Chata Jiriho na Seraku
Czechy Europa Jeseniki Sudety

Jeseniki: Serak zimą

Gdzie wybrać się na samotną wyprawę?

Natalia w pracy, więc jestem już po raz kolejny w tym roku zmuszony do samotnej wycieczki po górskich szlakach. Na swój cel obrałem Jeseniki, a dokładnie Serak. Plan przewiduje dotarcie do chaty Jiriho na Seraku za czerwonymi znakami szlaku, a następnie zejście do Obrich Skal i zielonym szlakiem z powrotem na parking pod wyciągami w Ramzovej. Wszystko jednak miała zweryfikować pogoda. 

Na Serak wzdłuż wyciągu narciarskiego!

Na parkingu zlokalizowanym pod wyciągami narciarskimi w Ramzovej melduje się tuż po godzinie 8. Jest tu cisza, spokój, nieliczni narciarze przygotowują się do szusowania i czekają na wyciąg, który ma wystartować o godzinie 8.30. Tutaj chcę z Wami się podzielić praktyczną uwagą- parking przy głównej drodze jest płatny, a te, które są zlokalizowane dalej od niej są bezpłatne;) 

Do góry ruszam czerwonym szlakiem, który praktycznie biegnie cały czas wzdłuż wyciągu krzesełkowego, którym można podjechać prawie pod sam szczyt. Ja z kolejki nie mam zamiaru korzystać i po dość ubitej ścieżce zmierzam ku górze. Przede mną i za mną idą skiturowcy, którzy cały czas nadają tempo. Jest pochmurno, ale gdzieś zza tych chmur, które nade mną wiszą przebijają się nieśmiało promienie słoneczne. Gdzieś tam się tli nadzieja, że gdy stanę na szczycie przejaśni się już konkretnie. 

Serak

Kaplica św. Franciszka i Cernava

Po kilkuset metrach mijam kapliczkę św. Franciszka. Choć jakichkolwiek śladów dojściowych do niej brak, to i tak decyduje się trochę przetrzeć szlak, aby chociaż zrobić zdjęcie tej ładnej budowli. 

Do Cernavy, przy której znajduje się górna stacja I odcinka kolejki krzesełkowej trasa wiedzie przez piękny, ośnieżony las. Gdy zdobywam pierwszy szczyt dzisiejszego dnia, narciarzy na trasach zjazdowych jest już całkiem sporo. Nieliczni, ruszają drugim odcinkiem wyciągu pod sam szczyt Seraka. Robię zdjęcie z figurą charakterystycznego jelonka i wędruję dalej. 

Trasa jest cały czas bardzo dobrze przetarta, tyle że zaczyna sypać śnieg. Wchodząc w masyw szczytowy dodatkowy wieje niemiłosiernie silny wiatr, który znacząco utrudnia wędrówkę. 

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJSerak
Kaplica św. Franciszka
Cernava
Cernava

Schronisko na Seraku znów zamknięte:(

Punkt szczytowy Seraka (1351 m n.p.m.) znajduje się poza szlakiem, aby go zdobyć musiałbym przedzierać się przez ponad metrowe zaspy, więc po prostu odpuszczam sobie tą nikłą przyjemność. Schodzę do Chaty Jiriho w nadziei, że się troszkę ogrzeje. Niestety na drzwiach schroniska widnieje informacja, że będzie otwarte, ale dopiero od godziny 11. 

Problem z personelem zmusza schronisko właśnie do takich działań. Nie jest ono otwierane w tygodniu, a jak widać również w weekendy godziny jego pracy są skrócone. Szkoda, że nie zawsze można skorzystać z jego usług, gdyż schronisko to ma bardzo ciekawą historię, która się aż 1888 r., kiedy w tym miejscu wzniesiono pierwszy budynek. Ziemię pod jego budowę podarował kardynał Georg Kopp, od którego imienia chata Jiriho wzięła swoją nazwę. Obok schroniska warto zatrzymać się przy kamiennej dzwonnicy, której zadanie polega na ostrzeganiu przed zagrożeniem lawinowym. 

Chata Jiriho na Seraku
Chata Jiriho na Seraku

Szlak, który zniknął- w drodze na Serak

W planach miałem schodzić niebieskim szlakiem do Obri Skaly. Moje plany jednak szybko zweryfikował stan szlaku. Po przejściu kilkudziesięciu metrów zapadałem się już po pas w śniegu, więc odpuściłem tą wędrówkę i rozpocząłem powrót po własnych śladach za czerwonymi znakami. po chwili orientuję się, że zgubiłem talerzyk do kijka trekkingowego, wracam pod schronisko, ale zguby niestety nie znalazłem:( 

Wracając mija mnie już sporo narciarzy, którzy podchodzą pod górę, albo zjeżdżają trasami narciarskimi po wyjeździe kolejką na górę. Po niewiele ponad 3 godzinach trekkingu melduję się na parkingu w Ramzovej. Jakże odmienna atmosfera tutaj panuje wobec tej, którą zastałem rano. Gwarno, ruch jak na Krupówkach w szczycie sezonu turystycznego, a dodatkowo samochody parkują, gdzie popadnie… cieszę się, że wracam do domu.  

Serak
Piękna zima w Jesenikach

Więcej pomysłów na wycieczkę po Jesenikach odnajdziecie tutaj: 6 pomysłów na wycieczki w Jeseniki [Nasze propozycje]Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...