Na Przełęczy Rozdziela
Małe Pieniny
Małe Pieniny

Wąwóz Homole to jedno z najbardziej znanych miejsc w Pieninach. Jego wylot znajduje się w pobliżu wsi Jaworki. Ma on ok. 800 metrów długości, tworząc swoisty kanion. Jego ściany mają nawet 120 metrów wysokości, przez co jest tutaj z jednej strony bardzo malowniczo, a z drugiej tajemniczo. Z Wąwozu Homole można kontynuować wycieczkę na Wysoką, bądź Wysoki Wierch i dalej w stronę Szczawnicy. 

Pieniny dla odpoczynku- Wąwóz Homole

Po przejściu całej Orlej Perci potrzebowaliśmy chwili odpoczynku, ale wiadome jest, że najlepiej odpoczywa się w górach. Ruszyliśmy w Małe Pieniny, z którymi nasze dotychczasowe doświadczenia są niewielkie. Jako pierwszy punkt obraliśmy Wąwóz Homole.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Na początek- Wąwóz Homole

Dostajemy się do wsi Jaworki, znajdującej się niedaleko Szczawnicy. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Wąwozu Homole. Wejście do niego znajduje się przy głównej drodze we wsi, więc trudno go nie nie znaleźć.

Parking przy wejściu do Wąwozu

Wąwóz Homole ma ok. 800 metrów długości. Płynie przez niego potok Kamionka. Idziemy wzdłuż niego, raz po raz przechodząc przez mostki z prawego na lewy brzeg i na odwrót. Potok tworzy liczne malownicze kaskady przepływając przez głazy umieszczone w jego korycie. Przemierzając przez wąwóz warto spojrzeć do góry, gdyż wokół nas wznoszą się formacje skalne przyjmujące różnorodne kształty, które wznoszą się nawet na wysokość 100 metrów. Po wyjściu z wąwozu trafiamy na polanę zwaną Dubantowską Doliną. Jest to idealne miejsce jeśli chcemy odpocząć, gdyż znajdują się tutaj ławki i stoły. My nie odpoczywamy tylko zachwycamy się wspaniałą formacją skalną, zwaną Kamiennymi Księgami. Legenda głosi, że właśnie w nich są zapisane losy całej ludzkości. Szlak wiodący przez wąwóz jest łatwy i przyjemny, idealny na rodzinny spacer. 

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Kamienne Księgi w Wąwozie Homole

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKI W GÓRY NIE ZAPOMNIJ O DODATKOWYM UBEZPIECZENIU, KTÓREGO KOSZT NA JEDEN DZIEŃ TO ZALEDWIE 2- 3 ZŁ! UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE MOŻESZ ZNALEŹĆ TUTAJWysoka- kolejny szczyt KGP!

Dalej podążamy do góry kamienną ścieżką, którą dochodzimy do rozwidlenia dróg. Można się stąd udać do szałasu Bukowinki, górnej stacji wyciągu lub do Jemeriskowej Skały. Ostatnim wariantem jest podążanie dalej zielonym szlakiem w kierunku Wysokiej i właśnie na tą możliwość się decydujemy. Idziemy szeroką, leśną ścieżką, która w pewnym momencie wyprowadza nas na Polanę pod Wysoką, zwaną również Polaną Rówieńką. Znajduje się tutaj baza namiotowa, na której można skorzystać z gościnności namiotów bazowych lub rozłożyć swój namiot. Im wyżej się wspinamy, tym piękniejsze widoki nam towarzyszą. Beskid Sądecki, Właściwe Pieniny, czy Gorce. Wszystko wygląda wspaniale. Świetnie widoczny jest również główny cel naszej wycieczki, czyli najwyższy szczyt Pienin. Podchodząc wzdłuż hali możemy spoglądać na wypas owiec, a także oglądać pozostałości po bacówkach, budowanych tutaj w czasach PRL-u. Dalsza część naszej wędrówki przebiega przez Rezerwat Wysokie Skałki. Robi się coraz bardziej stromo. Napotykamy na swojej drodze schodki, które z jednej strony są pomocne dla turystów, a z drugiej chronią przed degradacją zbocza Wysokiej. Najpierw dochodzimy do skrzyżowania szlaku niebieskiego z zielonym, do którego po zdobyciu Wysokiej wrócimy, a następnie bezszlakowo dochodzimy na szczyt Wysokiej. Po drodze mijamy dwa punkty widokowe i wychodzimy na szczyt, który jest ogrodzony dookoła barierkami. Zza chmur wyłaniają się Tatry. Dobrze widoczne są Właściwe Pieniny z Trzema Koronami w roli głównej. Na zachodzie również otwiera się panorama na Gorce. Na Wschodzie za to oglądamy pasmo Radziejowej, Przehyby oraz w tle Jaworzyny Krynickiej. Na szczycie jemy śniadanie, przybijamy pieczątki KGP, robimy pamiątkowe zdjęcia i ruszamy w dół. 

Wysoka
Podejście pod Wysoką
Na szczycie Wysokiej
Na szczycie Wysokiej
Trzy Korony- widok z Wysokiej
Trzy Korony- widok z Wysokiej

Wierchliczka i Przełęcz Rozdziele

Schodzimy do wcześniej wspomnianego skrzyżowania ze szlakiem niebieskim. Idziemy wzdłuż granicy polsko- słowackiej okrążając tym samym Dolinę Jaworek. Po dojściu do przełęczy pod Wysokimi Skałkami szlak zaczyna się robić co raz bardziej stromy. Niebieskie znaki prowadzą nas ku Wierchliczce, a następnie na potężną przełęcz Rozdziele. Z przełęczy już żółtym szlakiem udajemy się w stronę Jaworek. Idąc po pastwisku możemy oglądać naprawdę piękną panoramę na pobliskie pasma górskie. Po drodze mijamy dwie bacówki i dochodzimy do górnej części rezerwatu Białej Wody. 

Dolin Jaworek
Dolin Jaworek
Na Przełęczy Rozdziela
Na Przełęczy Rozdziela

W Dolinie Białej Wody

Pierwsza skała jaką w nim ujrzeliśmy to Kociubylska Skała. Dalej idąc doliną możemy podziwiać równie ciekawe formacje skalne, takie jak Czerwona Skałka, czy Skala Sfinks. Rezerwat ten jest niezwykle urokliwy, a poza tym ma bogatą historię. Przed II wojną światową znajdowała się na tych terenach wieś zwana Białą Wodą, którą wysiedlono w ramach akcji „Wisła”. Pozostałościami są fundamenty starych domostw oraz zdziczałe drzewa owocowe.

Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody
Dolina Białej Wody

Jaworki z Muzyczną Owczarnią

Wychodząc z doliny Białej Wody docieramy do Jaworek. Przechodzimy przez wieś mijając stadninę koni oraz klub muzyczny, Muzyczna Owczarnia. Po 5 h wędrówki wracamy na parking. Małe Pieniny wywarły na nas ogromne wrażenie. Z pewnością jeszcze nie raz powrócimy w te piękne górskie tereny. Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!