spotkania z filmem górskim
Kino Sokół w Zakopanem

Na początku września w Zakopanem odbyły się 15 Spotkania z Filmem Górskim. Podczas nich, można było oglądać 50 h filmów, biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Odbyły się także spotkania z wspaniałymi Ludźmi Gór.

spotkania z filmem górskim
Główny namiot

Swoją obecność na tym wydarzeniu zawdzięczamy BloGÓRsferze, czyli społeczności blogów o tematyce górskiej. W ramach Festiwalu w namiocie PZU odbyły się prelekcje z naszym udziałem, w których opowiadaliśmy o swoich podróżach i bezpieczeństwie.

Po raz pierwszy podczas tego spotkania zostały zorganizowane Mistrzostwa Świata w Boulderingu, największa wspinaczkowa impreza w Europie.

W ramach Akademii Górskiej przebiegały warsztaty z wspinaczki, nawigacji w górach oraz pierwszej pomocy. 

Mieliśmy okazję obejrzeć premierowo  zwiastun filmu ,, Broad Peak’’, Leszka Dawida wraz z  materiałami making of ze zdjęć zrealizowanych w Karakorum, Alpach oraz Zakopanem. Po premierze odbyła się rozmowa z producentami filmu a także z głównym bohaterem wcielającym się w rolę Maćka Berbeki- Ireneuszem Czopem. 

Broad Peak

Wśród gości pojawili się m.in. Krzysztof Wielicki, Alessandro Filippini i Alex Txikon, którzy opowiedzieli o wyprawach na K2. Wypytywani o receptę na zdobycie tej góry zimą, nie chcieli zdradzać zbyt wiele. Wspomnieli o zebraniu międzynarodowej grupy wspinaczy. Zażartowali też, że aby zdobyć K2 zimą należy wejść na szczyt latem i zostać tam aż do zimy. 

Denis Urubko opowiedział o samotnym przejściu nowej drogi na Gasherbrumie w 24 h, do której przygotowywał się wraz z swoją żoną. Niestety z powodów zdrowotnych Maria została w bazie, ale jak twierdzi Denis ,,dała by radę, ale wtedy to przejście trwało by na pewno o jeden do dwóch dni dłużej. 

Monika Witkowska w swojej prezentacji zabrała nas na Manaslu. Mieliśmy okazję porozmawiać z nią chwilę w strefie książki.

Zakopane: 15. Spotkanie z Filmem Górskim

Swoją godzinę miał również Chris Bonington urodzony w 1934 r., który swoją przygodę ze wspinaczką zaczął w wieku lat 16 i jeszcze nie mówi basta. 

Na scenie dużego namiotu stanęli również Piotr Pustelnik, Dariusz Załuski, Andrzej i Michał Ciszewscy oraz wiele, wiele innych znakomitych postaci związanych z górami!

Zakopane: 15. Spotkanie z Filmem Górskim

Program był bogaty w wiele atrakcji, ale nie bylibyśmy sobą nie wychodząc na górskie szlaki.

Było to nasze pierwsze spotkanie z festiwalem górskim, w którym mogliśmy brać czynny udział. Nie możemy doczekać się kolejnych. Do zobaczenia za rok!

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!