Site icon www.manawpodrozy.pl

Wzgórze Gedymina – wieża widokowa w Szczawnie-Zdrój (szlak, dojazd, mapa)

Wzgórze Gedymina - wieża widokowa w Szczawnie-Zdrój (szlak, dojazd, mapa)

Wzgórze Gedymina to szczyt wznoszący się na wysokość 532 m n.p.m, na którego szczycie wznosi się 33-metrowa wieża widokowa. Leży on w pobliżu takich miejscowości jak Wałbrzych i Szczawno-Zdrój. Inaczej zwany jest Górą Parkową. Etymologia tej nazwy związana jest z tym, że położony jest on w Parku Zdrojowym uzdrowiskowej części tej drugiej miejscowości. Wzgórze Gedymina przed II wojną światową było miejscem spotkań kuracjuszy, mieszkańców okolicznych miejscowości, a także europejskiej arystokracji. Na szczycie znajdowała się gospoda, zwana Belwederem. Były tu dwie skocznie narciarskie, tor saneczkowy, a u podnóża wzniesienia funkcjonowało pole golfowe. Aktualnie trwają prace, by Wzgórze Gedymina znów stało się centrum spotkań ludzi. Jednym z elementów tych działań jest nowo wybudowana wieża widokowa. 

Wieża widokowa – Wzgórze Gedymina

Wzgórze Gedymina- wieża widokowa w Szczawnie-Zdrój

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina została otwarta 9 lipca 2022 roku. To 33-metrowa stalowo drewniana konstrukcja. Posiada ona dwa tarasy widokowe: jeden znajduje się 17 metrów, a drugi 27 metrów nad ziemią. To, co wyróżnia ją od innych wież widokowych to zrezygnowanie ze schodów na rzecz spiralnej, drewnianej pochylni. Dzięki takiemu zabiegowi wieża jest dostępna dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, a także dla rodziców z wózkami dziecięcymi. 

Wstęp na wieżę w Szczawnie-Zdroju jest bezpłatny. Jedyne ograniczenie wiąże się z ilością osób mogącą jednocześnie na niej przebywać. Ograniczono ją do 80 ludzi. Przy przekroczeniu tej liczby, bramka wejściowa na wieże automatycznie się zamyka. 

Na wieżę wchodzi się po pochyłej platformie. Wzgórze Gedymina
Tosia na wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina, w tle Szczawno-Zdrój

Co widać z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina?

A co zobaczymy z tarasów widokowych wieży na Wzgórzu Gedymina? Z pierwszego niewiele. Oprócz okolicznych drzew nie widać nic więcej. Dużo lepiej sytuacja wygląda na wyższym tarasie. Dojrzeć z niego możemy, m.in. 

Podziwianie panoramy ułatwiają zamontowane na wieży tablice informacyjne. 

Zobacz także: Ścieżka Hochbergów- opis szlaku

Wzgórze Gedymina- widok na Szczawno-Zdrój i Trójgarb
Wzgórze Gedymina- widok na Chełmiec
Wzgórze Gedymina- Borowa i Góry Kamienne
Wzgórze Gedymina- widok na Wałbrzych
Jedna z tablic z panoramą widoczną z wieży widokowej

Istotną informacją dla wielu osób jest fakt, że wieża się cały czas porusza, a im wyżej, tym jej ruchy są coraz bardziej odczuwalne. W czasie naszego pobytu, niektóre osoby z tego powodu rezygnowały z wejścia na tarasy widokowe. 

Zobacz także: Gomólnik Mały- platforma widokowa

Wzgórze Gedymina- jak dotrzeć na wieżę widokową?

Najkrótszy wariant dotarcia na Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju to rozpoczęcie wycieczki na ulicy Narciarskiej w tym mieście. Znajduje się tu parking mogący pomieścić kilkadziesiąt samochodów. Podążając z niego do Parku Zdrojowego mijamy również plac zabaw, a także tor do jazdy rowerem. Znajdują się one na tzw. Słonecznej Polanie, w tym samym miejscu, gdzie przed laty funkcjonowało pole golfowe. Z ulicy Narciarskiej na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina mamy ok. 1 kilometr drogi. Trasę wyznaczają specjalne tabliczki, a także niebieskie szlakowskazy. 

Kierunkowskaz wskazujący drogę na wieżę widokową
W Parku Zdrojowym, w drodze na szczyt

Drugą opcją dotarcia do wieży jest spacer po alejkach parku zdrojowego, którymi dotrzemy do wieży. Nam ten wariant najbardziej przypadł do gustu, a zagubienie się w parkowych alejkach, wzdłuż których rosną zabytkowe drzewa było bardzo przyjemnym przeżyciem. 

Inną możliwością wejścia na szczyt jest wyruszenie na wycieczkę z Wałbrzycha z dzielnicy Piaskowa Góra. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version