młyny. Są to dwa drewniane młyny, w których znajdują się kruszarki skał złotonośnych. Oba są napędzane kołem wodnym. W jaki sposób wydobywa się złoto? Przy pomocy kruszarki młotkowej, skały w których znajdują się pokłady złota są rozkruszone do średnicy kilku milimetrów (wielkość żwiru), a następnie przenoszone są w takiej postaci do młynów, by tam poddać je dalszej obróbce, co pozwala na otrzymanie skały o konsystencji mączki. 

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Zlatorudne Mlyny i Co dalej?

Teraz następuje najciekawszy moment całego procesu otrzymywania złota! Mianowicie otrzymana „mączka” przepływa z wodą do specjalnych rynien, w których za pomocą talerza płuka się złoto! Jeśli skorzystamy z usług przewodnickich to będziemy mieli możliwość spróbowania swoich sił w pozyskiwaniu tego cennego materiału. Po kilkudziesięciu minutach naszym oczom ukaże się świecący „piasek”. Co w nim znajdziemy? Z pewnością miedź, nikiel, może piryt, a w bardzo niewielkiej ilości najwięksi szczęśliwcy znajdą złoto. 

Zlatorudne mlyny
Zlatorudne mlyny

Co się działo z pozostałymi kruszcami,
które były wydobywane?

Inne metale, które znajdowały się w urobku powstałym na skutek pozyskiwania złota były wytapiane w specjalnym piecu hutniczym, którego replikę można oglądać na terenie skansenu. 

Szukasz noclegu w Zlatych Horach? Sprawdź ofertę na booking.com! 

Ile kosztuje zwiedzanie? 

Wejście na teren skansenu jest bezpłatne, jednak jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś na temat historii złota, a także zobaczyć w jaki sposób wydobywa się złoto i spróbować swoich sił w jego płukaniu musimy zapłacić 50 kC (dorośli) lub 30 kC (dzieci). Szczegóły informacje na temat aktualnych godzin otwarcia skansenu znajdziecie na stronie internetowej miasta Zlate Hory -> https://zlatehory.cz/zlatokopecky-skanzen-zlatorudne-mlyny-hornicka-osada/d-305555

Replika pieca hutniczego
Replika pieca hutniczego

Czy warto coś jeszcze zobaczyć w okolicy? 

Oczywiście, że tak! Wokół skansenu biegnie ścieżka przyrodnicza wzdłuż której płynie potok. Nie jest to zwykły potok, gdyż jest on dawnym kanałem górniczym, z którego wodę wykorzystywano do otrzymywania złota. Również na tej rzeczce możemy zaobserwować wodę płynącą pod górę! Oczywiście jest to tylko złudzenie optyczne;)

W tym miejscu pojawia się złudzenie, że woda płynie do góry:)
W tym miejscu pojawia się złudzenie, że woda płynie do góry:)

Od 2018 roku przewodnicy ze skansenu oprowadzają również po Pocztowej Sztolni. Jest to godzinna wycieczka z kaskiem i czołówką po zlatohorskich podziemiach. Na takie zwiedzanie jednak zawsze warto wcześniej się umówić, gdyż może się okazać, że „ z marszu” nie znajdzie się aż tylu chętnych by przewodnik rozpoczął oprowadzanie, chociaż ogólnodostępna informacja mówi o trzykrotnej możliwości wejścia każdego dnia do tej sztolni. Nie znajduje się ona jednak w pobliżu skansenu, lecz po drugiej stronie Pricnego Vrchu, w pobliżu sanktuarium Maria Hilf (bilet trzeba jednak nabyć w kasie skansenu). 

Szukasz nowego plecaka na górskie wycieczki? Kliknij w link! 

My zachęcamy również do przejścia szlaków zlokalizowanych na Pricnym Vrchu, z którego to pozyskiwano złotonośne skały. Można tu zobaczyć liczne szyby po kopalniane, które są ogrodzone dla bezpieczeństwa turystów. Masyw Pricnego Vrchu to też liczne punkty widokowe powstałe z wykorzystaniem skał (Taborske skały, Hornickie Skały), a także kapliczki św. Marty i Anny, które są pozostałością po kulcie religijnym górników w tych rejonach. Opisy różnych szlaków w tym rejonie możecie znaleźć w innych wpisach na naszym blogu (Zobacz TUTAJ)



Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!