Klif w Orłowie

Trójmiasto na długi weekend

Trójmiasto to potoczna nazwa Gdańska, Sopotu oraz Gdyni. Miejscami wartymi zobaczenia w tych miastach są z pewnością Westerplatte, gdańska starówka, sopockie molo, czy najbardziej znane polskie statki- Dar Pomorza oraz Błyskawica.

Spędzacie kilka dni w Trójmieście i nie wiecie co zobaczyć? Gdzie warto spędzić więcej czasu, a co jest warte mniejszej uwagi? My spędziliśmy w Gdańsku, Sopocie i Gdyni 4 dni, które wykorzystaliśmy na zwiedzanie zabytków, odwiedzenie muzeów oraz wizytę na nadmorskich plażach. W naszym subiektywnym przewodniku po tych miejscowościach oprowadzimy Was po miejscach, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia. 

Trójmiasto- Gdańsk

Westerplatte

Westerplatte kojarzy się każdemu z nas z II wojną światową. Przez długi okres czasu uważano, że to właśnie tutaj padły pierwsze strzały 1 września 1939 r. Jak się jednak okazało wojna rozpoczęła się w Wieluniu, ale to Westerplatte stało się symbolem obrony polskości przed atakiem niemieckich wojsk. Zaczęło się od wystrzelenia pocisków w kierunku Westerplatte z latarni morskiej w Nowym Porcie oraz z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Przez 7 kolejnych dni, polscy żołnierze odpierali zmasowane ataki hitlerowców. Dopiero, 7 września poddali się, a Westerplatte oddano pod niemieckie władanie. 

Westerplatte. Trójmiasto
Westerplatte. Trójmiasto
Pomnik Obrońców Westerplatte
Pomnik Obrońców Westerplatte
Pomnik Obrońców Westerplatte
Trójmiasto- Westerplatte

Spacerując po Westerplatte możemy zobaczyć ruiny koszar, wartowni nr 1, nr 3, cmentarz, na którym pochowany jest, m.in. mjr Henryk Sucharski, który był dowódcą polskich wojsk w trakcie obrony półwyspu. Na Westerplatte nie sposób podejść pod 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża, wzniesiony w tym miejscu w 1966 r. Spod pomnika świetnie jest widoczny napis “Nigdy więcej wojny”, umiejscowiony na polanie przy nadbrzeżu Martwej Wisły. Na półwyspie znajduje się ponadto wiele tablic zawierających informacje nt. przebiegu walk o Westerplatte, wojny w Gdańsku oraz w innych miejscowościach na wybrzeżu. Wstęp na Westerplatte jest bezpłatny. 

Ruiny koszar
Ruiny koszar
Ruiny koszar
Ruiny koszar
Cmentarz obrońców Westerplatte
Cmentarz obrońców Westerplatte

Twierdza Wisłoujście

W pobliżu Westerplatte znajduje się twierdza Wisłoujście. Zlokalizowana jest ona nad Martwą Wisłą i najlepszym środkiem transportu, który pozwoli na dostanie się w jej pobliże jest…. tramwaj wodny. Droga dojazdowa dla samochodów do twierdzy jest bardzo zniszczona, a przystanek autobusowy znacznie od tego zabytku oddalony. 

Twierdza Wisłoujście
Trójmiasto- Twierdza Wisłoujście

Twierdza stanowiła ważny element obrony miasta od XVI do XIX w., m.in. w trakcie wojny trzydziestoletniej, potopu szwedzkiego, czy wojen napoleońskich. Do 1758 r. jej wieża obronna była jednocześnie latarnią morską umożliwiającą nawigację wpływających do gdańskiego portu statków. W trakcie II wojny światowej twierdza została zaadoptowana na magazyny wojskowe dla niemieckiej armii. 

Twierdza Wisłoujście. Trójmiasto
Twierdza Wisłoujście. Trójmiasto

Twierdzę Wisłoujście można zwiedzać w miesiącach maj- wrzesień. Miejsce to jest jest również gospodarzem wielu imprez o charakterze rekonstrukcji historycznych. 

