Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki

Wieża widokowa na Śnieżniku została otwarta 26 września 2022 roku. Z jej tarasu widokowego rozpościera się wyjątkowa panorama, która jest znacznie bardziej rozległa niż ta z niezalesionej kopuły szczytowej. Wieża ma finalnie 34 metry wysokości. Ma konstrukcję stalową, która została obudowana z zewnątrz szkłem. W dolnej partii obudowano ją natomiast kamieniami pochodzącymi ze starej wieży, którą zburzono w 1973 roku, a jej pozostałości przez prawie 50 lat przeleżały na szczycie. Oprócz budowy wieży, w kopule szczytowej Śnieżnika nastąpiła reorganizacja szlaków. Ma ona na celu skoncentrowanie ruchu turystycznego tylko i jedynie na konkretnych ścieżkach prowadzących do wieży. W ten sposób rozległe połacie traw pokrywające szczyt Śnieżnika zostaną poddane rekultywacji.

Wieża widokowa na Śnieżniku
Wieża widokowa na Śnieżniku

Wieża widokowa na Śnieżniku- trochę historii

Pierwsza wieża widokowa na Śnieżniku powstała w 1899 roku, ku czci cesarza Wilhelma I. Był to kamienny obiekt zbudowany ze skał gnejsowych pochodzących z okolicznych gołoborzy. Składał się on z dwóch cylindrycznych wież, które do siebie przylegały. Tarasy widokowe znajdowały się na obu z nich. Wieża od samego początku jej istnienia przyciągała rzesze turystów. Co ciekawe, wstęp na nią był płatny.

Czarna historia wieży na Śnieżniku rozpoczyna się po II wojnie światowej, kiedy to Ziemia Kłodzka znalazła się w granicach Polski. Wieża nadal była celem wędrówek turystów, jednak nie znalazł się nikt, kto podjąłby się opieki nad nią i rozpoczął konieczne prace konserwacyjne. Liczne dewastacje w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na szczycie Śnieżnika sprawiły, że wieża niszczała. W końcu, w 1973 roku ze względu na jej zły stan techniczny podjęto decyzję o jej wyburzeniu. Pomogli w tym wrocławscy saperzy, którzy wysadzili obiekt w powietrze.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Stara wieża na Śnieżniku. Fot. www.wiezanasniezniku.pl

Już 6 lat po wyburzeniu wieży na Śnieżniku podjęto się opracowania koncepcji budowy nowego obiektu. Kolejne prace nad opracowaniem planów wzniesienia nowej wieży podejmowano także w 1986 i 1993 roku. W 1995 roku utworzono nawet Fundację Śnieżnickiej Wieży Widokowej, jednak jej pomysł na budowę nowego obiektu był źródłem konfliktu, a jego przeciwnicy podnosili argumenty związane z ochroną przyrody. Dopiero, w 2012 roku Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej podjęło się opracowania dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku, która finalnie została zaakceptowana, a nowa wieża widokowa dla zwiedzających została udostępniona 26 września 2022 roku. Wieża jest otwarta całą dobę, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Wieża widokowa na Śnieżniku
W drodze na szczyt Śnieżnika. Wieża widokowa na Śnieżniku

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku to obiekt nowoczesny w porównaniu do tej wybudowanej w 1899 roku. Jest ona stalową konstrukcją, która w znacznej większości obudowana jest szkłem. Taki zabieg sprawił, że wędrując na taras widokowy, jesteśmy całkowicie osłonięci przed wiatrem, który na Śnieżniku potrafi wiać ze sporą siłą. Na szybach wieży zamontowano panele fotowoltaiczne, które zapewniają prąd potrzebny do obsługi obiektu. W dolnej partii wieża jest natomiast obudowana kamieniem, który pochodzi ze starej wieży. Kamień ten przeleżał na szczycie Śnieżnika blisko 50 lat.

