Zatopiony las w okolicy Czołpina - jak dojść? [Słowiński Park Narodowy]

Kilka tysięcy lat temu, pomiędzy Czołpinem, a Rowami rosła dębowo- bukowa puszcza. W wyniku działalności Morza Bałtyckiego na przełomie dziejów została ona pochłonięta przez jego wody. Dopiero kilka lat temu, po jednym ze sztormów, jaki nawiedził tą część wybrzeża Bałtyku, pozostałości lasu odsłoniły się spod piasku. Nie wiadomo, kiedy Bałtyk znów zasypie “zatopiony las”, albo go pochłonie w całości. Dlatego, jeśli tylko macie taką możliwość to zachęcamy Was, by go już teraz zobaczyć na własne oczy.

Zatopiony Las koło Czołpina
Zatopiony Las koło Czołpina

Zatopiony Las- co o nim wiemy? 

Zatopiony Las to pozostałość po puszczy bukowo- dębowej, jaka rosła w okolicach Czołpina około 3 tysiące lat temu. Została ona ścięta, albo spalona przez naszych przodków, a pozostałości z czasem zostały pochłonięte przez wody Bałtyku. W ten sposób znajdowały się one najpierw pod wodą, a następnie pod warstwą piasku, który został naniesiony wraz z falami. Dopiero ogromny sztorm, jaki nawiedził okolicę kilka lat temu, odsłonił pozostałości po pradawnym lesie.

Od tego czasu przyciąga turystów “głodnych” ciekawych miejsc okrytych nutką tajemniczości. “Zatopiony Las” ponownie zostaje powoli zasypywany przez niesiony z morzem piasek. To wyraźny znak, że warto się pospieszyć, jeśli chcecie zobaczyć ten “cud natury”, bo za niedługo może on znów zniknąć pod piaskiem i nie wiadomo kiedy zostanie na nowo odkryty przez kolejne pokolenia. 

Zobacz także: Wydma Czołpińska

Zatopiony Las koło Czołpina
Zatopiony Las koło Czołpina
Zatopiony Las koło Czołpina

Zatopiony Las- gdzie się znajduje?

Zatopiony Las znajduje się pomiędzy Czołpinem, a Rowami na wysokości Jeziora Dołgie Duże. Ze względu na fakt, iż jest to teren Słowińskiego Parku Narodowego, jest on objęty ścisłą ochroną. Oznacza to także, że aby tutaj dotrzeć należy poruszać się jedynie wyznaczonymi ścieżkami. Stąd, “zatopiony las” to propozycja dla osób lubiących wędrówki. Decydując się na wycieczkę do niego musimy się przygotować na kilkanaście kilometrów dreptania i to głównie po piaszczystym podłożu. 

Zatopiony Las koło Czołpina

Gdzie rozpocząć wycieczkę? 

Najbardziej optymalnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki są parkingi zlokalizowane w okolicach Czołpina i Smołdzińskiego Lasu (zaznaczone na mapie poniżej). Godzina postoju w tych miejscach to koszt 2 zł (stan na 2021 rok). 

Zatopiony las w okolicy Czołpina - jak dojść? [Słowiński Park Narodowy]

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

  • Wydmę Czołpińską i Latarnię Morską w Czołpinie
  • Wydmę Łącką
  • Jezioro Łebsko
  • Rowokół
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!