Największa ilość zabytków Gdańska, które warte są zobaczenia znajduje się w ścisłym centrum, które jest oddalone od morskiego wybrzeża o kilka kilometrów. Do najważniejszych atrakcji, które serdecznie polecamy zobaczyć należą:

Brama Wyżynna

Brama Wyżynna inaczej jest zwana Gdańskim Barbakanem. Stanowi początek, tzw. Drogi Królewskiej, która wiedzie przez Długi Targ, aż nad Motławę. W sąsiadującej z nią, Wieży Więziennej przez wieki działało więzienie oraz katownia. Dzisiaj oprócz wystawy związanej właśnie z tymi funkcjami, w murach barbakanu można zwiedzić Muzeum Bursztynu. Oprócz przepięknych okazów bursztynów znalezionych na całym świecie, do oglądania dla turystów zostało przeznaczonych wiele przedmiotów, które zostały wykonane właśnie z tego daru natury. Można zobaczyć, m.in. elementy garderoby, biżuterię, szkatułki, dewocjonalia, czy instrumenty muzyczne, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wstęp do muzeum jest płatny (12 i 6 zł).

Muzeum Bursztynu
Trójmiasto- Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu. Trójmiasto

Długi Targ

Spod Bramy Wyżynnej przechodzimy przez Bramę Złotą i znajdujemy się w najbardziej reprezentatywnym miejscu Gdańska- na Długim Targu. Od razu rzuca się nam w oczy wysoka na 80 metrów wieża Ratusza Głównego Miasta. Wcześniej jednak warto zwrócić uwagę na przepiękne kamienice, które stanowią integralną całość gdańskiego śródmieścia. Jedną z najciekawszych jest Dom Uphagena. Jest to kamienica zlokalizowana przy ulicy Długiej 12, która została udostępniona do zwiedzania. Odwiedzając jej wnętrze można zobaczyć, w jaki sposób wyglądały kamienice przy Długim Targu w XVIII w. (bilety: 10 i 5 zł)

Długi Targ w Gdańśku
Długi Targ w Gdańśku. Trójmiasto
Brama Złota
Brama Złota

Wracamy jednak do budynku ratusza. Gotycko- renesansowa budowla kryje w swoich wnętrzach pięknie zdobione sale. Natomiast na elewacji ratusza znajduje się warty uwagi zegar słoneczny.  Budynek ratusza jest udostępniony dla turystów (10 i 5 zł)

Tuż obok budynku ratusza znajduje się Fontanna Neptuna, która stoi w tym miejscu nieprzerwanie od 1615 r. Jej źródłem strumienia wody jest trójząb trzymany przez boga mórz i oceanów. 

Fontanna Neptuna i Ratusz Głównego Miasta
Fontanna Neptuna i Ratusz Głównego Miasta. Trójmiasto

Za Fontanną Neptuna znajduje się najbardziej reprezentatywne miejsce w Gdańsku, tzw. Dwór Artusa. XV- wieczna budowla była od zawsze spotkaniem wybitnych mieszkańców miasta, jak i przybyłych gości. Budynek jest udostępniony do zwiedzania (10 i 5 zł). 

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa
Fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Trójmiasto
Gdańskie Kamienice jako pamiątka
Gdańskie Kamienice jako pamiątka

Zamknięciem ulicy Długiej po przeciwnej stronie od Bramy Złotej jest Brama Zielona. Stanowi ona przejście ze Starego Miasta na Długie Pobrzeże.

Brama Zielona
Trójmiasto- Brama Zielona

Długie Pobrzeże

Po przejściu Bramy Zielonej wkraczamy na Długie Pobrzeże. Nie wchodzimy na most nad Motławą (tzw. zielony most), tylko skręcamy w lewo i wzdłuż cumujących tutaj statków dochodzimy do Żurawia, perełki architektonicznej Gdańska. XV-wieczna budowla służyła nie tylko do rozładunku statków wpływających do portu, ale i do stawiania na nich masztów. Żuraw jest udostępniony do zwiedzania. Można nie tylko zobaczyć mechanizm jego działania, ale i poznać jego historię (10 i 5 zł). 

Długie Pobrzeże z Żurawiem
Długie Pobrzeże z Żurawiem. Trójmiasto
Sołdek- pierwszy polski statek
Trójmiasto- Sołdek- pierwszy polski statek

Wzdłuż Długiego Pobrzeża znajdują się również Bramy, stanowiące wjazd do Starego Miasta (Chlebnicka, Straganiarska, Mariacka)- zwłaszcza ta ostatnia jest niezwykle okazała. Zbudowana w gotyckim stylu wyprowadza turystów znad Motławy wprost na jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska- Mariacką. Charakterystycznym jej elementem są przedproża przed każdą z kamienic. W ich wnętrzu natomiast mieszczą się kawiarnie i liczne pracownie rękodzieła, w tym pracownie bursztynów. Zwieńczeniem ulicy Mariackiej jest Bazylika Mariacka pw. Najświętszej Maryi Panny, największa gotycka budowla w Europie. Turystom udostępnione są nie tylko jej wnętrza, ale i wieża, na którą prowadzi 400 schodów (wstęp 10 i 5 zł).

