Site icon www.manawpodrozy.pl

Wschodnia Sycylia – atrakcje, co warto zobaczyc? Plan zwiedzania bez samochodu

Wschodnia Sycylia

Wschodnia Sycylia

Sycylia okazała się dla nas fantastycznym miejscem do spędzania wiosennego urlopu. W czasie tygodniowego pobytu odwiedziliśmy pełną przeciwieństw Katanię, niezwykle malowniczą Taorminę i bogate historycznie Syrakuzy. Spełniliśmy także marzenie o tym, by zobaczyć, jak z bliska wygląda Etna. Wschodnia Sycylia nas zachwyciła! Z chęcią pokażemy Wam to, co zobaczyć w tym regionie Włoch. Podzielimy się z Wami także informacjami praktycznymi, które znacznie ułatwią zaplanowanie Waszego wyjazdu. Co powiecie na gotowy plan zwiedzania bez samochodu wschodniej Sycylii? 

Katania i Etna, czyli miejsca, które koniecznie należy odwiedzić we Wschodnia Sycylia

Wschodnia Sycylia — loty z Polski

Z Polski na Sycylię bez problemu dolecimy tanimi liniami. Ryanair oraz Wizz Air latają na wszystkie trzy sycylijskie lotniska. Jeśli, jednak planujecie zwiedzać wschodnią część Sycylii, to jako miejsce docelowe najlepiej wybrać Katanię. Dotrzemy tu, m.in. z Katowic oraz z Krakowa. Jeśli dobrze zapolujecie na bilety, to za lot w dwie strony z bagażem podręcznym nie powinniście zapłacić więcej niż 200 zł od osoby.

Wschodnia Sycylia jest łatwo dostępna z Polski

My polecamy Wam połączenie Katowice — Katania obsługiwane przez Wizz Air. Dzięki niemu z Polski wylecieliśmy po 6 rano, a na włoskiej ziemi byliśmy już po 8 rano. Z powrotem do Katowic lecieliśmy natomiast linią Ryanair. Samoloty tego przewoźnika z Katanii startują przed 20. Dzięki temu nie tracimy żadnego z dnia na przebywanie na lotnisku i zyskujemy czas na zwiedzanie drugiego największego sycylijskiego miasta.

Lotnisko w Katanii jest również bardzo dobrze skomunikowane z centrum tego miasta, jak i innymi miejscowościami leżącymi na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Do centrum Katanii z lotniska dojedziemy w 15-20 min. Połączenie obsługiwane jest przez Alibus (w dzień kursy co 15 min — koszt 4 euro). Z lotniska w Katanii odjeżdżają także pociągi. Dlatego dotrzemy stąd bezpośrednio nie tylko do Katanii, ale i do Syrakuz, Taorminy, czy Naxos.

Sycylia to także wyśmienite przysmaki!

Wschodnia Sycylia — gdzie szukać noclegu?

My przez cały tydzień nocowaliśmy w jednym miejscu. Nasz wybór padł na mieszkanie w samym centrum Katanii. Dlaczego? Było to podyktowane przede wszystkim tym, że nie zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu. Dzięki temu mieliśmy bardzo blisko na główną ulicę Katanii — via Etnea. Z naszego mieszkania mogliśmy na niej się zameldować po 200-metrowym spacerze. Po drugie mieszkaliśmy na katańskim targowisku, dzięki temu już od 7 rano mogliśmy zakupić świeże warzywa, owoce i ryby. Po trzecie, w ciągu zaledwie 15 minut mogliśmy dotrzeć na dworzec — zarówno kolejowy jak i autobusowy. Stamtąd mogliśmy bez problemu zaplanować wyjazd do różnych miast wschodniej Sycylii.

Sycylia to wyspa pełna kontrastów

Minusem mieszkania w centrum Katanii było z pewnością to, że nie mieliśmy możliwości wynajęcia samochodu. Wszystko dlatego, że jego zaparkowanie w niedalekiej odległości od naszego mieszkania graniczyłoby wręcz z cudem. Po drugie, jak to w centrum Katanii bywa, było tu po prostu głośno. Zarówno z samego rana — od 7 rozkładało się już targowisku, jak i wieczorem, kiedy katańczycy tłumnie wychodzą na ulice miasta. 

O tym, gdzie szukać noclegu w Katanii, napisaliśmy więcej we wpisie: https://manawpodrozy.pl/katania-co-warto-zobaczyc-atrakcje/ 

Jeśli chcielibyście wynająć auto na Sycylii, to zdecydowanie polecamy Wam szukanie noclegu poza Katanią. Jazda autem po tym mieście, a także szukanie wolnych miejsc parkingowych naszym zdaniem jest dużą sztuką! 

Alternatywą dla wygodnych są wakacje na Sycylii z biurem podróży np. ITAKĄ

Sycylia i kawa? To zawsze brzmi dobrze!

Wschodnia Sycylia — transport publiczny

Transport publiczny między największymi miastami Sycylii naszym zdaniem działał bez zarzutu. Mowa tu zarówno o autobusach, jak i pociągach. Nie mieliśmy nigdy problemu z ich punktualnością. Miasta wschodniej Sycylii połączone są linią kolejową, którą obsługują pociągi przewoźnika Trenitalia. Łączy ona Syrakuzy z Katanią, Acireale, Taorminą oraz Mesyną. Pomiędzy tymi miastami przejedziemy bez żadnej przesiadki. Pociągi są nowoczesne, zadbane i czyste. Ceny biletów natomiast dość niskie (np. do Taorminy 5,5 euro), choć komunikacja autobusowa jest jeszcze tańsza. Bilety można zakupić w biletomatach na peronach, kasach biletowych, a także u konduktora.

Podobne, pozytywne odczucia mamy na temat komunikacji autobusowej, która kursuje między miastami wschodniej Sycylii. Przejazdy między nimi obsługuje firma Etna Transporti (również autobusy Interbus). Autobusy były punktualne, choć jazda nimi była nieco dłuższa niż pociągami. Ceny za bilety, tak jak wspomnieliśmy, są nieco niższe niż przy wyborze kolei.

Kolejka do autobusu jadącego pod Etnę

Zupełnie inne zdaniem mamy natomiast na temat komunikacji miejskiej w Katanii. Próbowaliśmy kilka razy jazdy autobusem po tym mieście, ale były to próby nieudane. Kilka razy autobus nie przyjechał zgodnie z rozkładem jazdy. Natomiast jak już przyjechał, to kierowca nie zatrzymał się, tylko pojechał dalej. Wspomnijmy jeszcze, że w Katanii kursuje także metro. Łączy ono centrum miasta z północnymi jego dzielnicami, m.in. Catania Europe. 

Również na zupełnie inną opowieść zasługuje transport publiczny z Katanii pod Etnę (w okolice schroniska Riffugio Sapienza). Szczegółowo opisaliśmy, jak to wygląda we wpisie: Etna – jak ją zdobyć?

Wschodnia Sycylia — gotowy plan zwiedzania

Poniżej przedstawimy Wam gotowy plan zwiedzania wschodniej Sycylii. Wszystkie miejsca, które Wam proponujemy zobaczyć, umieściliśmy na poniższej mapie. Przy poszczególnych miejscach znajdziecie także odnośniki do innych wpisów na naszym blogu. W nich szczegółowo opisujemy każde z miejsc, a także przekazujemy informacje, jak do każdego miejsca dotrzeć. 

I. Katania

Katania to miasto przeciwieństw. Z jednej strony duża ilość śmieci, oraz imigrantów, którzy nie wiele mają wspólnego z dbaniem o czystość. Z drugiej natomiast ogromny przepych baroku, który wymieszany jest z zabytkami pamiętającymi starożytny Rzym oraz Grecję. Większość zabytków miasta znajduje się wzdłuż głównej ulicy Katanii — via Etnae. Spokojnie można je zobaczyć, poruszając się po mieście pieszo. Również w centrum znajdziemy wiele kawiarni oraz restauracji, które serwują lokalne specjały.

Zwiedzanie Katanii polecamy rozłożyć na dwa dni — pierwszy oraz ostatni. Poza tym, jeśli nocujecie w tym mieście, to możecie również jego centrum zwiedzać wieczorami. Polecamy Wam także wizytę na jednej z plaż. Na południu Katanii znajdziecie plaże piaszczyste, natomiast na północy, w okolicach dzielnicy Catania Centrale — plaże kamieniste, a dokładniej wulkaniczne.
Więcej na temat tego, co warto zobaczyć w Katanii, przeczytacie we wpisie: Katania – co warto zobaczyć?

Katania to miasto wielu przeciwieństw, czyli Sycylia w pełnym wydaniu
Katania i bazylika św. Agaty
Teatr w Katanii
Etna i Sycylia, czyli związek nierozerwalny

II. Syrakuzy

Syrakuzy to miasto pełne historycznych perełek. Z jednej strony na liście “must see” powinien znaleźć się Park Archeologiczny. To w nim zobaczymy słynne Ucho Dionizosa, a także starożytne amfiteatry — grecki oraz rzymski. Stare Miasto w Syrakzuach znajduje się natomiast na wyspie Ortygia. Tu warto zagubić się w urokliwych wąskich uliczkach. Czuć tu na każdym kroku przepych baroku. Chociaż możemy także zobaczyć takie perełki, jak starożytna świątynia Apollina. 

Więcej na temat tego, co można zobaczyć w Syrakuzach, przeczytacie we wpisie: Syrakuzy – co warto zobaczyć?

Syrakuzy – Park Archeologiczny to miejsce, które koniecznie należy uwzględnić przy zwiedzaniu Sycylia
Syrakuzy – na wyspie Ortygia czeka nas ogromny przepych baroku

III. Etna

Etna to najwyższy, czynny wulkan w Europie zachwyca od pierwszych chwil, gdy tylko się go ujrzy. A gdy dłużej się na niego patrzy, tym bardziej chce się być jak najbliżej jego wierzchołka. Etna to wyjątkowa góra. Jej zbocza pokrywa piasek wulkaniczny. Krajobraz jest tu nieco księżycowy. Pod wierzchołek Etny, na wysokość blisko 2000 m n.p.m. można podjechać samochodem, oraz autobusem komunikacji publicznej z Katanii. Wyżej kursuje natomiast kolejka. Poprowadzono tu również liczne szlaki turystyczne. 

Więcej na temat tego, jak można zdobyć Etnę, przeczytacie we wpisie: Etna, czyli jak zdobyć najwyższy wulkan w Europie?

Etna i Sycylia to nierozerwalny związek
Etna i Sycylia to nierozerwalny związek

IV. Castelmola i Szlak Saracenów

Castelmola to zdecydowanie najpiękniej położone miasteczko we wschodniej Sycylii. Jest zawieszone na skalnej półce, ponad 500 metrów nad wodami Morza Jońskiego. Wydaje się to niemożliwe, a jednak… Życie w Castelmola płynie wyjątkowo wolno. Wąskie, nieco ospałe uliczki tylko dodają uroku temu miasteczku. Poza tym warte odnotowania są szlaki dojściowe do Castelmola. Najpiękniejszy z nich — Szlak Saracenów łączy to miasto z dużo bardziej znaną Taorminą.
Więcej na temat Castelmola i Szlaku Saracenów przeczytacie we wpisie: Castelmola i Szlak Saracenów – czyli jak dojść do najpiękniejszego miasta na Sycylii?

Sycylia to także góry – najpiękniejszy szlak to Szlak Saracenów
Castelmola to zdecydowanie najpiękniej położone miasto we wschodniej Sycylia

V. Taormina

Taormina to perełka wschodniej Sycylii. Pięknie położone miasto, wspaniałe zabytki i wyjątkowe restauracje. Do tego wspaniały grecki amfiteatr, który musi się znaleźć w Waszym planie zwiedzania. W czasie wizyty w Taorminie koniecznie należy także odwiedzić Isola Bella. To niesamowita wyspa, która jest połączona z lądem za pomocą wąskiego przesmyku, który okresowo znika pod taflą wody. 

Więcej na temat tego, co zobaczyć w Taorminie przeczytacie we wpisie: Taormina – co zobaczyć?

Sycylia to wspaniałe krajobrazy – Isola Bella
Sycylia i wspaniała Taormina
Najpiękniej położony teatr grecki na Sycylia

VI. Acireale

Acireale to miasto leżące między Katanią a Taorminą. Jest niezwykle bogate pod względem liczby zabytków. Barok wylewa się tu z każdej strony. Warto wspomnieć, że w tym niewielkim miasteczku znajduje się aż 40 kościołów! Poza tym, ze względu, że nie jest to typowo turystyczne miasto, można zobaczyć jak wygląda “prawdziwe” życie Sycylijczyków. Acireale koniecznie należy odwiedzić podczas karnawału. Podobno ma on tu najpiękniejszy przebieg na całej wyspie.
Więcej na temat tego, co zobaczyć w Acireale przeczytacie we wpisie: Acireale – piękne miasto u stóp Etny 

Senne i spokojne Acireale
Acireale najlepiej jest odwiedzić podczas karnawału

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version