Trojak- Punkt widokowy na skale

Trojak to szczyt wznoszący się na wysokość 766 m n.p.m. w Górach Złotych. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się panorama na Ziemię Kłodzka oraz Masyw Śnieżnika. Najkrótszy szlak na Trojak wiedzie z Lądka-Zdrój.

Trojak- Punkt widokowy na skale
Trojak- Punkt widokowy na skale

Lądek- Zdrój, to miasteczko położone w samym sercu Gór Złotych. Jest ono przede wszystkim znane jako uzdrowisko. Mieści się tutaj wiele sanatoriów, z najsłynniejszym Domem Zdrojowym Wojciech, w którym znajduje się wyjątkowy, okrągły basen. Lądek- Zdrój to również miejsce, w którym co roku odbywa się jeden z największych Festiwali Górskich na świecie. Od 2019 roku, odbywa się w jego trakcie wręczenie Złotych Czekanów, czyli najbardziej wartościowych nagród dla wspinaczy na całym świecie. Z Lądka- Zdrój można również wybrać się na kilka bardzo ciekawych wycieczek pieszych po okolicznych górskich szlakach. Wejść można na Jawornik Wielki, Borówkową (więcej o tym szlaku przeczytacie TUTAJ), Karpień (więcej o tym szlaku przeczytacie TUTAJ), a także na Trojak (766 m n.p.m.). Właśnie na przygodę, z Trojakiem w roli głównej zapraszamy Was w niniejszym wpisie. Z ulicy Leśnej na Trojaka

Zdobycie Trojaka (766 m n.p.m.) nie jest jakimś wielki górskim wyczynem. Spokojnie na tę wycieczkę mogą się udać całe rodziny z dziećmi.
Czy można tutaj dostać się również z wózkiem?
Na niektórych nieoznakowanych ścieżkach  nie powinno być z tym problemu, jednak na sam Trojak wózek  nie jest dobrym pomysłem. Sprawdzi się tu za to chusta lub nosidło. 🙂 

Buczynowy las- początek szlaku
Buczynowy las- początek szlaku

Wycieczkę rozpoczynamy na ulicy Leśnej, wzdłuż której za ośrodkiem Trojan znajduje się parking, który spokojnie pomieści kilkanaście samochodów. Parkowanie w tym miejscu, jak i w całej części zdrojowej Lądka-Zdrój jest bezpłatne. Odnajdujemy szybko niebieskie znaki szlakowskazów, które będą nam towarzyszyć podczas całej dzisiejszej wycieczki. Wkraczamy do buczynowego lasu, a ścieżka nieznacznie wznosi się ku górze. Przekraczamy kilkukrotnie trasy rowerowe SingleTrack Glacensis (więcej o nich przeczytacie TUTAJ) i dalej podążamy ku górze. Szlak nie jest jakoś rewelacyjnie ciekawy. Czas umilamy sobie wspominając ostatni Festiwal Górski w Lądku i planując, kiedy zarezerwować sobie kolejny termin na to wspaniałe wydarzenie. Po 40 minutach spokojnej wędrówki, nim się nawet nie obejrzeliśmy stajemy na szczycie Trojaka (766 m n.p.m.). 

Mniej więcej w połowie trasy
Mniej więcej w połowie trasy

Unikatowa panorama na Kotlinę Kłodzką

Będąc tutaj należy obowiązkowo wdrapać się na skałę, na której umiejscowiono taras widokowy. Panorama jaka się z niego rozpościera jest wyjątkowa! Pięknie widoczny jest Śnieżnik (więcej o tym szczycie przeczytacie TUTAJ), Czarna Góra (więcej o tym szczycie przeczytacie TUTAJ), a także Góry Bystrzyckie z Jagodną, czy Orlickie z Velką Destną. Charakterystycznym elementem krajobrazu Trojaka jest również skała, na której umieszczono napis: 04.06.1989 r. Wolny ale głodny. Do tej pory nie wiadomo, kto jest autorem tego napisu. Nawiązuje on oczywiście do pierwszych częściowo wolnych wyborów i niewiedzy, jak będzie po nich wyglądało życie w Polsce. Na szczycie spędzamy sporo czasu. W końcu wejście na Trojak to miał być relaks, więc niech on trwa jak najdłużej, zwłaszcza, że pogoda dopisuje. W międzyczasie docierają tutaj amatorzy wspinaczki skałkowej. Choć trudno uwierzyć, ale w okolicach Trojaka wytyczono aż ok. 80 dróg wspinaczkowych! Fani tego sportu, zdecydowanie znajdą też coś tutaj dla siebie:) 

Dwie najwyższe To Śnieżnik z lewej i Czarna Góra z prawej
Dwie najwyższe To Śnieżnik z lewej i Czarna Góra z prawej
Skałki na Trojaku
Skałki na Trojaku
WOLNY ALE GŁODNY- Trojak
WOLNY ALE GŁODNY- Trojak

Wracamy tym samym szlakiem

Z Trojaka można kontynuować wycieczkę w kierunku Zamku Karpień, my jednak decydujemy się zejść do Lądka- Zdrój tą samą trasą, którą podchodziliśmy ku górze. Zejście przebiega jeszcze sprawniej niż wędrówka ku górze. Już po ok. 30 minutach meldujemy się na parkingu na ulicy Leśnej. Krótki, bo zaledwie 4,5 kilometrowy spacer nie był zbyt wymagający, ale zdecydowanie dostarczył ogromu wrażeń wizualnych! Takiej panoramy na Kotlinę Kłodzką i szczyty ją otaczające nie zobaczycie z żadnego innego punktu widokowego!

Pod skałkami na Trojaku
Pod skałkami na Trojaku

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!