Ulica Piwna i w tle Bazylika Mariacka
Ulica Piwna i w tle Bazylika Mariacka
Brama i ulica Mariacka
Brama i ulica Mariacka

Spacerując Długim Pobrzeżem za Żurawiem dochodzimy do Baszty Łabędź, przy której znajduje przystanek tramwaju wodnego, którym dopłyniemy na opisane wyżej Westerplatte oraz do Twierdzy Wisłoujście. Kilkaset metrów dalej znajduje się podnoszona kładka nad Martwą Wisłą, którą dojdziemy na wyspę Ołowianka.

Widok na Żuraw z mariny na Wyspie Ołowianka
Widok na Żuraw z mariny na Wyspie Ołowianka

Wyspa Ołowianka

Po przejściu przez kładkę nad Martwą Wisłą znajdujemy się na Wyspie Ołowianka. Znajdują się tutaj spichlerze, w których przed laty przechowywano zboże i inne towary, które wpływały do gdańskiego portu. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Morskie oraz Filharmonia Bałtycka. Przy nadbrzeżu tej wyspy zacumowany jest statek Sołdek. Jest to pierwszy polski statek, który został zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej. Umożliwione jest jego zwiedzanie (10 i 5 zł). Z Ołowianki na drugą stronę rzeki Motławy kursuje tramwaj wodny (1,5 zł za jeden kurs). 

Na Wyspie Ołowianka
Na Wyspie Ołowianka
Koło Młyńskie na Wyspie Ołowianka
Koło Młyńskie na Wyspie Ołowianka. Trójmiasto
Statek Sołdek
Trójmiasto- Statek Sołdek

Muzeum II Wojny Światowej

Po powrocie z Wyspy Ołowianki przez kładkę na zachodni brzeg Motławy idziemy w kierunku północnym, przekraczamy Most Wapienniczy i stajemy u stóp Muzeum II Wojny Światowej. To nowe miejsce na mapie Gdańska (otwarcie nastąpiło w 2017 r.). Muzeum to kryje w sobie nie tylko wystawy, ale i kino, restaurację, kawiarnię, sale konferencyjne, edukacyjne, bibliotekę, a nawet wieżę widokową. 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

To, co nas najbardziej interesuje to ekspozycja, która znajduje się 14 metrów pod ziemią (bilety 23 i 16 zł+ 5 zł audiobook, uwaga! wtorek jest dniem darmowego wejścia). Na główną wystawę składa się 18 sal. Najpierw przeniesiemy się w lata 30. XX w. i poznamy przyczynę światowego konfliktu. Kolejno poznamy losy ludzkości w czasach wojennych. Plusem tego muzeum jest skupienie się na całym świecie, co podkreśla, że problem wojny był globalny, a nie dotyczył tylko i jedynie Polski.

Poruszone zostają kwestie debat politycznych w sferach władzy oraz cierpienia ludzkiego, terroru okupantów, ludobójstw i walk na poszczególnych frontach. Wszystko jest dokładnie opisane za pomocą wystaw multimedialnych, archiwalnych fotografii, filmów oraz kilku tysięcy eksponatów. Dodatkowo można posłuchać opowieści świadków tamtych, tragicznych wydarzeń. Na nas ogromne wrażenie zrobił film Juliena Bryana, który spędził kilkanaście dni września 1939 r. w Warszawie i nagrywał wszechogarniającą wojnę. Na zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku należy przeznaczyć co najmniej 3-4 godziny.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Trójmiasto
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku- złamanie szyfru Enigmy
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku- walizki więźniów obozów koncentracyjnych
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Trójmiasto- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności

Spod Muzeum II wojny światowej jest już niedaleko do Stoczni Gdańskiej. Obecnie, budowa statków odbywa się na wyspie Ostrów 9 czym świadczą potężne, charakterystyczne dla Gdańska- dźwigi portowe. 

