Site icon www.manawpodrozy.pl

Wieża widokowa na Jeleniowatym (904 m n.p.m.) w Mucznem – szlak, dojazd [Bieszczady]

Wieża widokowa na Jeleniowatym (904 m n.p.m.) w Mucznem - szlak, dojazd [Bieszczady]

Wieża widokowa na Jeleniowatym (904 m n.p.m.) w Mucznem to 34-metrowa konstrukcja pozwalająca oglądać jedną z piękniejszych panoram w Bieszczadach. Z jej tarasu widokowego widoczna jest, m.in. Tarnica, Halicz, Bukowe Berdo, czy Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Trasa prowadząca na wieżę widokową na Jeleniowatym jest krótka, przez co jest ona dostępna dla wielu turystów. 

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Wieża widokowa na Jeleniowatym w Mucznem- dojazd, parking

Do Mucznego dojedziemy Dużą Pętlą Bieszczadzką, czyli drogą wojewódzką nr 896. Niezależnie od tego, czy poruszamy się od strony Ustrzyk Dolnych, czy Wetliny, w miejscowości Stuposiany musimy skręcić w wąską, lokalną drogę, którą po 9 kilometrach dotrzemy do Mucznego. Po drodze miniemy Pokazową Zagrodę Żubrów. 

Zobacz także: Połonina Wetlińska- opis szlaku

Parking w Mucznem, z lewej widoczna wieża widokowa na Jeleniowatym

W Muczne mamy do wyboru kilka parkingów. Pierwszy z nich sporej wielkości (zmieści się tu ok. 100 samochodów) znajduje się po lewej stronie przed wsią. Następny znajduje się wzdłuż drogi, przy Centrum Promocji Leśnictwa (parking przy samym budynku jest zarezerwowany dla pracowników i gości tego miejsca). Kolejne miejsca parkingowe znajdują się przy malutkim kościele św. Huberta. 

Wieża widokowa na Jeleniowatym w Mucznem- szlak

Na wieżę widokową na Jeleniowatym nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Wytyczono za to ścieżki, które są bardzo dobrze oznakowane i dzięki temu nie ma żadnego problemu w dotarciu do celu. My, na wędrówkę do góry wybieramy krótszą opcję, która przez to jest również bardziej stroma. Trasa rozpoczyna się za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa. Przechodzimy przez mostek nad potokiem, gdzie odnajdziemy strzałki kierujące nas na wieżę. Kolejno szlak prowadzi przez las po dobrze wydeptanej trasie. Ścieżka gdzieniegdzie robi się dość stroma, więc jej przejście wymaga od nas nieco wysiłku. Trasa jest jednak krótka i już po ok. 2 kilometrach od parkingu meldujemy się przy wieży widokowej. 

Ścieżka na Jeleniowaty jest oznaczona również kartkami wskazującymi kierunek marszu
Wieża widokowa na Jeleniowatym- droga do celu

Ażurowa konstrukcja wieży widokowej na Jeleniowatym sprawia, że już po wyjściu ponad korony drzew możemy oglądać piękny krajobraz, jaki nas otacza. Jednak oczywiście warto wyjść na samą górę, by móc go podziwiać w pełnej okazałości. A co widać z wieży widokowej na Jeleniowatym? Widoczne jest, m.in. Bukowe Berdo, Kopa Bukowska, Halicz, Tarnica, Połonina Caryńska i Wetlińska, a także Dwernik Kamień, Otryt i rozpościerająca się pomiędzy nimi Dolina Sanu. My również zauważyliśmy nadchodząca znad Ukrainy burzę, co spowodowało, że musieliśmy zmienić nasze dalsze plany. 

Zobacz także: Bieszczady- 30 miejsc, które warto zoabczyć

Wieża widokowa na Jeleniowatym- widok na Muczne
Wieża widokowa na Jeleniowatym- widok
Wieża widokowa na Jeleniowatym- widok
Wieża widokowa na Jeleniowatym- widok na Połoninę Caryńską

Początkowo chcieliśmy schodzić nieco dłuższą, ale przez to łagodniejszą trasą, która prowadzi obok ruin leśniczówki Brenzberg. To w niej, w 1944 roku oddziały UPA zamordowały 74 Polaków, którzy ukryli się w lesie przed walkami, jakie miały miejsce w ich wsiach. Co ciekawe, żaden z zamordowanych nie miał ran postrzałowych, a przypuszcza się, że zostali zabici przy użyciu narzędzi rolniczych. 

Wieża widokowa na Jeleniowatym

My, uciekając przed burzą, zdecydowaliśmy się na zejście krótszą trasą, czyli tą samą, którą wędrowaliśmy do góry. Jak się potem okazało, decyzja ta okazała się słuszna, ponieważ tuż po zejściu do Mucznego zaczęło dość mocno padać. Gdybyśmy wybrali dłuższą trasę, to ulewa spotkałaby nas w lesie. Wycieczkę na Jeleniowate możemy polecić z całego serca. Krótka trasa o długości niewiele ponad 4 kilometrów (w obie strony) i piękne widoki rozpościerające się z wieży widokowej, to bardzo dobre motywatory do wędrówki, również dla dzieci. Całość wycieczki, wraz z pobytem na wieży zajęła nam zaledwie 1,5 godziny. 

Zobacz także: Korbania- szczyt z wieżą widokową

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version