Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) w Dobromierzu to obiekt, z którego nie tylko roztacza się piękna panorama na okolicę, ale taki, który jest przepełniony ogromem ciekawej historii. Zapewne, jeszcze długo byśmy tu nie zawitali, gdyby nie fakt, że wieża na Wieżycy wygrała ranking portalu “Wieże widokowe Dolnego Śląska” na najbardziej ulubioną wieżę w województwie dolnośląskim. Tak nas wówczas zainteresował ten obiekt, że gdy tylko nadarzyła się okazja być w okolicy, to wybraliśmy się na jego zwiedzanie. Wieża na Wieżycy w Dobromierzu jest udostępniona do zwiedzania, jednak tylko i wyłącznie w określonych godzinach.
Wieża widokowa na Wieżycy- krótka historia jej powstania
Wieżyca w XVI wieku znana była jako Góra Szubieniczna. Przyjeżdżał na nią kat ze Świdnicy, który dokonywał tutaj wyroków. Przełom w jej historii nastąpił w 1745 roku. Wówczas przez Śląsk przemierzały wojska austriackie, które chciały odzyskać tereny zajęte przez Prusy. Przywódcy austriaccy uznali, że wzniesienie w okolicach Dobromierza (dzisiejsza Wieżyca) będzie idealnym miejscem do obserwacji okolicznych terenów. Książę austriacki nie widząc że wzniesienia żadnego zagrożenia, rozkazał dalszy marsz swoim żołnierzom. Na ich nieszczęście zostali oni zaatakowani przez Prusaków, którzy ukryli się w lesie u podnóża góry.
W ten sposób rozpętała się potężna bitwa, która ostatecznie została wygrana przez Prusy. W 1845 roku, z okazji 100 rocznicy bitwy, postanowiono na szczycie góry wznieść pomnik ku pamięci pruskich żołnierzy. Pomnik miał przyjąć wygląd wieży widokowej. Budowa obiektu ze względu na problemy finansowe trwała aż 7 lat. Ostatecznie zakończyła się w 1852 roku. W kolejnych latach Wieżyca była chętnie odwiedzanym miejscem. Wybudowano tu gospodę, restaurację, a także hotel.
W kolejnych latach wieża widokowa została rozbudowana przez Karla Lüdecke, który nadał jej ostateczny wygląd, jaki możemy podziwiać aż do dzisiaj. Życie na Wieżycy i w jej okolicy zostało dopiero zmącone przez II wojnę światową, a dokładniej przez nadchodzący ze wschodu front w 1945 roku. Gdyby nie on, w 1945 roku miały odbyć się wielkie uroczystości 200. rocznicy bitwy pomiędzy Prusami a Austriakami. Miał w nich wziąć udział sam Adolf Hitler. Do świętowania nie doszło, a wieża wraz z okolicznymi budynkami została opuszczona i z biegiem lat stała się ruiną. Dopiero w 1991 roku wieżę zakupił Edward Hałdaś, który aż do dzisiaj stara się ją odbudować i zaciekawić jej historią odwiedzających to miejsce turystów.
Dojazd do wieży widokowej na Wieżycy w Dobromierzu
Dobromierz to miejscowość leżąca przy drodze krajowej nr 5, łączącej węzeł z autostradą A4 w Kostomłotach z przejściem granicznym w Lubawce. To tą drogą rzesza turystów podąża ze stolicy Dolnego Śląska w Karkonosze. Wieża znajduje się na wzniesieniu, na prawo od głównej drogi, z której jest dobrze widoczna. Aby do niej dotrzeć, należy skręcić w prawo, w ulicę Podgórną, którą dojedziemy w pobliże wieży. Dojazd do niej, z krajowej “5” jest oznakowany.
Przy wieży nie ma żadnego parkingu, a samochód można zostawić na poboczu ulicy Podgórnej. Pamiętać należy przy tym, by nie utrudniać przejazdu innym kierowcom.
Zobacz także: Gomólnik Mały- platforma widokowa
Wieża widokowa na Wieżycy w Dobromierzu- zwiedzanie
Z ulicy Podgórnej na Wieżycę idzie się zaledwie kilka minut. Teren wokół wieży jest ogrodzony i w czasie, gdy wieża jest nieczynna, jest on zamykany. Co, do reguły to wieża jest otwarta codziennie w godzinach 10-17. Jednak należy pamiętać, że za wszystkim stoi prywatna osoba, która też jest człowiekiem i zdarzają się sytuacje losowe, w których obiekt może być po prostu niedostępny. Przy informacji o godzinach otwarcia wieży jest także numer telefonu do Pana Edwarda. Dlatego, jak zastaniecie zamknięte drzwi, to wówczas zawsze możecie zadzwonić i zapytać się o możliwość zwiedzania wieży.
My, nie mieliśmy żadnych problemów z wejściem na wieżę, ponieważ zastaliśmy Pana Edwarda na miejscu. Nim weszliśmy do środka obiektu, to poczytaliśmy co nieco informacji na temat historii wieży, które znajdują się na tablicach ulokowanych w jej pobliżu.
Wejście na wieżę jest płatne, a opłata to symboliczne 2 złote. Na taras widokowy wychodzi się po krętych, wąskich, lecz przepięknych schodach. Z tarasu widokowego wieży na Wieżycy można podziwiać panoramę na Dobromierz i znajdującego się w jego pobliżu jezioro, Świebodzice, Wałbrzych, Świdnicę, a także na Masyw Ślęży oraz część Gór Wałbrzyskich, z m.in. Chełmcem. Widoki w kierunku zachodnim są nieco ograniczone przez drzewa. Na wieży można spędzić dowolną ilość czasu. Nikt nas nie pogania, ani nie popędza.
P.S. Jeśli jesteście z dziećmi, to po wizycie na wieży widokowej warto odwiedzić niewielki plac zabaw, jaki znajduje się niedaleko niej;)
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!