Makieta Placu Solidarności, a w tle Europejskie Centrum Solidarności
Makieta Placu Solidarności, a w tle Europejskie Centrum Solidarności. Trójmiasto
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. Trójmiasto

To co powinno nas zainteresować leży natomiast po drugiej stronie Martwej Wisły, w okolicach bramy wejściowej nr 2 do Stoczni Gdańskiej. Słynne miejsce, które było świadkiem zdarzeń, który przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce zostało znacznie zrewitalizowane. Zwiedzanie tej części miasta dobrze jest zacząć od Placu Solidarności, gdzie umiejscowiony jest Pomnik Poległych Stoczniowców, wzniesiony w 1980 r. Ma on kształt trzech krzyży z kotwicami. Upamiętnia pierwsze ofiary strajku z 1970 r. Na placu tym znajduje się ponadto stała wystawa poświęcona historii strajków w Stoczni Gdańskiej. Jest to przedsmak tego, co można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności (ECS).

Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

Do ECS idziemy przez Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, tą samą przed którą tysiące gdańszczan protestowało w imię wolności. Budynek ECS, przed którym stoimy został wzniesiony w 2014 r., a charakterystyczna dla niego jest pordzewiała blacha wkomponowana w elewację- taka sama, którą używa się do budowy statków. ECS jest miejscem, w którym swoją siedzibę ma wiele organizacji pozarządowych.

Swoje biuro ma tutaj także Lech Wałęsa. Ponadto, znajdują się tutaj sale konferencyjne, biblioteka, kawiarnia, restauracja oraz to co nas najbardziej interesuje, czyli stała wystawa poświęcona odzyskiwaniu przez Polskę wolności po II wojnie światowej. 

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

Wstęp na wystawę jest płatny (20 i 15 zł, audiobook w cenie), jednak warto wejść tutaj i przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, aby móc zrozumieć sens wydarzeń, jakie miały miejsce w Gdańsku, na Wybrzeżu oraz w całej Polsce, w latach 70. i 80 XX w. Autorzy ekspozycji przedstawiają nam najpierw powody, dla których ludzie w Polsce byli niezadowoleni z władzy po II wojnie światowej. Następnie przenoszą nas wprost do zbuntowanego zakładu stoczniowego w Gdańsku. Krok po kroku prezentują, jak zaogniała się sytuacja w zakładzie oraz na jakie ustępstwa szły władze państwowe.

Przeniesiemy się również w czasy stanu wojennego oraz dowiemy się jaką rolę w odzyskaniu wolności odegrał papież, Jan Paweł II. Na koniec możemy usiąść przy Okrągłym Stole i poczuć się jak jeden z uczestników tego wydarzenia. Wystawa jest naprawdę warta zobaczenia, a na jej oglądanie należy przeznaczyć co najmniej 3 godziny. 

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Trójmiasto- Europejskie Centrum Solidarności

Będąc w budynku ECS warto wjechać na taras widokowy, ulokowany na dachu tego budynku. Rozpościera się z niego wspaniała panorama na Stare Miasto, ale i również na całą Stocznię Gdańską. 

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

Po wyjściu z ECS skierujmy się w lewo. Znajduje się tutaj historyczna sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której zostały podpisane słynne Porozumienia Sierpniowe. Warto wejść do środka, gdyż wygląd sali został odtworzony w ten sposób, aby odwiedzający mogli się poczuć, jak w 1980 r. 

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

Po przeciwnej stronie ulicy, co sala BHP znajduje się dawny budynek dyrekcji Stoczni Gdańskiej. To tutaj stoczniowcy zbierali się na pierwszych strajkach. Dla fascynatów historii, spędzenie jednego dnia w Stoczni Gdańskiej może się okazać zbyt krótkim okresem czasu, aby móc poznać wszystkie szczegóły jej funkcjonowania i historii, którą w sobie kryje.

Sala BHP Stoczni Gdańskiej
Sala BHP Stoczni Gdańskiej. Trójmiasto

Latarnia Morska w Nowym Porcie

Nowy Port z latarnią morską
Nowy Port z latarnią morską

Latarnia Morska w Gdańsku została wzniesiona u schyłku XIX w. Jej pierwowzorem była latarnia morska z Cleveland, w USA. Gdańska budowla służyła nie tylko statkom wpływającym do gdańskiego portu, ale i w jej wnętrzu kryła się słynna Kula Czasu, która umożliwiała precyzyjne ustawianie chronometrów. Z latarni morskiej padły jedne z pierwszych strzałów 1 września 1939 r. Jej zwiedzanie jest możliwe od maja do września. 

