Wysokie Beskid Niski

Wysokie (657 m n.p.m.) to jeden z najpiękniejszych szczytów w całym Beskidzie Niskim. Położony w sercu Magurskiego Parku Narodowego, z dala od wsi i jakiejkolwiek cywilizacji. Co więcej, w przeciwieństwie do większości w pełni zalesionych szczytów, Wysokie charakteryzuje się występowaniem na jego zboczach rozległych polan. Gwarantują one wyjątkowe widoki. Ich podziwianie ułatwia niewielka wieża widokowa znajdująca się na wierzchołku. Można z niej dostrzec nawet Tatry!

Pod szczytem Wysokie
Pod szczytem Wysokie

Wysokie – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Na mapie Beskidu Niskiego, Wysokie musicie szukać na południe od miejscowości Krempna. To bardzo ważna miejscowość dla Magurskiego Parku Narodowego. W niej swoją siedzibę ma jego dyrekcja. Tutaj także funkcjonuje ogólnodostępny Ośrodek Edukacyjny. Warto tu także zobaczyć przepiękną zabytkową cerkiew.

Krempna - cerkiew
Krempna – cerkiew
Krempna - wnętrze cerkwi
Krempna – wnętrze cerkwi

Wróćmy jednak do szlaku. Z Krempnej na Wysokie mam ok. 7 kilometrów (i to w jedną stronę!). Znaczna większość trasy przebiega drogą asfaltową (ok. 5 km), ale mamy sposoby na to, aby te odległości znacząco skrócić. 

Droga asfaltowa, o której mówimy przebiega przez teren Magurskiego Parku Narodowego. W okresie od 1 września do końca kwietnia nie ma żadnych zakazów, które by ograniczały poruszanie się nią. Wtedy wystarczy dojechać do miejsca, gdzie szlak zielony skręca z asfaltu w las i po 2 km dojść na Wysokie. W tym miejscu znajduje się zatoczka na kilka samochodów.

Zatoczka przy szlaku na Wysokie
Zatoczka przy szlaku na Wysokie

W okresie od 1 maja do końca sierpnia również jest szansa, by dojechać do tego miejsca autem. Ale uwaga! Magurski Park Narodowy wydaje na taki przejazd pozwolenia. Są one ograniczone do 30 sztuk na dzień. Jak takie pozwolenie otrzymać? Wystarczy przed wjazdem na tę drogę wysłać smsa na podany pod znakiem numer. Wówczas w ciągu kilkunastu sekund otrzymujemy wiadomość zwrotną potwierdzającą lub “nie” możliwość wjazdu. Tą drogą możemy wtedy przejechać przez dawną wieś Żydowskie aż do wsi Ożenne. 

Ostatnia szansa na skrócenie spaceru o jakiś kilometr to pozostawienie samochodu przed znakiem zakazu i ruszenie na trasę pieszo. Nam udało się otrzymać pozwolenie na wjazd, choć w Krempnej byliśmy po południu w sierpniu. Jak widać, nawet w wakacje ta okolica nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród turystów. 

Szlak na Wysokie jest bardzo malowniczy
Szlak na Wysokie jest bardzo malowniczy

Wysokie – jak wygląda szlak?

Szlak na Wysokie jest znakowany na kolor zielony. Pamiętajmy, aby nie zbaczać tutaj ze znakowanych ścieżek, ponieważ cały czas znajdujemy się na terenie Parku Narodowego. Początkowo maszerujemy lasem, jednak nie trwa to zbyt długo. Docieramy do sporej wielkości łąki, na której znajduje się wiata turystyczna. Tutaj również jest niewielkie oczko wodne. Zostało ono stworzone sztucznie, aby zapewnić płazom odpowiednie warunki do rozrodu. 

