Zadzierna to szczyt o wysokości 724 m n.p.m. znajdujący się w Sudetach Środkowych. Jest on klasyfikowany jako najwyższe wzniesienie tzw. Bramy Lubawskiej leżącej pomiędzy Górami Kruczymi, Karkonoszami a Rudawami Janowickimi. Na wierzchołku Zadziernej znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się nietuzinkowa panorama, dla której zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Mamy dwie możliwości dostania się na szczyt Zadziernej: możemy wyruszyć z miejscowości Paprotki albo z Bukówki. Oba warianty mają podobną długość i wyprowadzają na szczyt po ok. 40 minutach.
Zadzierna z Bukówki
My na Zadzierną wybraliśmy się z okolic wsi Bukówka. Dojechaliśmy w pobliże wałów otaczających zalew o tej samej nazwie. Samochód zostawiliśmy wzdłuż drogi i to właściwie jedyna opcja parkingu w tej okolicy. Na szlak ruszamy z przemiłą rodzinką wolnymkrokiem.pl, Karoliną z karolizdaniem.pl, a także Krzyśkiem z Sudeckiej Informacji Turystycznej sudety.pro.
Od strony zalewu idziemy wzdłuż drogi w stronę zabudowań wsi. W końcu natrafiamy na sporej wielkości kierunkowskaz pokazujący nam, że jeśli chcemy dostać się na Zadzierną, to musimy skręcić w lewo. Tutaj także odnajdujemy czerwone szlakowskazy, które będą nam towarzyszyć podczas dzisiejszej wędrówki. Ścieżka od razu przyjmuje dość spore nachylenie. Odczuwamy to dość boleśnie, bo Tosia wybrała akurat drzemkę w nosidle. 20 kilogramów na plecach to dość duży dyskomfort, ale taki wysiłek wynagradzają piękne widoki, jakie otwierają nam się już po kilku minutach marszu. Widoczny jest, m.in. Kralovecky Spicak, czy Kruczy Kamień. Szczyty te znajdują się w okolicach Lubawki i podobno są całkowicie pozbawione turystów. Musimy to kiedyś sprawdzić!
Po pokonaniu pierwszego bardziej stromego odcinka następuje niewielkie wypłaszczenie. Gdy wydaje nam się, że docieramy pomału na szczyt Zadziernej, to jakby na złość ścieżka znów staje się stroma. Jednak dla pocieszenia powiemy Wam, że jak już pokonacie ten fragment, to naprawdę znajdziecie się już w pobliżu wierzchołka. Docieramy tu po prawie 2 kilometrach wędrówki, których pokonanie zajęło nam blisko 40 minut.
Zadzierna- wyjątkowa panorama, jakiej się nie zapomina
W pobliżu najwyższego punktu naszej wycieczki, po prawej stronie od szlaku znajduje się formacja skalna, na której zawieszono tablicę z informacją, że znajdujemy się na terenie lasów kamiennogórskich. To, co jednak dla nas ciekawsze znajduje się po lewej stronie od ścieżki znakowanej czerwonymi szlakowskazami. To punkt widokowy, ulokowany na skałkach znajdujących się w pobliżu partii szczytowej. W celu zwiększenia bezpieczeństwa został on ogrodzony barierkami, jednak i tak należy zachować tu szczególną ostrożność. Zwłaszcza że widoki są oszałamiające. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się Zalew Bukówka. To sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Bóbr, który pełni przede wszystkim rolę retencyjną. Poza tym jest miejscem rekreacji i aktywnego wypoczynku.
Co jeszcze widać z punktu widokowego na Zadziernej? Świetnie widoczne są Góry Krucze, inne wzniesienia Bramy Lubawskiej, a także zachodnia część Karkonoszy ze Śnieżką w roli głównej. Dojrzymy także Rudawy Janowickie z najwyższym ich szczytem Skalnikiem, a także Wysoką Kopą, u podnóża której leżą Kolorowe Jeziorka.
Zobacz także: Schronisko pod Muflonem
Zachwycać się nad tym widokiem można długie minuty. Zwłaszcza że w pobliżu punktu widokowego znajduje się ławeczka, na której można przysiąść, napić się herbaty, czy coś przegryźć. Wszystko w takich okolicznościach przyrody smakuje dużo lepiej! A i nie zapomnijcie sobie zrobić zdjęcia w ramce z hashtagiem #zdobywcazadziernej! Wiemy, że są różne opinie na temat tej ramki, która nieco szpeci krajobraz, ale dzięki niej o Zadziernej z Instagrama dowiedziała się spora rzesza ludzi.
Wracamy po własnych śladach
Ze szczytu Zadziernej do samochodu wracamy po własnych śladach. Zejście zajmuje nam znacznie mniej czasu niż podejście do góry. Przy aucie jesteśmy już po 20 minutach od opuszczenia szczytu. Jak widzicie, Zadzierna idealnie nadaje się na szybki wypad, gdy nie mamy zbyt dużo czasu, albo gdy chcemy zarazić kogoś miłością do gór. Widok, jaki się rozpościera z jej wierzchołka, z pewnością gwarantuje takie doznania!
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!