Brzeźno i Jelitkowo

Gdańsk to również piękne nadmorskie plaże. Aby skorzystać z uroku plaży i morskiej bryzy najlepiej udać się do dzielnicy Brzeźno lub Jelitkowo. Pomiędzy nimi znajduje się Park Reagana, największy park nadmorski w Polsce. Przechodząc przez jego alejki w dzielnicy Brzeźno można dojść na jedyne w Gdańsku molo (wstęp na molo jest bezpłatny), które umożliwia wyjście 215 metrów w głąb morza. Dobrym pomysłem jest przejście wzdłuż morza z Brzeźno do Jelitkowa, bądź w kierunku Nowego Portu i w ten sposób dojście na falochron zachodni.

Molo w Brzeźnie
Molo w Brzeźnie. Trójmiasto

Wyspa Sobieszewska i Ptasi Raj

Oddalona od centrum miasta dzielnica Gdańska, która leży na wyspie. Znajduje się tutaj rezerwat Ptasi Raj oraz rezerwat Mewia Łacha. Ścieżki dydaktyczne poprowadzone przez nie pozwalają na obserwację wielu wodnych ptaków. Sobieszewo to również 11 km pasa nadmorskiego z szeroką plażą. Nam się udało natrafić na moment, gdy na plaży było mnóstwo bursztynu i muszelek, czego nie uświadczyliśmy w innym rejonie Trójmiasta. Nie spodziewajcie się tutaj tłumów turystów. Wszędzie rządzi przejmująca cisza i spokój. 

Plaża w Sobieszowie
Trójmiasto- Plaża w Sobieszewie
Plaża w Sobieszowie
Plaża w Sobieszewie
Plaża w Sobieszowie
Plaża w Sobieszewie
Plaża w Sobieszowie
Plaża w Sobieszewie. Trójmiasto
Plaża w Sobieszowie
Plaża w Sobieszewie
Jezioro Ptasi Raj
Jezioro Ptasi Raj
Jedna z wież widokowych umożliwiająca obserwację w rezerwacie Ptasi Raj
Jedna z wież widokowych umożliwiająca obserwację w rezerwacie Ptasi Raj

Archikatedra Oliwska

Jest to najdłuższa świątynia europejska. Długość nawy głównej opiewa na 107 metrów! Przez to, że była budowana przez kilka wieków, jej architektura stanowi pomieszanie stylów: romańskiego, gotyckiego oraz rokoko. Archikatedra słynie z pięknych barokowych organów, na których regularnie odbywają się koncerty, na które warto się wybrać. 

Archikatedra Oliwska
Trójmiasto- Archikatedra Oliwska
Wnętrze Archikatedry Oliwskiej
Wnętrze Archikatedry Oliwskiej

Trójmiasto- Sopot

Monciak, czyli ulica Monte Cassino to najsłynniejszy deptak Sopotu. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji, a także Sopocki Dom Aukcyjny. Większość kamienic została wzniesiona na przełomie XIX  i XX w., gdy Sopot rozkwitał jako uzdrowisko. Ciekawym budynkiem, który jest zlokalizowanym przy Monciaku jest Krzywy Domek, będący artystycznym dziełem z 2004 r. 

Krzywy Domek w Sopocie
Krzywy Domek w Sopocie

Idąc ulica Monte Cassino w kierunku morza po lewej stronie wyrasta potężny budynek Domu Zdrojowego. Został on wzniesiony w 2009 r., gdyż XIX-wieczny uległ zniszczeniom wojennym w 1945 r. Znajdują się tutaj: galerie sztuki, kawiarnie, restauracje, informacja turystyczna oraz Pijalnia Wody Solankowej z tarasem widokowym dającym widoki na sopockie molo. Aby się dostać do pijalni, należy wjechać windą na 3. piętro. Pobór wody jest darmowy.

Dom Zdrojowy
Trójmiasto- Dom Zdrojowy w Sopocie

Vis a vis Domu Zdrojowego znajduje się Dom Balneologiczny. Sanatoryjny budynek wzniesiony na początku XX w. stanowi centrum leczenia schorzeń narządów ruchu. Można tutaj skorzystać z kąpieli solankowych, balneoterapii, kinezyterapii, czy krioterapii.