Oczko wodne na początku szlaku
Oczko wodne na początku szlaku
Na szczyt od drogi asfaltowej mamy niecałe 2 kilometry
Na szczyt od drogi asfaltowej mamy niecałe 2 kilometry

Następnie przechodzimy przez mostek nad potokiem i zaczynamy mozolną wędrówkę do góry. Wysiłek, który wkładamy w pokonywanie kolejnych metrów jest wynagradzany przez niezwykle malownicze widoki, jakie się rozpościerają ze szlaku. Widoczna jest przepiękna dolina, w której do II wojny światowej znajdowały się domostwa dawnej wsi Żydowskie. Po jej drugiej stronie wznoszą się niedostępne dla turystów szczyty – Jaworzyna i Żydowska Góra. To najdzikszy zakątek Magurskiego Parku Narodowego.

Idąc pod górę nie warto się spieszyć. Podziwianiu widoków i chłonięcia pięknej panoramy sprzyjają ławeczki, które umiejscowiono wzdłuż szlaku. Wejście na Wysokie nie powinno od drogi asfaltowej zająć więcej niż 50-60 minut.

Malownicze widoki w drodze na Wysokie
Malownicze widoki w drodze na Wysokie
Wysokie (657 m n.p.m.) - panorama, szlak, dojazd
W drodze na szczyt mijamy liczne ławeczki
W drodze na szczyt mijamy liczne ławeczki
Fragmentami szlak na Wysokie prowadzi przez las
Fragmentami szlak na Wysokie prowadzi przez las
W drodze na szczyt
W drodze na szczyt
W drodze na szczyt
W drodze na szczyt

Wyjątkowa panorama ze szczytu!

Na wierzchołku szczytu Wysokie znajduje się niewielka wieża widokowa. Są także ławeczki, stolik oraz tablice obrazujące panoramę, jaka nas otacza. A jest, co tutaj pooglądać! Oprócz wspomnianych wcześniej szczytów Beskidu Niskiego widoczne są również te bardziej dostępne, jak np. najwyższy w całym paśmie Busov, a także Magura Małastowska, czy Kozie Żebro. Z wieży widokowej przy sprzyjających warunkach dostrzec możecie nawet i Tatry! Należy się ich doszukiwać na lewo od charakterystycznej sylwetki Busova. 

Jeśli nigdzie się nie śpieszycie to warto tu spędzić dłuższą chwilę. Takich magicznych widoków i wyjątkowego klimatu Beskidu Niskiego nie spotkacie chyba nigdzie indziej!

Wieża widokowa na szczycie
Wieża widokowa na szczycie
Opisana panorama na szczycie
Opisana panorama na szczycie
Wysokie
Wysokie
Wrzosowisko pod szczytem
Wrzosowisko pod szczytem
Widok ze szczytu

Wysokie i co dalej?

Schodząc z Wysokiego na wysokości wspomnianego wcześniej oczka wodnego rozpoczyna się krótka ścieżka dydaktyczna wyznaczona wokół Kiczery Żydowianskiej. Prowadzi ona również przez bardzo widokową polanę, ale i dziki niezmącony przez ludzką rękę las. Niedaleko tego miejsca znajduje się także stary cmentarz – jedna z nielicznych pozostałości po wsi Żydowskie. 

Kapliczka w dawnej wsi Żydowskie
Kapliczka w dawnej wsi Żydowskie
Ścieżka przyrodnicza Kiczera
Ścieżka przyrodnicza Kiczera

Jeśli natomiast uzyskacie pozwolenie na przejazd drogą asfaltową do wsi Ożenne to warto wykorzystać ten fakt i się nią przejechać. Po drodze oprócz pozostałości po wsi Żydowskie czeka na Was wyjątkowo przepiękny widok na dolinę, w której znajdowała się kolejna dawna wieś łemkowska – Ciechania. Niestety nie jest przez nią poprowadzony żaden szlak turystyczny. Jednak z tego, co usłyszeliśmy to pracownicy Magurskiego Parku Narodowego co jakiś czas organizują tam wyjścia z przewodnikiem. Niedaleko Krempnej znajduje się również wieża widokowa w Desznicy, która oferuje przepiękną panoramę na okolicę. 

Droga przez Magurski Park Narodowy do Ożennego
Droga przez Magurski Park Narodowy do Ożennego
Dawna wieś Cechania
Dawna wieś Cechania
Punkt widokowy nad dawną wsią Cechania
Punkt widokowy nad dawną wsią Cechania

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!