Site icon www.manawpodrozy.pl

Wąwóz Myśliborski – szlak, mapa, zdjęcia [Pogórze Kaczawskie]

Wąwóz Myśliborski - szlak, mapa, zdjęcia [Pogórze Kaczawskie]

Wąwóz Myśliborski rozciąga się na długości ponad 4 kilometrów, na zachód od wsi Myślibórz. Znajduje się on na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Udając się do niego, możecie się także spotkać ze stwierdzeniem Kraina Wygasłych Wulkanów. Nic dziwnego, gdyż na terenach tych przed laty aktywne były wulkany. Dzisiaj pozostały po nich jedynie stożkowe wzgórza i bazaltowe skały, które je tworzą. W części wąwozu utworzono rezerwat przyrody, którego zadaniem jest ochrona przyrody ożywionej jak i nieożywionej- w szczególności skał, w tym tych pochodzenia wulkanicznego. To jak jesteście chętni na wycieczkę Wąwozem Myśliborskim?

Wąwóz Myśliborski

Wąwóz Myśliborski- parking

Wycieczkę po Krainie Wygasłych Wulkanów rozpoczynamy w Myśliborzu. Jest to niewielka wieś znajdująca się ok. 5 kilometrów na zachód od Jawora, na skraju Parku Krajobrazowego Chełmy. Samochód zostawiamy na parkingu zlokalizowanym tuż u wylotu Wąwozu (całodzienna opłata za parking to 5 zł- stan na kwiecień 2021 r.). Tuż przy parkingu znajduje się kilka miejsc, gdzie można rozpalić ognisko, a także wiata turystyczna. Tym razem pogoda nam sprzyja. Jest ciepło i słonecznie, choć wiecznie. W takich warunkach dużo łatwiej jest przebrać Tosię i ją nakarmić. Jest jeszcze jedna zmiana. Zamiast chusty bierzemy ze sobą wózek. Trochę odważnie, bo kompletnie nie znamy tych terenów. 

Żółtym szlakiem przez Wąwóz Myśliborski

Wędrując przez Wąwóz Myśliborski, natrafimy na oznakowania dwóch szlaków turystycznych. Jeden znakowany jest na żółto, a drugi na czarno. Przez wąwóz przebiega również ścieżka dydaktyczna. My, ruszamy za znakami wskazującymi nam pierwszy szlak.  Prowadzi on wygodną leśną ścieżką, która biegnie wzdłuż potoku Jawornik. Po naszej lewej stronie mijamy Słoneczną Łąkę- teren rekreacyjny z wiatami i miejscami do grillowania i odpoczynku. Im dalej tym robi się coraz to piękniej i bardziej tajemniczo. Pojawiają się wysokie skały bazaltowe, które tworzą malowniczy wąwóz. Po ok. 20 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków. Nasz, żółty skręca w prawo i przez mostek prowadzi ku górze. Na wprost natomiast prowadzi szlak czarny.

Tutaj, popełniliśmy pierwszy duży błąd. Z wózkiem pod górę było ciężko, ale sobie poradziliśmy. Jednak nie polecamy tej drogi, lepiej wędrować na wprost czarnym szlakiem, aż do Rezerwatu Wąwóz Myśliborski. My do niego docieramy niejako “od tyłu”. Po drodze mamy, jednak niemałe przygody. Musimy dwukrotnie pokonywać potok Jawornik, co z Tosią i wózkiem jest sporym problemem. Na szczęście z pomocą przychodzą turyści, którzy nam pomogli w najtrudniejszych sytuacjach. W nagrodę otrzymujemy bardzo malownicze krajobrazy. Jedną z ciekawszych formacji skalnych jest z pewnością Sowia Skałka, która wyjątkowo przykuła naszą uwagę. 

Zobacz także: Ostrzyca- najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego

Przez Wąwóz Myśliborski prowadzi żółty szlak

Wracamy do punktu startu

Po 1,5 godzinnej wycieczce docieramy do rozwidlenia szlaków. Dociera do nas ten o kolorze czarnym, którego nie tak dawno nie wybraliśmy na rzecz żółtego. Podążając dalej za nim dotarlibyśmy do wsi Jakuszowa. My, jednak kierujemy się z powrotem do Myśliborza. Ścieżka, którą teraz wędrujemy, jest już szeroka i dość wygodna. Po ok. 5 minutach docieramy do dobrze nam już znanego żółtego szlaku. Teraz drogą, którą już dzisiaj maszerowaliśmy, docieramy na parking, gdzie pozostawiliśmy samochód. 

Wąwóz Myśliborski- informacje praktyczne

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Exit mobile version