Zamek w Brzegu - zwiedzanie, dojazd, bilety
City Break Polska

Zamek w Brzegu – zwiedzanie, dojazd, bilety

Zamek w Brzegu- historia

Historia zamku w Brzegu sięga czasów średniowiecznych, kiedy to Piastowie zdecydowali o budowie w tym miejscu swojej siedziby. Przypuszcza się, że to książe legnicki, Henryk Brodaty miał decydujący głos o tym, gdzie wznieść warownię. Do XVII wieku, budowla ta miała charakter typowo obronny. Wówczas, władzę w Brzegu przejął książe Jerzy II, który przebudował gotycki zamek w elegancką, renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem był dziedziniec otoczony krużgankami. Świetność zamku w Brzegu nie trwała długo. W 1741 roku został on zbombardowany przez wojska pruskie i przez ponad 200 lat pozostawał ruiną. W latach 60. XX wieku zdecydowano o jego odbudowie. Prace trwały ponad 20 lat, aż w końcu w 1988 roku można było znów cieszyć się jego pięknem. 

Brama wjazdowa do Zamku w Brzegu z popiersiami przedstawicieli dynastii Piastów
Brama wjazdowa do Zamku w Brzegu z popiersiami przedstawicieli dynastii Piastów
Spacerując samotnie krużgankami można się przenieść w czasy renesansu.Zamek w Brzegu
Spacerując samotnie krużgankami można się przenieść w czasy renesansu. Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu- zwiedzanie

Aktualnie, zamek w Brzegu jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Zorganizowane są tutaj wystawy, które mają za zadanie przybliżyć dzieje tego rodu. Na nas ogromne wrażenie zrobiła wystawa ukazująca sarkofagi władców piastowskich, z najokazalszym należącym niegdyś do księcia Jerzego II. Inne wystawy jakie można oglądać to, m.in. śląskie rzeźby sakralne, czy galeria ikon. 

Zobacz również Arboretum w Lipnie

Sarkofag księcia Jerzego- inicjatora przebudowy brzeskie zamku w renesansową rezydencję
Sarkofag księcia Jerzego- inicjatora przebudowy brzeskie zamku w renesansową rezydencję

Dziedziniec zamkowy

To, co dla nas okazało się najciekawsze znajdowało się na zewnątrz brzeskiego zamku. Ogromne wrażenie zrobiły na nas dziedziniec otoczony krużgankami, który bardzo przypomina ten, który znamy z krakowskiego Wawelu. Warta uwagi jest również brama wjazdowa z portalem, na którym umieszczono popiersia królów i książąt piastowskich. Co istotne, zamek w Brzegu, w 2018 roku otrzymał status Pomnika Historii, dzięki czemu jest on objęty ścisłą ochroną. 

Dziedziniec zamkowy jest otoczony z trzech stron krużgankami w stylu renesansowym.Zamek w Brzegu
Dziedziniec zamkowy jest otoczony z trzech stron krużgankami w stylu renesansowym.Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu- bilety i godziny otwarcia

Zamek udostępniony jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli od 10.00 do 17.00. Ceny biletów są uzależnione od liczby wystaw, jakie chcemy odwiedzić. Pełny cennik jest dostępny TUTAJ.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *