Wieża widokowa na Trójgarbie
Góry Bialskie, Góry Bystrzyckie, Góry Opawskie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Złote, Korona Gór Polski, Masyw Ślęży, Masyw Śnieżnika, Sudety

Wieże widokowe w Sudetach

Każdy chodzi w góry w innym celu. Jedni, by się wyciszyć, drudzy by podziwiać piękno przyrody, ale znaczna większość by zdobyć jakiś szczyt, odwiedzić schronisko, bądź podziwiać panoramę z wieży lub platformy widokowej. Właśnie nad tymi ostatnimi, których w Sudetach nie brakuje bardziej szczegółowo się dzisiaj pochylimy. Wieże widokowe w Sudetach?

Poniżej przedstawimy Wam propozycję wycieczek zarówno po polskich, jak i czeskich Sudetach, podczas których odwiedzimy różnorodne wieże widokowe. Jedne będą zabytkowe, stare, inne nowe drewniane, bądź o metalowej konstrukcji. Każda inna, każda wyjątkowa! To, gdzie jedziecie na kolejną wycieczkę w góry? 

P.S. Wykaz szczytów jest cały czas przez nas aktualizowany, więc wracajcie tutaj po nowości:)

Wieża na Pradziadzie (1491 m n.p.m.)
Wieża na Pradziadzie (1491 m n.p.m.)

1. Graniczny Wierch (541 m n.p.m.)/ Góry Opawskie

Graniczny Wierch znajduje się w najdalej na wschód wysuniętej części Sudetów. Na jego szczycie wznosi się nietypowa wieża, która składa się z… dwóch wież. Na jednej i drugiej znajdują się tarasy widokowe, które blisko 25-metrów nad ziemią są ze sobą połączone za pomocą kładki. Budowla ta została wzniesiona w 2011 r. i służyła pierwotnie jako wieża radiotelegraficzna. Obecnie jest fantastycznym punktem widokowym na okolicę. Z jej tarasów można podziwiać najwyższe szczyty Gór Opawskich, Jeseniki, Krnov, Płaskowyż Głubczycki, a przy bardzo dobrej widoczności również Wyżynę Śląską oraz szczyty Beskidu Śląsko- Morawskiego. Szlak wiodący na szczyt Granicznego WIerchu można pokonać w zaledwie 15 minut. Bogata infrastruktura wokół wieży, zachęca by odwiedzić to miejsce wraz z całą rodziną. 

Wieża widokowa na Granicznym Wierchu
Wieża widokowa na Granicznym Wierchu

Góry Opawskie: Graniczny Wierch 541 m n.p.m. (cz. Hraniczny Vrch)

2. Kozia Góra (316 m n.p.m.)/ Góry Opawskie

Kozia Góra to szczyt wznoszący się nad Prudnikiem, we wschodniej części Gór Opawskich, na skraju Lasu Prudnickiego. Na górze tej wznosi się drewniana, wysoka na kilkanaście metrów wieża widokowa. Z jej tarasu można podziwiać widoki na Góry Opawskie, Prudnik, Wyżynę Śląską z Górą św. Anny, a przy dobrej widoczności również na Opole. Na szczyt Koziej Góry można dostać się w kilka minut od parkingu. W pobliżu znajduje się Sanktuarium św. Józefa, w którym w latach 50. XX w. więziony był kardynał Stefan Wyszyński. 

Wieża widokowa na Koziej Górze
Wieża widokowa na Koziej GórzeGóry Opawskie: Las Prudnicki (Kozia Góra, Kobylica, Okopowa)

3. Biskupia Kopa (890 m n.p.m.)/ Góry Opawskie

Biskupia Kopa to najwyższy po polskiej stronie szczyt Gór Opawskich. Na jej wierzchołku, lecz po jego czeskiej stronie znajduje się niezwykła wieża widokowa. Wzniesiona w 1898 r. na cześć cesarza Franciszka Józefa, w 50. rocznicę jego panowania. Na wieżę można wejść, co z całego serca polecamy! W wakacje jest to możliwe codziennie, a w inne miesiące roku, tylko i jedynie w weekendy. Widoki, jakie się rozpościerają z górnego tarasu są wyjątkowe. Możemy spoglądać na Jeseniki, Góry Rychlebskie, Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, a przy sprzyjającej pogodzie również na Karkonosze, a nawet na Tatry! Wstęp na wieżę jest płatny.

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie
Wieża widokowa na Biskupiej Kopie.Wieże widokowe w Sudetach!

Góry Opawskie: Biskupia Kopa- opis szlaku

4. Pradziad (1490 m n.p.m.)/ Wysoki Jesionik

Pradziad jest najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich. Na jego wierzchołku od 1980 r. stoi wysoka na 145,5 metra wieża radiowo- telewizyjna (początkowo miała ona 163 metry). Na taras widokowy, mieszczący się na wysokości 70 metrów wywozi nas winda (koszt to 80 kC- stan na 2020 r.). Z wieży widokowej można oglądać naprawdę bardzo rozległą panoramę. Obejmuje ona całe Sudety, wraz z Karkonoszami, Beskid Śląski, Żywiecki, Małą Fatrę, czy Tatry. Przy bardzo dobrej widoczności dostrzegalne są również alpejskie szczyty. Na Pradziada wiedzie kilka ciekawych szlaków, z których polecamy szczególnie ten wiodący z Karlovej Studenki przez dolinę Białej Opawy oraz z Cervenohorskego Sedla przez Maly Jezernik. 

Wieża na Pradziadzie (1491 m n.p.m.)
Wieża na Pradziadzie (1491 m n.p.m.)

Jeseniki: Pradziad z Cervenohorskego Sedla zimą

Jeseniki: Pradziad zimą przez Dolinę Białej Opawy

5. Zlaty Chlum (891 m n.p.m.)/ Zlatochorska Vrchovina

Podobnie jak wieża na Biskupiej Kopie, ta na Zlatym Chlumie również została wzniesiona na cześć cesarza Franciszka Józefa, jednak jest ona od niej o rok młodsza, gdyż została oddana do użytku w 1899 r. Z tarasu wznoszącej się na 26 metrów wieży rozpościera się panorama na Wysoki Jesionik, Góry Opawskie, Góry Rychlebskie oraz Przedgórze Paczkowskie, Jezioro Nyskie i Otmuchowskie, a przy sprzyjającej pogodzie również na Opole. Na wieżę można się dostać szlakami z Jesenika, Ceskej Vsi, bądź z Rejviz. Wstęp na wieżę jest płatny i jest ona udostępniona dla turystów od maja do września w weekendy, a w lipcu i sierpniu w każdy dzień tygodnia. 

Wieża widokowa na Zlatym Chlumie
Wieża widokowa na Zlatym Chlumie. Wieże widokowe w Sudetach!

Zlatohorska vrchovina: Krizovy Vrch, Zlaty Chlum

Góry Opawskie: Zlaty Chlum i Certove Kameny z Rejviz

6. Hemberk (Kremenac (735 m n.p.m.))/ Rychlebskie Hory

Niewielka wieża widokowa znajdująca się na zboczach Kremenacu, szczytu wznoszącego się w Górach Rychlebskich, w pobliżu miejscowości Supikovice, oddalonej zaledwie kilka kilometrów od polsko- czeskiej granicy. Aby dostać się na wieżę widokową trzeba wdrapać się na skarpę i kładką wejść na taras widokowy. A na nim usiąść na wystruganym w pniu drzewa krześle i rozkoszować się widokami na Góry Opawskie oraz zabudowania województwa opolskiego. 

Wieża widokowa na zboczach Kremenacu
Wieża widokowa na zboczach Kremenacu

Góry Rychlebskie: Bile Kameny, wieża widokowa Hemberk (Kremenac)

7. Borówkowa (900 m n.p.m.)/ Góry Złote

Borówkowa to dość popularny szczyt wznoszący się w Górach Złotych. Na jego wierzchołku wznosi się wysoka na 25 metrów wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 2006 r. z inicjatywy władz czeskiego Javornika. Z tarasu wieży można podziwiać wyjątkową panoramę na Masyw Śnieżnika, Jeseniki, Przedgórze Paczkowskie oraz Góry Bardzkie i Sowie. Najpopularniejszy i najkrótszy szlak na Borówkową prowadzi z Przełęczy Lądeckiej. My również polecamy niezwykle malowniczy szlak z Horni Hostice. 

Wieża widokowa na Borówkowej
Wieża widokowa na Borówkowej

Góry Złote: Borówkowa z Przełęczy Lądeckiej

Góry Złote: Borówkowa Góra z Horni Hostice8. Jawornik Wielki (872 m n.p.m.)/ Góry Złote

Na szczycie Jawornik Wielkiego (872 m n.p.m.) stoi niewielka wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 2009 r. Posiada ona dwa tarasy, z których jeden umiejscowiony jest 3,5 metra nad ziemią, a drugi 6,4 metra. Rozpościera się z nich panorama w kierunku północnym, która obejmuje Góry Bardzkie, Sowie, Wzgórza Strzelińskie oraz Przedgórze Paczkowskie z Zalewami Kozielno, Topola oraz Jeziorem Otmuchowskim. Na Jawornik Wielki prowadzą szlaki ze Złotego Stoku, ale również jego zdobycie można połączyć z odwiedzinami wieży na Borówkowej, o której wcześniej wspominamy. 

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim
Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim. Wieże widokowe w Sudetach!

Góry Złote: Jawornik Wielki ze Złotego Stoku

9. Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)/ Masyw Śnieżnika

Trójmorski Wierch to szczyt znajdujący się w masywie Śnieżnika, na zboczach którego znajdują się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego. Na jego wierzchołku w 2009 r. wybudowano 25-metrową, drewnianą wieżę widokową. Można z niej podziwiać bardzo rozległą panoramę obejmującą praktycznie całe Sudety Wschodnie z najwyższymi szczytami: Pradziadem, Śnieżnikiem, Keprnikiem, a także Góry Bystrzyckie, Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze. Najkrótszy szlak na Trójmorski Wierch prowadzi z czeskiej Dolni Moravy. My proponujemy połączyć tą wycieczkę ze zdobyciem Śnieżnika. 

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Śnieżnik i Trójmorski Wierch z Dolni Morava

10. Jagodna (977 m n.p.m.)/ Góry Bystrzyckie

Jagodna to szczyt należący do Korony Gór Polskich, na szczycie którego w 2019 r. wzniesiono wieżę widokową o stalowej konstrukcji. Ma ona wysokość 23 metrów, a z tarasu widokowego można podziwiać panoramę na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, a przy sprzyjających warunkach również na Karkonosze. Na wieżę prowadzi bardzo łatwy szlak z Przełęczy Spalonej. Ma on ok. 4 kilometry długości, a różnica wysokości wynosi niecałe 200 metrów. Wycieczka ta idealnie nadaje się na rodzinny spacer. 

Wieża widokowa na Jagodnej
Wieża widokowa na Jagodnej

Góry Bystrzyckie: Jagodna z dzieckiem

Góry Bystrzyckie: Jagodna (wieża widokowa, szlak, schronisko)

11. Kalenica(964 m n.p.m.)/ Góry Sowie

Wieża widokowa została wzniesiona na szczycie Kalenicy w 1933 r. Jej stalowa konstrukcja jest mocno zniszczona, a narazie nikt nie kwapi się by ją odnowić. Z wieży rozpościera się jedyna w swoim rodzaju panorama, gdyż przy przejrzystym.powietrzu można z niej ujrzeć.praktycznie wszystkie sudeckie pasma (oprócz tych, które są wysunięte najbardziej na zachód). Najkrótsze szlaki wiodące na szczyt Kalenicy prowadzą z Przełęczy Wolborskiej bądź Jungowskiej. 

Wieża widokowa na Kalenicy
Wieża widokowa na Kalenicy

Góry Sowie: Kalenica z Bielawy

Góry Sowie: Kalenica z Przełęczy Woliborskiej12. Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)/ Góry Sowie

Na najwyższym szczycie Gór Sowich znajduje się chyba najbardziej rozpoznawalna wieża widokowa w całych Sudetach. Wzniesiona w 1906 r. jako jedna z wież sławiących Ottona von Bismarcka ma 25 metrów wysokości. Z jej tarasów widokowych, podobnie jak z Kalenicy rozpościera się panorama, która swym zasięgiem obejmuje praktycznie całe Sudety. W słoneczne, ciepłe dni na wieży znajdują się tłumy turystów, więc spokojnego podziwiania widoków wtedy na pewno się nie doświadczy. Wieża jest otwarta codziennie od maja do października, a w pozostałe miesiące jedynie w weekendy, a i to tylko i jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Wstęp jest płatny (6 zł- bilet normalny, 3 zł- bilet ulgowy). 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Góry Sowie: Rymarz, Słoneczna, Kozia Równia, Wielka Sowa

Góry Sowie: Wielka Sowa z Przełęczy Jugowskiej!

13. Borowa (853 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, jednak nie jest zaliczany do Korony Gór Polski. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na naszym blogu we wpisach, w których opowiadamy o Chełmcu (patrz niżej). Wracając do Borowej, to na jej szczycie w 2017 r. wzniesiono 16-metrową wieżę widokową o bardzo unikalnym, spiralnym kształcie. Z tarasu widokowego zlokalizowanego na niej rozpościera się panorama na Sudety Środkowe, a przy sprzyjającej pogodzie również na Karkonosze i część Sudetów Wschodnich. Na Borową prowadzą liczne szlaki turystyczne, m.in. z Wałbrzycha oraz Jedliny-Zdrój. 

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

Góry Wałbrzyskie: Borowa z Jedliny- Zdrój

14. Chełmiec (851 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie 

Chełmiec choć nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich to zaliczany jest błędnie do Korony Gór Polski. Na jego szczycie znajduje się 22-metrowa, kamienna wieża widokowa, która została wzniesiona w tym miejscu w 1888 r. Przez długi czas jej gospodarzem byli fani krótkofalarstwa, a od niedawna nadzór nad wieżą sprawuje gmina Boguszów- Gorce. Wieża jest otwarta dla turystów w weekendy, a wstęp jest płatny. Na Chełmiec można się dostać wieloma szlakami turystycznymi, które wiodą, m.in. z Wałbrzycha, czy ze wspomnianego wcześniej Boguszów- Gorce. 

Wieża widokowa na Chełmcu
Wieża widokowa na Chełmcu

Góry Wałbrzyskie: Chełmiec z Wałbrzycha

15. Trójgarb (776 m n.p.m.)/ Góry Wałbrzyskie

Trójgarb to kolejny szczyt w Górach Wałbrzyskich, na którym znajduje się wieża widokowa. Naszym zdaniem najbardziej ciekawa ze wszystkich wież, jakie są dostępne w Sudetach. Od razu rzuca się w oczy jej futurystyczny kształt. Wzniesiona w 2018 r. posiada cztery tarasy widokowe, które wznoszą się na wysokości 17-23 metrów. Tak jak cała wieża, mają one trójkątny kształt. Na tarasach umieszczono ławeczki, na których można przysiąść i w spokoju podziwiać otaczające nas widoki. Naszym oczom ukazuje się piękna panorama na pozostałe szczyty Gór Wałbrzyskich (w tym Chełmiec i Borową), Góry Suche, Rudawy Janowickie, Karkonosze, a także Masyw Ślęży oraz zabudowania Wrocława.

Wieża widokowa na Trójgarbie
Wieża widokowa na Trójgarbie. Wieże widokowe w Sudetach!

Góry Wałbrzyskie: Trójgarb i Jagodnik16. Ślęża (718 m n.p.m.)/ Masyw Ślęży

Na szczycie Ślęży znajduje się niewielka, żelbetonowa wieża widokowa. Przed wejściem na nią warto zostawić na dole swoje plecaki, gdyż wąskie przejścia pomiędzy kolejnymi tarasami widokowymi są bardzo wąskie. Z wieży widokowej na Ślęży rozpościera się panorama na Góry Sowie, Wałbrzyskie, Wrocław, Jezioro Mietkowskie, a przy dobrej widoczności również na Rudawy Janowickie i Karkonosze. 

Wieża widokowa na Ślęży
Wieża widokowa na Ślęży

Masyw Ślęży: Ślęża z Sobótki

17. Czernica (1083 m n.p.m.)/ Góry Bialskie

Czernica to szczyt wznoszący się na wysokości 1083 m n.p.m., leżący w Górach Bialskich. Najpopularniejsze szlaki, jakie na niego wiodą biegną z Bielic, Stronia Śląskiego, czy z Starego Gierałtowa. Na jej wierzchołku stoi wysoka na kilkanaście metrów wieża widokowa. Umożliwia ona podziwianie wspaniałych widoków z jej najwyższego piętra. Rozpościera się z niej panorama na Masyw Śnieżnika, Kowadło, Jawornik, Borówkową, Przedgórze Paczkowskie, Góry Bardzkie, Stołowe, czy Bystrzyckie oraz na Kotlinę Kłodzką. Bardzo dobrze są również widoczne szczyty Jeseników- przede wszystkim Serak i Keprnik.

Wieża widokowa na Czernicy
Wieża widokowa na Czernicy

Góry Bialskie: z Bielic na Czernicę (1083 m n.p.m.)

18. Kłodzka Góra (765 m n.p.m.)

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (765 m n.p.m.) zadziałała jak magnes na turystów. Do tej pory pełna ciszy góra jest oblegana przez coraz większe rzesze piechurów. I się nie dziwimy! Z wieży widokowej, której najwyższy taras umiejscowiono 30 metrów nad ziemia rozpościera się jedna z piękniejszych i najbardziej rozległych panoram w całych Sudetach! Na wschodzie dumnie wznoszą się Góry Opawskie i Jeseniki. Kolejno możemy spoglądać na Sudety Środkowe z charakterystycznymi Górami Stołowymi i stromymi zboczami Gór Kamiennych. Natomiast na zachodnim horyzoncie wypatrzymy Karkonosze z najwyższą Śnieżką! Najkrótszą opcją dostania się na szczyt Kłodzkiej Góry jest wędrowanie z Przełęczy Kłodzkiej lub z Przełęczy Łaszczowa. W obu przypadkach dojście nie powinno zająć więcej niż 1 godzinę w jedną stronę. 

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Może Cię zainteresuje? Góry Opawskie- szlaki

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

You may also like...

Dodaj komentarz