Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia

Zamek Grodno to jedna z piękniej położonych warowni na Dolnym Śląsku. Obiekt został wzniesiony w XIII wieku na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) w celu ochrony traktu handlowego biegnącego Doliną Bystrzycy. Pierwszym gospodarzem zamku był książę świdnicki, Bolko I. Malownicze położenie zamku przyciąga wielu turystów. Również i my po obejściu dookoła pobliskiego Jeziora Bystrzyckiego skusiliśmy się na to, by zobaczyć ten obiekt od środka. 

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zamek Grodno- gdzie się znajduje?

Zamek Grodno położony jest w miejscowości Zagórze Śląskie. Można do niego dojść z centrum wsi, gdzie znajduje się kilka parkingów. Prowadzą do niego aż 3 szlaki turystyczne o kolorach niebieskim, żółtym oraz czerwonym. Jakby tego było mało, to dodatkowo droga do zamku oznakowana jest licznymi tablicami informacyjnymi. Czas potrzebny do pokonania tego odcinka to 10-15 minut.

Innym wariantem dotarcia na Zamek Grodno jest rozpoczęcie wędrówki przy Jeziorze Bystrzyckim. Od strony kładki na szczyt góry Choina prowadzi szlak o kolorze żółtym oraz czerwonym. Czas potrzebny na dojście tą drogą to ok. 15-20 minut.

Zamek Grodno- historia

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze wzmianki na temat Zamku Grodno pochodzą z XIII wieku. Wtedy to, książę świdnicki Bolko I wzniósł na szczycie góry Choina warownię, która miała na celu ochronę traktu handlowego prowadzącego Doliną Bystrzycy. Zamek znacząco rozbudowano w XIV wieku. Wówczas zyskał on, m.in. wieżę. W XV wieku warownia przeszła w ręce lokalnych rozbójników, co nie przynosi chluby w jej historii. Natomiast wiek XVI to intensywna przebudowa obiektu w styl renesansowy.

Powstał wtedy dolny dziedziniec, brama wjazdowa, budynki gospodarcze, a także przepiękne zdobienia na portalach. Początek końca zamku rozpoczął się w okresie wojny trzydziestoletniej. Zniszczona warownia niedługo potem została podpalona. W XVIII wieku stała się ruiną. Na początku XIX wieku chcieli ją rozebrać lokalni chłopi w celu pozyskania materiałów do budowy swoich domostw. Zamek, jednak został uratowany i rozpoczęto jego adaptację do celów turystycznych. Od początku XX wieku aż po dzień dzisiejszy jest on częstym celem turystycznym.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zwiedzanie zamku

Zwiedzanie Zamku Grodno od poniedziałku do piątku odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 1,5 godziny. Niestety w soboty i niedzielę przewodnik jest niedostępny, a zamek można zwiedzać tylko i wyłącznie indywidualnie. Są, jednak udostępnione audioprzewodniki, które można wypożyczyć. My o tym fakcie dowiedzieliśmy się niestety dopiero po wizycie na zamku, więc nie powiemy nic na temat ich jakości i jak sprawdzają się podczas zwiedzania. My korzystaliśmy jedynie z tablic informacyjnych ustawionych w każdym ze zwiedzanych pomieszczeń, które dość szczegółowo je opisują.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zwiedzanie obiektu rozpoczynamy od dziedzińcu zamku dolnego. Znajduje się tutaj karczma, sklepik z pamiątkami, a także kasa biletowa (aktualny cennik biletów za wstęp do zamku można sprawdzić TUTAJ). Po przejściu przez bramę zamkową, obok Lipy sądowej, przy której przed laty odbywały się sądy, ruszamy ku zamkowi górnemu. W jego wnętrzach czeka na nas sala tortur zlokalizowana w jednym z lochów. Zaprezentowane są tutaj różne przyrządy, którymi kat posługiwał się w czasie swoich działań w okresie średniowiecza.

Tuż obok sali tortur znajduje się loch księżniczki Małgorzaty, w którym możemy zobaczyć jej szkielet (tak naprawdę należy do kogoś zupełnie innego) i poznać jej tragiczną miłosną historię. Nie będziemy jej tutaj przytaczać, a chęć jej poznania niech będzie jednym z powodów, dla których będziecie chcieli odwiedzić zamek.

Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia
Szkielet Małgorzaty
Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia
Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia

Kolejno czeka na nas sala rycerska, myśliwska i dwie sale książęce. Zwiedzając je, warto patrzeć na takie detale jak zdobienia portali, potężną grubość ścian zamku, bądź poszukiwać miejsc, w których znajdowały się zamkowe toalety. Warto także zwrócić uwagę, że w niektórych miejscach ściany zamku stanowi goła skała, na której to wzniesiono warownię. Niestety od 2020 roku nie jest możliwe zwiedzanie zamkowej wieży, z której rozpościera się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie.

Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia
Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia

Ciekawym elementem zwiedzania zamku jest za to wizyta w Centrum Bioedukacji Multimedialnej. Są to nowocześnie wyposażone sale zamkowe, w których możemy przyswoić informację na temat rezerwatu przyrody Góra Choina, który znajduje się w obrębie warowni. Możemy zobaczyć tutaj przedstawicieli świata roślin i zwierząt, w tym gatunki ściśle chronione. Czekają także na nas filmy edukacyjne, a swoją wiedzę możemy sprawdzić w licznych quizach.

Zobacz także: Szwajcaria Lwówecka

Zamek Grodno- zwiedzanie, dojazd, opinia

Zamek Grodno- czy warto odwiedzić?

Zamek Grodno to jeden z ciekawszych i piękniej położonych zamków na całym Dolnym Śląsku. Warownia nam się podobała, tak samo jak jej ekspozycja. Zwiedzanie zamku zajęło nam ok. 1,5 godzin, przy czym staraliśmy się dokładnie wszystko oglądać i czytać wszelkie informacje. Negatywną ocenę musimy, jednak wystawić osobie obsługującej kasę biletową, która nas nie poinformowała o możliwości wypożyczenia audioprzewodnika (co ważne całkowicie bezpłatnie!). Również uważamy, że ceny biletów w porównaniu do innych tego typu obiektów w okolicy są odrobinę za wysokie. Mimo wszystko, jeśli jesteście w okolicy, to polecamy Wam, by zobaczyć Zamek Grodno na własne oczy.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!