Ząbkowice Śląskie udało nam się zwiedzić przy okazji Festiwalu Podróżnik- Krok Dalej. 

Mury obronne
Mury obronne

Zabudowa miasta- Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie bardzo przypominają inne tego typu miejscowości w województwie dolnośląskim. Rynek, odnogi ulic od niego i długa ulica wokół okalająca Stare Miasto. Typowa zabudowa średniowieczna jest tutaj widoczna aż nadto. Po pierwsze widoczne są mury obronne wokół miasta. Zrekonstruowane, dobrze zachowane, można je zwiedzać spacerując alejkami parku. Kulminacyjnym momentem spaceru wzdłuż nich jest zwrócenie uwagi na tzw. Basztę Gołębia, która liczy sobie już przeszło 500 lat, a nadal zachwyca mieszkańców i przyjezdnych. 

Baszta Gołębia
Baszta Gołębia

Festiwal na Zamku- Ząbkowice Śląskie

Kolejnym zabytkiem, który pamięta średniowiecze jest zamek, a raczej jego ruiny. To właśnie tutaj odbywał się festiwal podróżniczy, w którym braliśmy udział. Niestety nie wiemy jak wygląda jego zwiedzanie, jednak w trakcie trwania festiwalu mogliśmy zobaczyć duży dziedziniec, lochy i podziemia. Myślę, że jeszcze tutaj wrócimy, kiedy będzie możliwość jego zwiedzenia i dowiedzenia się trochę o jego historii. 

Ruiny Zamku
Ruiny Zamku
Ruiny Zamku
Ruiny Zamku

Krzywa Wieża- Ząbkowice Śląskie

Zabytkiem Starego Miasta, którego nie wypada ominąć jest Krzywa Wieża. Warto zaznaczyć, że jest to najwyższy odchylony budynek, który możemy podziwiać w naszym kraju. W jaki sposób powstał owy odchył od pionu, który wynosi na dzień dzisiejszy 2,14 m? Przypuszcza się, że jest on wynikiem ruchów tektonicznych, które miały miejsce pod koniec XVI w. w pobliskim Bardzie. Wieża to tak naprawdę dzwonnica pobliskiego kościoła św. Anny, który sam w sobie również jest ciekawym zabytkiem. Na wieże można się wdrapać (cena biletu 7zł normalny i 3 zł ulgowy) i podziwiać z jej szczytu panoramę Ząbkowic Śląskich oraz okolicznych szczytów. 

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Miasto, które zaskakuje budowlami

Przechadzając się po Ząbkowicach Śląskich należy zwrócić uwagę ponadto na tutejszy ratusz. Budynek na centralnym placu to dzieło XIX wieczne. Typowa neogotycka budowla jest naprawdę piękna i warto dłużej jej się poprzypatrywać. 

Ratusz miejski w Ząbkowicach Śląskich
Ratusz miejski w Ząbkowicach Śląskich

Frankenstein??

Co warto jeszcze wiedzieć o Ząbkowicach Śląskich? Z pewnością ciekawą informacją jest ta, że do 1945 r. miasto te nazywało się Frankenstein. Na pamiątkę owego faktu, każdego roku odbywa się festiwal Frankensteina. 

Szukasz noclegu w Ząbkowicach Śląskich?
Sprawdź ofertę od booking.com!

Niestety, Ząbkowice Śl. tak jak większość miast w okolicy są bardzo zaniedbane. Szkoda, że tego typu magiczne, tajemnicze zabytkowe miejscowości niszczeją na naszych oczach.Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!