Budynek Balneoterapii w Sopocie i miejsce poboru solanki
Budynek Balneoterapii w Sopocie i miejsce poboru solanki

Pod Domem Balneologicznym znajduje się grzybek, z którego można pobrać solankę sopocką. Wypływa ona ze zlokalizowanego 800 metrów pod ziemią, źródła Wojciecha. W skład solanki wchodzą przede wszystkim bromki i jodki, ale i magnez, oraz potas. Jest używana do kąpieli leczniczych, inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych oraz rozcieńczona jest podawana doustnie w schorzeniach gastrycznych. 

Sopockie wybrzeże o Zachodzie Słońca
Sopockie wybrzeże o Zachodzie Słońca

Tuż za Domem Balneologicznym, w kierunku molo znajduje się latarnia morska. Powstała ona w wyniku obudowania w 1975 r. komina kotłowni szpitalnej. Do dzisiaj można zobaczyć, jak z jej kopuły wydobywa się dym. W dzisiejszych czasach nie służy już jako latarnia morska, ale nadal można ją zwiedzać (6 i 4 zł). Z góry rozpościera się przepiękna panorama na Zatokę Gdańską, Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. 

Molo Sopockie- widok z latarni morskiej
Molo Sopockie- widok z latarni morskiej
Latarnia morska w Sopocie
Latarnia morska w Sopocie

Wychodząc z latarni morskiej stajemy na początku słynnego sopockiego mola. Długie na 512 metrów jest najdłuższym pomostem wychodzącym w głąb morza w całej Europie. Dowiedziono, że na końcu mola stężenie jodu jest dwa razy wyższe niż przy brzegach. Z tego względu molo jest popularnym miejscem spacerowym. Od maja do końca września wstęp na molo jest płatny (8 i 4 zł). 

Na sopockim molo
Na sopockim molo

Z molo świetnie widoczny jest kolejny symbol Sopotu- Grand Hotel. Potężny gmach budynku wyrasta tuż nad plażą. Jest to jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Polsce. Gościł on wiele światowych wybitności. 

Jeśli do Sopotu wybierzecie się samochodem możecie mieć spore problemy z jego zaparkowaniem. Darmowe miejsca postojowe znajdują się na końcu ulicy Powstańców Warszawy przy Parku Północnym, na tzw. parkingach ekologicznych. Znajdują się one ok. 2 kilometry od sopockiego mola w kierunku zachodnim. 

Trójmiasto- Gdynia

Orłowo

Dzielnica Gdyni- Orłowo to miejsce, które obowiązkowo należy zobaczyć, gdy będziemy w Trójmieście. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na całym wybrzeżu- klif w Orłowie. Tworzy on, cudowną panoramę, którą uwidacznia na swoich dziełach wielu artystów. Znajduje się tutaj szkoła plastyczna, więc często można spotkać tutaj osoby, które malują obrazy, których głównym motywem jest orłowski klif. W tym miejscu tworzył również Stefan Żeromski, który inspirował się widokiem jaki oferuje tutejsze wybrzeże. 

Klif w Orłowie
Klif w Orłowie
Plaża w Orłowie
Trójmiasto- Plaża w Orłowie

W Orłowie znajduje się również 180- metrowe molo, a także przystań rybacka, przy której można zakupić świeże lub wędzone ryby. W Orłowie można spędzić naprawdę sporo czasu i delektować się wspaniałymi widokami, jakie oferuje ta część wybrzeża.

Molo w Orłowie
Molo w Orłowie

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Skwer Kościuszki stanowi centralny plac Gdyni. To młode miasto (powstało w 1926 r.) nie ma zbyt wielu zabytków, które byłoby można podziwiać, ale na pewno warto odwiedzić nadbrzeże w okolicach Mola Południowego. Przy nim cumują dwa najsłynniejsze polskie statki- najstarszy niszczyciel na świecie- ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Obydwa są udostępnione zwiedzającym. Przy dużej dozie szczęścia (my taką mieliśmy), można tutaj również podziwiać kolejny polski, sławny żaglowiec- Dar Młodzieży

ORP Błyskawica
ORP Błyskawica
Dar Pomorza
Dar Pomorza
Dar Młodzieży
Dar Młodzieży

Będąc na Molu Południowym nie sposób zauważyć potężnego wieżowca Sea Towers. Jest on w większości zaadoptowany na budynek mieszkalny. Tuż obok niego znajduje się marina, gdzie można zobaczyć ekskluzywne jachty. 

Na Molu Południowym znajduje się również Akwarium Gdyńskie, a przy bulwarach muzeum broni z II wojny światowej. 

Dar Pomorza i Sea Towers
Trójmiasto- Dar Pomorza i Sea Towers

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!