Sudety Wzgórza Niemczańsko- Strzelińskie

Wzgórza Strzelińskie: Gromnik- najwyższe wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku

Szczyt Gromnika
Szczyt Gromnika

Gromnik (393 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich, które rozciągają się pomiędzy Strzelinem, Ziębicami, a Przewornem w województwie dolnośląskim. Wejście na niego jest krótkie, więc idealnie nadaje się na spędzenie jednego z jesiennych dni na łonie przyrody, w rodzinnej atmosferze. Na szczycie znajduje się wieża widokowa oraz ruiny średniowiecznego zamku, które są sukcesywnie odkrywane przez archeologów. 

Szlak wiodący na Gromnik
Szlak wiodący na Gromnik

Jak dojechać pod Gromnik?

Bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód, skąd następnie prowadzą najkrótsze szlaki dojściowe na Gromnik, znajduje się przy szosie wiodącej z Przeworna do Białego Kościoła, w jej najwyższym punkcie (ok. 330 m n.p.m.). My radzimy dojechać tutaj od strony Przeworna, bo z przeciwnej, stan nawierzchni drogi jest tragiczny. 

Szlak wiodący na Gromnik
Szlak wiodący na GromnikSzlaki na Gromnik

Z parkingu na szczyt Gromnika prowadzą dwa szlaki (czerwony oraz żółty). Ścieżka prowadząca wzdłuż nich wiedzie po drewnianych schodach. Obok niej ustawione zostały tablice informacyjne, na których można przeczytać o przedstawicielach świata fauny i flory, których możemy spotkać wędrując po Wzgórzach Strzelińskich. Ścieżka ta ma zaledwie 300 metrów długości, na których wznosimy się 60 metrów do góry. W zależności od naszego tempa jej przejście nie powinno nam zająć więcej niż 10 minut. 

Istnieje możliwość wejścia na szczyt Gromnika okrężną ścieżką bezszlakową. Jest ona znacznie mniej stroma, stąd polecana jest szczególnie rodzicom z wózkami, rowerzystom, czy osobom ze słabszą kondycją. 

Na szczycie Gromnika
Na szczycie Gromnika

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJ

Szczyt z nutką historii

Przypuszczalnie, na Gromniku, podobnie jak na niedalekiej Ślęży, znajdował się ośrodek wierzeń pogańskich. Pierwsze wzmianki o lokalizacji w tym miejscu grodu są datowane na IX w. n.e. Jak podają źródła swoją siedzibę mieli tutaj Ślężanie. 

W XV w. na szczycie Gromnika ród Czirnów wzniósł zamek. Niestety nie zapisał się ten moment w chlubnej historii Wzgórz Strzelińskich. Czirnowie napadali na kupców jadących z Czech do Wrocławia. Rabowali również Brzeg, czy Zamek Biskupi w Otmuchowie. Ich zachowanie nie spodobało się biskupom wrocławskim, którzy po oblężeniu zamku zburzyli go. Ród Czirnów jednak szybko odbudował swoją siedzibę. Dzisiaj jej ruiny są sukcesywnie odsłaniane przez archeologów i możemy je oglądać będąc na szczycie. 

Szczyt, ponownie na popularności zyskał pod koniec XIX w. Okoliczni mieszkańcy chętnie odwiedzali to miejsce. W związku z tym wzniesiono tu gospodę oraz wieżę widokową. Obie budowle zostały zniszczone w wyniku działań wojennych w 1945 r. 

Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku

Wieża widokowa na szczycie Gromnika

Na szczycie Gromnika znajduje się wieża widokowa, wybudowana w 2012 r. Niestety (stan na wrzesień 2019 r.), wieża ze względu na uszkodzenia schodów jest zamknięta i narazie nie wiadomo kiedy zostanie przywrócony na niej ruch turystyczny. 

Z wieży widokowej rozpościera się panorama na Góry Sowie, Bardzkie, Wałbrzyskie, a w kierunku północnym na Nizinę Śląską. Z informacji uzyskanych od gminy Przeworno wynika, że wieża jest otwarta w weekendy w okresie letnim oraz w czasie odbywanie się na szczycie wszelkiego rodzaju pikników, np. turnieju rycerskiego (oczywiście, gdy zostaną naprawione schody). 

Wieża widokowa na Gromniku
Wieża widokowa na GromnikuMoże Cię zainteresuje? Arboretum w Wojsławicach- czy warto je odwiedzić?

You may also like...

7 Comments

 1. Bardzo pomocny wpis i porady.

  1. Dziękujemy za miłe słowa:)

 2. Cieszę się, że odwiedziliście Gromnik. Mam prośbę o poprawienie Białego Krzyża na Biały Kościół. Jednocześnie zapraszam na wędrówkę po geologicznych atrakcjach tego regionu, a jest ich sporo, łącznie z samym Gromnikiem, skałkami pod Borową i niedaleko położoną Skałką Goethego. Wszystkie szczegóły i jak trafić są tu http://geopark.org.pl/geostanowiska.php oraz na aplikacji GeoWNS.
  Pozdrawiam serdecznie
  Hanka

  1. Dzięki za czujność, nasz błąd;)
   A Skałki Goethego chętnie odwiedzimy;)

 3. Zdecydowanie lepsza trasa (dłuższa) szlakiem czerwonym z leśniczówki w miejscowości Gościęcice. Ok 6 km

 4. A ja z kolei polecam zrobić pętlę z Gościęcic czerwonym szklakiem do skrzyżowania po Dębem następnie w lewo szlakiem niebieskim w stronę miejscowości Krzywina, kolejno żółtym na Gromnik, ze szczytu zółtym, później żółty łączy się z czerwonym i z powrotem do Gościęcic. Trasa będzie miała coś około 17-18 km ale naprawdę warto.

  1. Super:) Musimy sprawdzić te tereny, gdyż ich dogłębnie nigdy nie odwiedziliśmy

Dodaj komentarz