Zamek Księcia Henryka to XIX-wieczny dworek myśliwski wzniesiony na szczycie Wzgórza Grodna (504 m n.p.m.) będącego najwyższym wzniesieniem, tzw. Wzgórz Łomnickich. Położony jest on między Sosnówką, a Marczycami. Z jego wieży roztacza się przepiękna panorama obejmująca swym zasięgiem Karkonosze z najwyższą Śnieżką, a także Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na Wzgórze Grodna prowadzą krótkie i łatwe szlaki. My, zdecydowaliśmy się na wędrówkę z Sosnówki.
Zamek Księcia Henryka- krótka historia
Historia Zamku Księcia Henryka sięga roku 1806. Wtedy to, książę Heinrich LXII von Reuss nakazał wznieść na Wzgórzu Grodna zameczek myśliwski. Obiekt na cześć jego pomysłodawcy nazwano Heinrichsburg. W 1817 roku wzniesiono wieżę widokową, a także fundamenty pawilonu. Dopiero w 1841 roku budowla została ukończona i zyskała dzisiejszy wygląd. Obiekt powstał prawdopodobnie w wyniku zazdrości księcia Henryka von Reussa wobec pięknego zamku Chojnik należącego do rodu Schaffgotschów.
Zamek Księcia Henryka- jak dojść?
Na Zamek Księcia Henryka można dotrzeć z:
- Marciszowa- niebieskim szlakiem;
- Staniszowa- żółtym szlakiem;
- Sosnówki- żółtym szlakiem;
My zdecydowaliśmy się na ostatnią opcję. Z drogi wojewódzkiej nr 366 łączącej Kowary z Piechowicami, zjeżdżamy w Sosnówce w lokalną drogę prowadzącą do Staniszowa (na skrzyżowaniu znajduje się kierunkowskaz wskazujący drogę na Zamek Księcia Henryka). Przejeżdżamy obok ustrojonego przystanku nazwanego “Zamek Księcia Henryka” i skręcamy w lewo, w wąską i stromą drogę. Dojeżdżamy do rozległej polany z widokiem na Zalew Sosnówka, gdzie wyznaczono parking dla samochodów osobowych. Parkując w tym miejscu, od razu znajdujemy się na żółtym szlaku, którym dotrzemy na szczyt Wzgórza Grodna.
Zobacz także: Zamek Chojnik
Szlak żółty z Sosnówki
Szlak żółty prowadzi początkowo asfaltową drogą, którą docieramy do szlabanu ograniczające wjazd do lasu. Od tego momentu trasa na Zamek Księcia Henryka wiedzie szeroką, leśną ścieżką. Po kilku minutach szlakowskazy nakazują nam skręcić w lewo. Idziemy po łagodnie wznoszącej się do góry dróżce, której pokonanie nie powinno nikomu sprawić żadnego kłopotu. Dopiero przed samym szczytem ścieżka robi się nieco bardziej stroma, a jej pokonanie wymaga włożenia trochę więcej wysiłku niż dotychczas. Po ok. 30 minutach wędrówki stajemy tuż obok Zamku Księcia Henryka na szczycie Wzgórza Grodna.
Piękna panorama na Karkonosze
Przy zamku znajduje się sporo ławeczek i miejsce na ognisko. Można, więc tu przyjść i dłużej posiedzieć, by móc nacieszyć się piękną panoramą, jaka się stąd rozpościera. Sprzed zamku możemy dojrzeć całe Karkonosze ze Śnieżką, Śnieżnymi Kotłami, czy Szrenicą. Do tego widoczne są Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem, a także Kotlina Jeleniogórska. Jeszcze lepsze widoki są z wieży widokowej zamku, jednak jest on udostępniony dla turystów tylko w okresie maj- październik w godzinach 9-17. Nam niestety nie udało się zobaczyć jego wnętrza.
Do Sosnówki schodzimy po własnych śladach. Na parkingu meldujemy się już po 30 minutach od opuszczenia szczytu Wzgórza Grodna.
Zobacz także: Sępia Góra- opis szlaku
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!