Wieża widokowa na Śnieżniku
Wieża widokowa na Śnieżniku

Wchodząc do wnętrza wieży, w oczy uderza jej surowy wygląd. Na dole zamontowano szpetną blachę, która nijak nie zapowiada pięknych widoków, jakie rozpościerają się z góry. Wszystko, jednak zmienia się, gdy tylko wyjdziemy na poziom, kiedy to obudowę wieży stanowi szkło. Wówczas do “gry” wchodzą piękne widoki, jakie możemy oglądać, przemierzając kolejne stopnie schodów prowadzących na taras widokowy.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Widoki z wieży widokowej na Śnieżniku w kierunku północno-zachodnim. Wiodoczne są m.in. Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie

A co widać z tarasu widokowego nowej wieży Śnieżniku? Nam pogoda pozwoliła tylko i jedynie na podziwianie panoramy w kierunku północnym i północno-wschodnim. Jednak na tej podstawie możemy stwierdzić, że widoki są zdecydowanie bardziej rozległe niż te podziwianie z kopuły szczytowej Śnieżnika. Dojrzeć można, m.in. Stronie Śląskie, a dalej Jezioro Otmuchowskie, Nyskie wraz z Nysą, a nawet kominy elektrowni Opole. Spoglądając na południe, otworzył nam się natomiast widok na Halę pod Śnieżnikiem ze schroniskiem. Na więcej widoków pogoda nam nie pozwoliła, więc na pewno tutaj jeszcze nie raz wrócimy.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Widok w kierunku południowym
Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Wieża widokowa na Śnieżniku

Wieża widokowa na Śnieżniku powstała w ramach realizacji projektu Kladsko- Orlicko- Śnieżnik realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky. W ramach tego projektu, oprócz wieży widokowej na Śnieżniku powstało także po stronie czeskiej nowoczesne Centrum Obsługi Turystów regionu Śnieżnika.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki

Rekultywacja przyrody w kopule szczytowej Śnieżnika

Wraz z budową wieży widokowej na Śnieżniku prowadzone są prace mające na celu rekultywację przyrody w obrębie jego kopuły szczytowej. W tym celu odtworzona zostaje stara droga prowadząca ze schroniska na Hali pod Śnieżnikiem na szczyt. Takie działanie ma na celu skoncentrowanie ruchu turystycznego tylko i jedynie na tej ścieżce i zapobiegnięcie rozdeptywania roślinności w jej pobliżu, jak to miało do tej pory miejsce. Co więcej, w kopule szczytowej Śnieżnika, ścieżki prowadzące ku wierzchołkowi, a tym samy do nowej wieży zostają wygrodzone (zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie), co uniemożliwia chodzenie po rosnących tutaj trawach. W ten sposób cały ruch turystyczny na Śnieżniku zostanie skupiony wokół wieży.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Szlak na Śnieżnik jest wygradzany

Sama budowa wieży widokowej na Śnieżniku była także przez cały czas monitorowana pod względem dbałości o środowisko. Nad prawidłowym przebiegiem budowy czuwała specjalnie powołana polsko-czeska grupa.

Jak dotrzeć na szczyt Śnieżnika?

Śnieżnik leży na tzw. czesko-polskim szlaku grzbietowym, który ma na celu łączyć wieże widokowe leżące po obu stronach granicy, a także różne inne atrakcje. Więcej na temat czesko-polskiego szlaku grzbietowego możecie przeczytać na stronie internetowej projektu www.szlakgrzbietowy.pl. Tam również znajdziecie mapę szlaku, którą można pobrać na swój telefon.

Replika pierwszej wieży na Śnieżniku na Vetrovie

Jeśli nowa wieża widokowa na Śnieżniku nie przypadnie Wam do gustu pod względem wyglądu, to polecamy, by wybrać się na szczyt Vetrov, leżący w czeskich Górach Rychlebskich. Na jego wierzchołku, w 2021 roku wzniesiono replikę pierwszej wieży widokowej znajdującej się na Śnieżniku. Wstęp na wieżę jest płatny. 

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki
Replika starej wieży ze Śnieżnika na szczycie Vetrov w Czechach

POST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM GMIN ZIEMII KŁODZKIEJ.

Wieża widokowa na Śnieżniku -historia, szlaki

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!